Studentům UK vadí drahé koleje a málo zeleniny v menze

ČTK ČTK
10. 5. 2013 15:49
Pod petici se podepsalo 350 lidí. Autor tvrdí, že koleje a menzy neefektivně hospodaří
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Mevald

Praha - Studenti Univerzity Karlovy sepsali petici proti kvalitě a ceně jídel v menzách a ubytování na kolejích.

Hospodaření Kolejí a menz (KaM) je podle nich neefektivní, požadují proto audit. Vedení se ale brání, služby se prý neustále zlepšují.

Petici dosud podepsalo téměř 350 studentů. "Co se menz týče, tak před třemi roky stálo jídlo v menze s dotací 36 korun. Následně byl zaveden systém cenového hodnocení jídla podle skutečných nákladů, něco mělo být levnější, něco naopak dražší. Dnes jsme v situaci, kdy se průměrná cena dotovaného jídla pohybuje okolo 45 korun," uvedl autor petice, student přírodovědecké fakulty David Hurný.

Studenti si stěžují i na nedostatek čerstvé zeleniny, na menu se prý objevují hlavně smažené pokrmy a jídla z instantních surovin.

Roční rozpočet KaM je 450 milionů korun, ceny jídel se pohybují od 35 do 50 korun. Na porci teplého jídla dostávají KaM dotaci necelých 18 korun bez DPH.

"Takzvané instantní polotovary se v naší kuchyni používají zcela ojediněle a naopak je naprosto samozřejmé, že například bramborovou kaši připravujeme v našich kuchyních z opravdových brambor a houskové knedlíky si vaříme domácí. Porce masa jsou definovány převážně normou 100 gramů v syrové váze, případné navýšení gramáže by samozřejmě mělo dopad na nárůst ceny porce," hájí kvalitu jídla ředitel KaM Jiří Macoun s tím, že letos zavedli do menz salátové bary. Úspor prý dosahují centrálními nákupy surovin, další peníze má ušetřit personální reorganizace.

Studenti mají ale výhrady i k fungování kolejí, zakázky například na stavební práce se prý rozdělují bez výběrového řízení. "Není se čemu divit, že pak cena kolejí je 13 tisíc korun za 40 metrů čtverečných a nejsou peníze na opravy," tvrdí Hurný.

Nocování před kolejí

Nepochopitelný je prý i systém druhého kola přidělování kolejí, kdy studenti musejí v podstatě nocovat i několik dnů před kolejí, aby získali požadované ubytování.

"Vývoj cen za ubytování je definován kalkulovanou nákladovou cenou s přihlédnutím k inflaci a atraktivitě jednotlivých lokalit. Cena samozřejmě obsahuje všechny náklady spojené s ubytováním včetně energií a nákladů na praní ložního prádla," vysvětlil Macoun.

Ceny se pohybují od 1700 korun měsíčně za ubytování ve čtyřlůžkovém pokoji až po 5500 za samostatný pokoj se sociálním zařízením. Opravy se prý dělají postupně a v rámci finančních možností, přednost přitom mají ty opravy, které mají za cíl úsporu energií.

Nad KaM dozoruje rada složená ze zástupců akademického senátu, studentů a odborníků navržených rektorem. Kvůli kritice rady byl loni odvolán tehdejší ředitel KaM. Studenti ale chtějí, aby se situací začalo zabývat vedení univerzity. Debatu otevřeli už nyní, na podzim se volí nový rektor.

 

Právě se děje

Další zprávy