Studenti si budou praxe domlouvat sami, navrhl Plaga. Po protestu ředitelů otočil

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
16. 5. 2019 20:58
Ředitelé škol se vzbouřili proti nápadu ministra školství Roberta Plagy (ANO) na zrušení funkce zástupců ředitelů pro praktické vyučování. Práce zástupců je pro studenty velmi důležitá a školy tvrdí, že si bez nich fungování nedokážou představit. Tito zástupci totiž studentům domlouvají praxi ve firmách, dohadují podmínky, za jakých budou pracovat, a dohlížejí na to, jak se jim ve firmách daří. Plaga nyní tvrdí, že ředitele vyslyšel a chystaný návrh se nakonec odborných zástupců nedotkne.
Robert Plaga
Robert Plaga | Foto: DVTV

V připomínkovém řízení se nedávno objevila novela nařízení vlády o přímé vyučovací činnosti pedagogů, kterou tam poslal ministr školství Plaga. Z této novely byla funkce zástupců ředitele pro praktické vyučování zcela vypuštěna. 

"Z návrhu novely vypadlo ustanovení, které umožňovalo, aby vedoucí pracovníci měli nižší míru přímé pedagogické činnosti, tedy aby mohli učit méně hodin a měli čas věnovat se jiným věcem," vysvětlil Aktuálně.cz náměstek hejtmana pro školství Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny (ODS). 

Kromě toho, že odborní zástupci obstarávají komunikaci s firmami, však dělají i řadu dalších věcí navíc - pořádají soutěže, starají se o prezentaci školy, zajišťují dopravu studentů na různé akce či do firem na praxi. Komunikují s rodiči a na starost mají i správu majetku. Ředitelé si proto neumí představit, že by o tyto klíčové zaměstnance přišli.

"Jsme velká škola, spolupracujeme se 120 firmami. Odborní zástupci každý den řeší problémy, kdy žáci třeba nedochází do firem. Řeší s nimi ale také třeba výchovné problémy. Kdybych to všechno měla dělat já, neumím si představit, že bych dále pokračovala na své pozici," říká ředitelka Střední školy techniky a služeb v Karviné Iva Sandri. 

Podobně to vidí také ředitel střední odborné školy na pražském Jarově Miloslav Janeček. "U škol našeho typu, kde je rozsáhlý odborný výcvik, si chod školy bez této funkce neumím představit. Zástupce pro odborný výcvik stavebních oborů má na starost pětatřicet učitelů odborného výcviku a zodpovídá celkově za praxi ve firmách. Přijít o něj by byla katastrofa," říká Janeček. 

Plaga otočil

Po jednání s řediteli Plaga svůj plán přehodnotil. Nejdřív říkal, že zrušení funkcí ještě zváží. Nyní tvrdí, že se novela zástupců ředitelů pro praktickou výuku vůbec nedotkne. 

"Záměrem bylo dát do souladu snížení přímé vyučovací povinnosti zástupců ředitele s novým modelem financování. Po diskusi s řediteli škol se ukázalo, že původně navržené parametry by mohly vést ke zhoršení situace na některých školách. S ohledem na tato zjištění nebudou úpravy týkající se zástupců ředitelů součástí návrhu nařízení," sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová.

Ministerstvo školství neodpovědělo na dotazy, proč se k tomuto kroku chtělo uchýlit. V důvodové zprávě k navrhované novele se však zmiňuje o ekonomických důvodech. 

"Od 1. ledna se změní systém financování regionálního školství a už teď se ví, že bude stát víc peněz. Ministerstvo proto hledá jiné možné zdroje, na kterých ušetřit. Ale tady se šetří na nesprávném místě," podotkl Folwarczny.

V souvislosti s plánem ministerstva může projekt, který má učňovské školství naopak výrazněji propojit s firmami a umožnit žákům, aby se mohli učit přímo ve firmě, kam po studiu budou moct nastoupit, působit poněkud paradoxně. To si uvědomuje i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který se podílí na přípravě projektu, který má duální vzdělávání v Česku lépe ukotvit. 

"Na jednu stranu chceme vytvořit profesionálnější systém spolupráce firem a středních odborných škol, na straně druhé by ve školách neměli být odborní zástupci. Proto jsme k návrhu dali negativní stanovisko, chceme, aby současný stav zůstal zachován," řekl Havlíček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy