Vyjdi ven, vyzývají čeští studenti občany. Ve čtvrtek budou stávkovat na obranu ústavních hodnot

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 3. 2018 20:03
Studenti chtějí ve čtvrtek 15. 3. v poledne vyjít před školy, aby vyjádřili nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.
Studenti apelují především na prezidenta republiky, aby dodržoval ústavní zvyklosti.
Studenti apelují především na prezidenta republiky, aby dodržoval ústavní zvyklosti. | Foto: ČTK

Praha - Studenti vysokých a středních škol chystají na čtvrtek půlhodinovou stávku na obranu ústavních hodnot ČR. V poledne chtějí vyjít před školy, aby vyjádřili nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

Akci zorganizovali studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění a měla by mimo jiné přispět ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu. Potvrdil to za organizátory Václav Strýček.

"Přímo oslovujeme především studenty vysokých škol a plnoleté studenty gymnázií. Kladnou odezvu máme třeba z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, JAMU, VŠCHT nebo Gymnázia F.X. Šaldy v Liberci," řekl Strýček. Další lidé se ke stávce hlásí ve facebookové události. Určena není pouze pro studenty, zapojit se může každý.

"Akce není pouze pro studenty, ale pro všechny občany! Běžte 15. 3. v poledne podpořit studenty před jejich školy. Připojte se podpisem k výzvě. Vyfoťte se s nimi. Dejte jim vědět, že ani vám není degradace morálních hodnot lhostejná," říká organizátor Luboš Louženský z DAMU.

Účastníci budou moci podepsat svůj souhlas se zněním výzvy. Mezi požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Studenti rovněž požadují, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

Účastníci protestu mají na sociálních sítích sdílet fotografie a videa s hashtagem #VyjdiVen.

Pokud bude mít akce dobrou odezvu, mohla by se stát základem pro vznik studentského fóra. "To by se mohlo nejenom vymezovat negativně, ale i přednášet pozitivní témata, o kterých by se mělo mluvit," podotkl Strýček. Potenciál pro tuto iniciativu podle něj existuje.

"Samozřejmě si také nemyslíme, že se po té čtvrteční akci jako mávnutím kouzelného proutku něco zásadního změní a všichni ústavní činitelé si sáhnou do svědomí a dál už nebude o čem mluvit," dodal.

Vyhlášení protestní stávky probíhá podle organizátorů s plnou podporou studentské komory akademického senátu DAMU a děkanky DAMU.

Událost se po Facebooku rychle šíří, vyjadřují se k ní i senioři, jejich názory jsou různorodé. Jedni studentům spílají, že to je anarchie, že studují za peníze pracujících a že by hned měli mít vyšší školné, jiní naopak píšou: "Prosím dejte vědět, kde se máme sejít, když nejsme studenti, ale důchodci. Fandím vám, bez vás mladých by to nešlo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Slovenský fotbalový rekordman Hamšík ukončil reprezentační kariéru

Kapitán slovenské fotbalové reprezentace Marek Hamšík ukončil ve 34 letech kariéru v národním týmu. Za Slovensko odehrál rekordních 135 utkání a s 26 góly je historicky nejlepším střelcem své země. Záložník tureckého Trabzonsporu potvrdil konec v reprezentaci na Facebooku.

"Nebylo to jednoduché, dlouho jsem o tom přemýšlel, ale po patnácti letech jsem se rozhodl uzavřít významnou a nádhernou část své fotbalové kariéry," napsal Hamšík. "Byla to dlouhá a krásná cesta, na kterou jsem velmi pyšný. Jsem až dojatý, že jsem mohl být u všech největších úspěchů slovenské fotbalové reprezentace," uvedl.

před 1 hodinou

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se střelbou pohraničníků na československých hranicích. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) viní jedenaosmdesátiletého bývalého politika ze zneužití pravomoci. Uvedly to v pondělí Ekonomický deník a Seznam Zprávy.

Kincl podle ÚDV nepřijal žádné konkrétní opatření k tomu, aby zabránil příslušníkům Pohraniční stráže použít střelnou zbraň proti lidem, kteří se pokoušeli překročit hranice a zároveň pohraničníky nijak neohrožovali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Miloš Zeman se setká se švýcarským prezidentem a slovenskou prezidentkou

Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V pondělí to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Cassise Zeman přijme ve čtvrtek na zámku v Lánech, s Čaputovou se setká v pátek na Pražském hradě. Společně si pak v Národním muzeu připomenou 80. výročí útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zdroj: ČTK
Další zprávy