Studenti se bouří kvůli přednášce Ovčáčka. Vystoupení bylo nedůstojné, zlobí se

Michal Polák Michal Polák
5. 12. 2018 12:57
Skupina studentů pražské Vysoké školy ekonomické v Praze kritizuje proděkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka za uspořádání přednášky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na akademické půdě. Ševčík označil Ovčáčka za "nejvzdělanějšího mluvčího, kterého kdy prezident měl". Na přednášku upozornil server Seznam Zprávy.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: Václav Vašků

Studenti z Fakulty mezinárodních vztahů se proti podobě přednášky ohradili. "Cítili jsme potřebu říci, že ne celá VŠE je takto nekritická vůči osobě pana Ovčáčka. Navíc daná tematika, ke které se pan mluvčí vyjadřoval, vyzněla z jeho úst spíše jako provokace. O důstojné náplni přednášky hodné takto vážené akademické půdy se tedy nedá hovořit," řekla Aktuálně.cz Jana Soukupová, členka Klubu mladých politologů, na jejichž Facebooku se kritické prohlášení objevilo.

Podle Soukupové se prohlášení stalo virálním a během několika hodin ho sdílelo několik stovek lidí.

Studentům se zároveň nelíbí, že k tématu fake news neměl prezidentův mluvčí oponenta. "Můžeme tedy přednášku brát v rámci zachování plurality názorů jako pohled z té druhé strany? V tom případě však pan Ševčík zapomněl přizvat dalšího lektora, který by se bojem proti ‚fake news' skutečně zabýval," píší studenti v prohlášení a žádají, aby proděkan do budoucna na celou univerzitu nevrhal špatné světlo.

Klub se podle Soukupové dlouhodobě snaží pořádat názorově vyvážené diskuse, ale často jsou vystaveni nesmyslným překážkám ze strany vedení školy. 

Mluvčí hovořil před studenty specializace management hospodářské politiky, kteří musejí absolvovat kurz pod názvem "organizace trhů a odvětví pohledem manažerů". Přednášky podle Ševčíka připravují studenty na praxi. "Musejí je dělat lidé, kteří tomu rozumí a v podstatě jsou ve společnosti známí," řekl serveru Seznam Zprávy Ševčík.

V minulosti v rámci kurzu vystoupili například Vladimír Piskáček, ředitel redakcí vydavatelství Economia, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy