Studenti si budou praxe domlouvat sami, navrhl Plaga. Po protestu ředitelů otočil

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
16. 5. 2019 20:58
Ředitelé škol se vzbouřili proti nápadu ministra školství Roberta Plagy (ANO) na zrušení funkce zástupců ředitelů pro praktické vyučování. Práce zástupců je pro studenty velmi důležitá a školy tvrdí, že si bez nich fungování nedokážou představit. Tito zástupci totiž studentům domlouvají praxi ve firmách, dohadují podmínky, za jakých budou pracovat, a dohlížejí na to, jak se jim ve firmách daří. Plaga nyní tvrdí, že ředitele vyslyšel a chystaný návrh se nakonec odborných zástupců nedotkne.
Robert Plaga
Robert Plaga | Foto: DVTV

V připomínkovém řízení se nedávno objevila novela nařízení vlády o přímé vyučovací činnosti pedagogů, kterou tam poslal ministr školství Plaga. Z této novely byla funkce zástupců ředitele pro praktické vyučování zcela vypuštěna. 

"Z návrhu novely vypadlo ustanovení, které umožňovalo, aby vedoucí pracovníci měli nižší míru přímé pedagogické činnosti, tedy aby mohli učit méně hodin a měli čas věnovat se jiným věcem," vysvětlil Aktuálně.cz náměstek hejtmana pro školství Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny (ODS). 

Kromě toho, že odborní zástupci obstarávají komunikaci s firmami, však dělají i řadu dalších věcí navíc - pořádají soutěže, starají se o prezentaci školy, zajišťují dopravu studentů na různé akce či do firem na praxi. Komunikují s rodiči a na starost mají i správu majetku. Ředitelé si proto neumí představit, že by o tyto klíčové zaměstnance přišli.

"Jsme velká škola, spolupracujeme se 120 firmami. Odborní zástupci každý den řeší problémy, kdy žáci třeba nedochází do firem. Řeší s nimi ale také třeba výchovné problémy. Kdybych to všechno měla dělat já, neumím si představit, že bych dále pokračovala na své pozici," říká ředitelka Střední školy techniky a služeb v Karviné Iva Sandri. 

Podobně to vidí také ředitel střední odborné školy na pražském Jarově Miloslav Janeček. "U škol našeho typu, kde je rozsáhlý odborný výcvik, si chod školy bez této funkce neumím představit. Zástupce pro odborný výcvik stavebních oborů má na starost pětatřicet učitelů odborného výcviku a zodpovídá celkově za praxi ve firmách. Přijít o něj by byla katastrofa," říká Janeček. 

Plaga otočil

Po jednání s řediteli Plaga svůj plán přehodnotil. Nejdřív říkal, že zrušení funkcí ještě zváží. Nyní tvrdí, že se novela zástupců ředitelů pro praktickou výuku vůbec nedotkne. 

"Záměrem bylo dát do souladu snížení přímé vyučovací povinnosti zástupců ředitele s novým modelem financování. Po diskusi s řediteli škol se ukázalo, že původně navržené parametry by mohly vést ke zhoršení situace na některých školách. S ohledem na tato zjištění nebudou úpravy týkající se zástupců ředitelů součástí návrhu nařízení," sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová.

Ministerstvo školství neodpovědělo na dotazy, proč se k tomuto kroku chtělo uchýlit. V důvodové zprávě k navrhované novele se však zmiňuje o ekonomických důvodech. 

"Od 1. ledna se změní systém financování regionálního školství a už teď se ví, že bude stát víc peněz. Ministerstvo proto hledá jiné možné zdroje, na kterých ušetřit. Ale tady se šetří na nesprávném místě," podotkl Folwarczny.

V souvislosti s plánem ministerstva může projekt, který má učňovské školství naopak výrazněji propojit s firmami a umožnit žákům, aby se mohli učit přímo ve firmě, kam po studiu budou moct nastoupit, působit poněkud paradoxně. To si uvědomuje i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který se podílí na přípravě projektu, který má duální vzdělávání v Česku lépe ukotvit. 

"Na jednu stranu chceme vytvořit profesionálnější systém spolupráce firem a středních odborných škol, na straně druhé by ve školách neměli být odborní zástupci. Proto jsme k návrhu dali negativní stanovisko, chceme, aby současný stav zůstal zachován," řekl Havlíček.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy