Studie: Sponzoři stran častěji získávají veřejné zakázky

Domácí Domácí
4. 9. 2014 13:55
Sdružení Centrum aplikované ekonomie zjistilo, že časté jsou také dary od firem z daňových rájů, bez sídla či zaměstnanců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Asi třetina firem, které sponzorují politické strany, je zároveň napojena na veřejné zakázky, pětina na evropské dotace. Časté jsou také dary od firem z daňových rájů, bez sídla či zaměstnanců. Čtyři parlamentní strany navíc porušily zákon, když si nechaly poslat dar z podniku, který vlastní město.

Informovalo o tom sdružení Centrum aplikované ekonomie, které je členem protikorupční platformy Rekonstrukce státu.

Zakázky za 390 milionů

Sdružení v rámci studie zpracovalo kompletní databázi darů politickým stranám od roku 2006 a poté ji propojilo například s informacemi o zakázkách nebo dotacích.

"Výsledky ukazují na zásadní problém v systému financování a kontroly politických stran – jsou zde evidentní obrovská rizika střetu zájmů, využívání bílých koňů i reálná porušení zákona," řekl předseda sdružení Jiří Skuhrovec.

Při porovnávání pak sdružení zjistilo, že 28 procent firemních dárců je napojeno na veřejné zakázky. Od roku 2006 jich získali za 390 miliard korun. Nejčastějšími příjemci takových darů byla KDU-ČSL, ODS a TOP 09.

Autoři studie ale upozorňují na to, že není možné přesně zjistit, u jaké části darů skutečně došlo ke střetu zájmů.

Více darů, více zakázek

Studie nicméně zjišťuje, že darující firmy získávají o 46 až 57 procent více zakázek než podniky, které žádné dary neposílají.

Riziko neférových soutěží proto sdružení plánuje zohlednit i v projektu zIndex. V něm hodlá srovnávat města i podle toho, jak často zadávají zakázky firmám, které jsou napojené na politické strany.

Výsledky dále ukazují, že téměř neexistuje kontrola hospodaření, které umožňuje nejasné výkaznictví, zřejmé chyby ve výročních zprávách nebo dary od státních firem. Autoři studie v této souvislostí upozorňují na fakt, že je nutné přijmout lepší zákon o financování politických stran, který prosazuje právě Rekonstrukce státu.

Knitl: Česko potřebuje zákon

"Studie jasně potvrdila, že v České republice chybí potřebná legislativa a kontrola financování politických stran a jejich kampaní. Doufáme, že právě zveřejněné výstupy analýzy upozorní na tento problém nejen veřejnost, ale právě politiky, kteří by se měli zasadit o přijetí chybějícího zákona," vysvětluje Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který projekt podpořil.

Sdružení výsledky studie zpřístupnilo na webu jako otevřená data při příležitosti nové verze webu PolitickeFinance.cz, který sleduje financování politických stran.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy