Studenti se bouří kvůli přednášce Ovčáčka. Vystoupení bylo nedůstojné, zlobí se

Michal Polák Michal Polák
5. 12. 2018 12:57
Skupina studentů pražské Vysoké školy ekonomické v Praze kritizuje proděkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka za uspořádání přednášky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na akademické půdě. Ševčík označil Ovčáčka za "nejvzdělanějšího mluvčího, kterého kdy prezident měl". Na přednášku upozornil server Seznam Zprávy.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: Václav Vašků

Studenti z Fakulty mezinárodních vztahů se proti podobě přednášky ohradili. "Cítili jsme potřebu říci, že ne celá VŠE je takto nekritická vůči osobě pana Ovčáčka. Navíc daná tematika, ke které se pan mluvčí vyjadřoval, vyzněla z jeho úst spíše jako provokace. O důstojné náplni přednášky hodné takto vážené akademické půdy se tedy nedá hovořit," řekla Aktuálně.cz Jana Soukupová, členka Klubu mladých politologů, na jejichž Facebooku se kritické prohlášení objevilo.

Podle Soukupové se prohlášení stalo virálním a během několika hodin ho sdílelo několik stovek lidí.

Studentům se zároveň nelíbí, že k tématu fake news neměl prezidentův mluvčí oponenta. "Můžeme tedy přednášku brát v rámci zachování plurality názorů jako pohled z té druhé strany? V tom případě však pan Ševčík zapomněl přizvat dalšího lektora, který by se bojem proti ‚fake news' skutečně zabýval," píší studenti v prohlášení a žádají, aby proděkan do budoucna na celou univerzitu nevrhal špatné světlo.

Klub se podle Soukupové dlouhodobě snaží pořádat názorově vyvážené diskuse, ale často jsou vystaveni nesmyslným překážkám ze strany vedení školy. 

Mluvčí hovořil před studenty specializace management hospodářské politiky, kteří musejí absolvovat kurz pod názvem "organizace trhů a odvětví pohledem manažerů". Přednášky podle Ševčíka připravují studenty na praxi. "Musejí je dělat lidé, kteří tomu rozumí a v podstatě jsou ve společnosti známí," řekl serveru Seznam Zprávy Ševčík.

V minulosti v rámci kurzu vystoupili například Vladimír Piskáček, ředitel redakcí vydavatelství Economia, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy