Studenti, kteří kvůli odebrání akreditace nemohou dokončit UJAK, odjíždějí do Polska a na Slovensko

Markéta Hronová Markéta Hronová
23. 2. 2016 6:55
Sedm set studentů z Univerzity Jana Amose Komenského nemůže kvůli ztrátě akreditace dokončit studium. Možnost dostudovat dostali na českých státních pedagogických školách, tu však spousta studentů nevyužila. Nyní jim zrychlený režim studia nabízí Katolická univerzita ve slovenském Rožumberoku a Dolnoslezská univerzita ve Vratislavi. Zatím však není jisté, zda české ministerstvo školství diplom získaný na polské univerzitě uzná.
Studentí protestují proti zrušení akreditace pro UJAK (archivní snímek)
Studentí protestují proti zrušení akreditace pro UJAK (archivní snímek) | Foto: ČTK

Praha - Studenti, kteří kvůli neprodloužení akreditace nemohou dokončit Univerzitu Jana Amose Komenského (UJAK), hledají možnosti, jak si titul dodělat na jiné škole.

Tři stovky ze sedmi už odešly studovat na Katolickou univerzitu do Ružomberoku. Ti, na které místo nevyšlo, si našli Dolnoslezskou univerzitu v polské Vratislavi. Tam se jim podobně jako na Slovensku snaží vyjít maximálně vstříc.

Studenti zde mohou absolvovat zrychlený rok studia, za nějž zaplatí asi 31 tisíc korun. Ke studiu by nastoupili koncem února a magisterský titul získali v prosinci letošního roku.

Státní pedagogické fakulty vyšly univerzitě vstříc a uspořádaly zvláštní přijímací řízení, do něhož se studenti mohli přihlásit. Zájem však nebyl nijak velký a někteří z přihlášených uchazečů zkoušky ani nesložili.

Uznání diplomu je nejisté

Co se týče dvou zahraničních univerzit, jde pouze o studentskou snahu a UJAK tuto cestu studentům nedoporučuje z důvodu nejistého uznání diplomu v ČR. "Byla to čistě studentská iniciativa. Jsme s vedením univerzity v kontaktu a zatím zjišťujeme, jestli bude uznání diplomů možné. Jednoznačné stanovisko zatím sdělit nemůže," řekl Hospodářským novinám Jan Červenka, tiskový mluvčí UJAK.

Polská univerzita sice argumentuje dopisem od náměstka ministryně školství Václava Pícla, v kterém píše, že v Polsku absolventi mohou učit ve speciálních třídách a v běžných třídách děti od 3 do 9 lety. Záruku, že tyto diplomy uzná i české ministerstvo školství, však nedává.

Vedení UJAK usiluje nyní především o navrácení akreditace, aby mohlo studenty nechat dokončit vzdělání v Praze. Univerzitě Jana Amose Komenského neprodloužila Akreditační komise akreditaci na magisterské obory zaměřené na speciální pedagogiku. Komise univerzitě vyčítá špatné personální zabezpečení, nedostatečnou výzkumnou činnost i špatný obsah studia. Škola to odmítá a tvrdí, že přístup komise je zaujatý.

V důsledku toho však několik stovek dosavadních studentů největší soukromé vysoké školy v Česku nemá možnost dokončit si vzdělání a musí studium buď ukončit, nebo přestoupit jinam.

 

Právě se děje

Další zprávy