Studenti si budou praxe domlouvat sami, navrhl Plaga. Po protestu ředitelů otočil

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
16. 5. 2019 20:58
Ředitelé škol se vzbouřili proti nápadu ministra školství Roberta Plagy (ANO) na zrušení funkce zástupců ředitelů pro praktické vyučování. Práce zástupců je pro studenty velmi důležitá a školy tvrdí, že si bez nich fungování nedokážou představit. Tito zástupci totiž studentům domlouvají praxi ve firmách, dohadují podmínky, za jakých budou pracovat, a dohlížejí na to, jak se jim ve firmách daří. Plaga nyní tvrdí, že ředitele vyslyšel a chystaný návrh se nakonec odborných zástupců nedotkne.
Robert Plaga
Robert Plaga | Foto: DVTV

V připomínkovém řízení se nedávno objevila novela nařízení vlády o přímé vyučovací činnosti pedagogů, kterou tam poslal ministr školství Plaga. Z této novely byla funkce zástupců ředitele pro praktické vyučování zcela vypuštěna. 

"Z návrhu novely vypadlo ustanovení, které umožňovalo, aby vedoucí pracovníci měli nižší míru přímé pedagogické činnosti, tedy aby mohli učit méně hodin a měli čas věnovat se jiným věcem," vysvětlil Aktuálně.cz náměstek hejtmana pro školství Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny (ODS). 

Kromě toho, že odborní zástupci obstarávají komunikaci s firmami, však dělají i řadu dalších věcí navíc - pořádají soutěže, starají se o prezentaci školy, zajišťují dopravu studentů na různé akce či do firem na praxi. Komunikují s rodiči a na starost mají i správu majetku. Ředitelé si proto neumí představit, že by o tyto klíčové zaměstnance přišli.

"Jsme velká škola, spolupracujeme se 120 firmami. Odborní zástupci každý den řeší problémy, kdy žáci třeba nedochází do firem. Řeší s nimi ale také třeba výchovné problémy. Kdybych to všechno měla dělat já, neumím si představit, že bych dále pokračovala na své pozici," říká ředitelka Střední školy techniky a služeb v Karviné Iva Sandri. 

Podobně to vidí také ředitel střední odborné školy na pražském Jarově Miloslav Janeček. "U škol našeho typu, kde je rozsáhlý odborný výcvik, si chod školy bez této funkce neumím představit. Zástupce pro odborný výcvik stavebních oborů má na starost pětatřicet učitelů odborného výcviku a zodpovídá celkově za praxi ve firmách. Přijít o něj by byla katastrofa," říká Janeček. 

Plaga otočil

Po jednání s řediteli Plaga svůj plán přehodnotil. Nejdřív říkal, že zrušení funkcí ještě zváží. Nyní tvrdí, že se novela zástupců ředitelů pro praktickou výuku vůbec nedotkne. 

"Záměrem bylo dát do souladu snížení přímé vyučovací povinnosti zástupců ředitele s novým modelem financování. Po diskusi s řediteli škol se ukázalo, že původně navržené parametry by mohly vést ke zhoršení situace na některých školách. S ohledem na tato zjištění nebudou úpravy týkající se zástupců ředitelů součástí návrhu nařízení," sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová.

Ministerstvo školství neodpovědělo na dotazy, proč se k tomuto kroku chtělo uchýlit. V důvodové zprávě k navrhované novele se však zmiňuje o ekonomických důvodech. 

"Od 1. ledna se změní systém financování regionálního školství a už teď se ví, že bude stát víc peněz. Ministerstvo proto hledá jiné možné zdroje, na kterých ušetřit. Ale tady se šetří na nesprávném místě," podotkl Folwarczny.

V souvislosti s plánem ministerstva může projekt, který má učňovské školství naopak výrazněji propojit s firmami a umožnit žákům, aby se mohli učit přímo ve firmě, kam po studiu budou moct nastoupit, působit poněkud paradoxně. To si uvědomuje i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), který se podílí na přípravě projektu, který má duální vzdělávání v Česku lépe ukotvit. 

"Na jednu stranu chceme vytvořit profesionálnější systém spolupráce firem a středních odborných škol, na straně druhé by ve školách neměli být odborní zástupci. Proto jsme k návrhu dali negativní stanovisko, chceme, aby současný stav zůstal zachován," řekl Havlíček.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy