Studie: Děti se v Česku rodí "na účet" žen

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 10. 2010 0:01
Češky mají větší problém vrátit se po narození dítěte do práce než jiné Evropanky
Foto: Jan Langer

Praha - Dítě, to pro ženu v Česku znamená velmi pravděpodobně problém se zaměstnáním a pokles příjmu.

Čeští zaměstnavatelé v dotaznících uvádějí ve srovnání s Evropou vůbec nejnižší počet žen, které se po rodičovské dovolené vracejí do původního zaměstnání.

Upozorňuje na to studie Na čí účet se v naší společnosti odehrává reprodukce?, která právě vyšla ve sborníku Jaká je naše společnost?.

Tým autorů ze Sociologického ústavu Akademie věd v něm shrnul společenské otázky, které si Češi sami o sobě kladou od politiky, přes vědu, vzdělání, rodinu i sport.

V dotazníku jen 57 procent zaměstnavatelů v Česku odpovědělo, že se ženy vrací po rodičovské dovolené na své místo. Pro srovnání v Polsku je to 77 procent, v Německu, Rakousku nebo Švédsku rovněž přes sedmdesát procent.

Autorky studie vysvětlují problém tím, že stále funguje tradiční rozdělení rolí (matka - pečovatelka, otec - živitel) a to přesto, že celá polovina mužů a osmdesát procent žen, by si přála, aby se otcové o děti starali víc než dnes.

"V České republice tvoří muži pouhé procento ze všech rodičů na "rodičovské dovolené" a na všech činnostech spojených s ranou péčí o děti se muži podílejí ve většině rodin jen příležitostně, případně vůbec," shrnují autorky. Žena se přitom o dítě průměrně nestará více jen během rodičovské dovolené ale až do jeho osmnácti let.

Česku hrozí bezdětné vysokoškolačky...

Rodinám nepomáhá ani stát, respektive obce a města. Studie upozorňuje, že v posledních letech strmě roste počet dětí, které odmítnout přijmout do mateřské školky kvůli její přeplněnosti.

"V případě vysokoškolaček, které mají větší ambice i šance na trhu práce, by pak mohla taková situace směřovat k podobnému efektu, který nastal v západní části Německa, kde vysoké náklady mateřství (neexistence předškolních zařízení požadavek celodenní kontinuální péče o děti matkou) vedly k vysokému podílu celoživotně bezdětných vysokoškolaček.

...i feminizace chudoby

Odstřižení ženy - matky z pracovního světa může při problémech ve vztahu a rozchodu vést i k jevu, kterému experti říkají "feminizace chudoby", což znamená, že stále větší podíl obyvatel žijících pod hranicí chudoby tvoří ženy a děti.

Ženy pečující o děti mají po rozvodu problém najít si práci. Zaměstnavatelé dávají přednost bezdětným, kvůli péči o děti chybí některým ženám i potřebná praxe.

"Muži si oproti tomu po rozchodu ponechávají profesionální status, který získali v průběhu manželství, a často se ztrátou rodiny získávají větší časový prostor, který mohou investovat do práce."

 

Právě se děje

před 26 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 46 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 52 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy