Studenty pedagogiky na UJAK budeme brát jako kvalifikované, rozhodlo ministerstvo školství

ČTK ČTK
23. 9. 2015 17:26
Ministerstvo školství rozhodlo, že studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) budou ve školách i po vypršení akreditace, které podle všeho nastane 30. září, posuzováni jako kvalifikovaní pracovníci. Počítá s tím, že tito lidé svá studia úspěšně dokončí na jiné vysoké škole.
UJAK.
UJAK. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) budou ve školách i po vypršení akreditace, které podle všeho nastane 30. září, posuzováni jako kvalifikovaní pracovníci.

Vyplývá to ze stanoviska, které vydalo ministerstvo školství. Počítá s tím, že tito lidé svá studia úspěšně dokončí na jiné vysoké škole.

Pedagogové, kterým s koncem akreditace skončí studium na UJAK, se tak navzdory pauze před pokračováním na jiné univerzitě nemusejí bát výpovědi kvůli tomu, že jim chybí předepsaná kvalifikace.

Žádní nekvalifikovaní pedagogové

Podle zákona o pedagogických pracovnících nesmějí od ledna 2015 až na výjimky ve školách učit nekvalifikovaní pedagogové. Za kvalifikované jsou považováni i učitelé, kteří do konce roku 2014 zahájili studium.

Pokud by ale nestudovali, musel by ředitel na jejich místo vypsat výběrové řízení.

Podle ministerského stanoviska mohou přímou pedagogickou činnost i nadále vykonávat studenti, kteří zahájili do 31. prosince 2014 studium na UJAK a úspěšně ho dokončí v budoucnu.

"Kontinuita studia, které případně bude na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha skončeno z důvodu skončení platnosti akreditace příslušného studijního programu, je zajištěna zákonem stanovenou možností pokračovat ve studiu stejného nebo obdobného studijního programu na téže nebo jiné vysoké škole," uvedlo ministerstvo.

Valachová: problémy lze překonat

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) se na tomto postupu shodla se školskými odbory. "Stanovisko MŠMT dává reálnou možnost, jak uvedený problém překonat, a to v souladu s platnou legislativou," uvedl v tiskové zprávě jejich předseda František Dobšík.

Ačkoliv povinnost zajistit budoucnost studentů má ze zákona samotný UJAK, ministryně v pátek kvůli nim jednala s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol.

Z jednání vyplynulo, že by studenti UJAK usilující o přechod na jinou univerzitu museli skládat přijímací zkoušky a mohla by jim být následně uznána část studia.

Pro zhruba 500 učitelů, kteří si doplňují kvalifikaci, mají přitom veřejné vysoké školy ve vhodných oborech volných 400 míst. Někteří z dotčených studentů už uvedli, že toto jejich situaci neřeší.

Studenti svolali shromáždění

Na protest proti neprodloužení akreditace na sobotu svolali shromáždění před budovu ministerstva školství.

Setká se tam s nimi i ministryně Valachová, která je chce hlavně seznámit s možnostmi dalšího studia.

"Nemám důvod se demonstraci studentů vyhýbat, naopak chci se s nimi potkat a sdělit jim, co všechno jsem já i další kolegové z resortu učinili v této věci. Pro mě jsou klíčoví právě studenti, budoucí učitelé, které školství potřebuje," uvedla.

Ministerstvo školství podle zákona o vysokých školách nemůže akreditaci z vlastní iniciativy prodloužit.

Správní řízení ve věci rozhodování o žádosti UJAK o prodloužení akreditace do konce roku 2016 ale ještě nebylo definitivně skončeno. Akreditační komise UJAK vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů.

Studenti navíc podle komise často nemají odpovídající praxi a vážné nedostatky jsou také ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy