Je to výstražná stávka. Už je pozdě, je třeba jít do ulic, říká student Zima o akci Vyjdi ven

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
15. 3. 2018 7:17
Zhruba 230 středních a vysokých škol bude ve čtvrtek v pravé poledne stávkovat po celém Česku za obranu ústavních hodnot. "Demokratické směřování naší země je dlouhodobě ohrožováno trestně stíhaným premiérem, který vládne skrze vládu bez důvěry a za tiché podpory prezidenta republiky," říká předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima, doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Akci nazvanou #Vyjdiven vyhlásili studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění.
Michal Zima (vpravo).
Michal Zima (vpravo). | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Co vás jako Studentskou komoru Rady vysokých škol přimělo se ke dnešní stávce připojit?

Michal Zima: Je to výstražná stávka. To znamená skutečně na výstrahu toho, že se tady děje něco, na co je potřeba upozornit a čemu je potřeba se věnovat. V současné chvíli, kdy vnímáme určitou letargii ze strany společnosti, si myslím, že už je třeba vyjít do ulic a říct nahlas, že je potřeba to změnit. Je to jedna z možností, které občanská demokratická společnost nabízí. Myslím, že to je zcela legitimní a v této chvíli správný postoj.

Nezdá se, že by veřejnost byla až tak letargická, například tisíce lidí protestovaly v ulicích už 5. března proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, který následně odstoupil. Věříte, že se vaší stávkou také něco změní?

Nemám iluze o tom, že by se to ze dne na den změnilo. Myslím si ale, že v tuto chvíli slepě přihlížet utahování šroubů by nebylo dobré, a vidíme to všude. Ústavní činitelé kritizují nezávislost médií, za chvilku dle mého názoru dojde na bitvu o veřejnoprávní média, o jejich dozorčí rady nebo kontrolní orgány.

Myslím, že naopak už je trochu pozdě. Měli jsme být slyšet dříve, ale jsem rád za to, že se i toto zvládlo zorganizovat, že je to čistě studentská záležitost. Studentské části akademických senátů a vysoké a střední školy i řada osobností veřejného života se k tomu přidávají.

Ocitla se demokracie v Česku podle vás v ohrožení?

Myslím, že je potřeba bít na poplach. Ne proto, že jsme aktuálně úplně ve velkém nebezpečí, ale protože to k tomu směřuje. Myslím si, že by se společnost měla vyburcovat, aby tomu pozornost dala a samozřejmě si udělala vlastní názor na základě objektivních informací.

Mohl byste shrnout, co vám na současné politické reprezentaci nejvíce vadí?

Jde o to, že tady máme premiéra, který byl vydán Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání. V tuto chvíli je to jmenovaný premiér, který řídí vládu v demisi, která nedostala důvěru. Pro tuto vládu hlasovali pouze členové jeho strany. Ústava v tuto chvíli dává vládě veškeré exekutivní kompetence k tomu, aby dělala zásadní personální a strategická rozhodnutí, což si myslím, že z podstaty věci by vláda bez důvěry činit neměla.

Jak by se vláda v demisi tedy měla podle vás chovat?

Myslím si, že je na zodpovědnosti premiéra a členů vlády, aby vyvodili důsledky z toho, že nedostali důvěru sněmovny, a na základě toho samozřejmě nedělali zásadní rozhodnutí. To je jedna z věcí, které nám vadí. Stejně jako prezident republiky, který ačkoliv deklaruje, že společnost nerozděluje, tak pracuje pouze na jejím rozdělování a prohlubování příkopů. Sedmdesát let po únoru 1948 čelíme ne zcela bezpečné situaci v zemi, co se týká perspektivy demokratických hodnot a vůbec občanské společnosti. Proto je důležité se ozvat.

Co si od akce slibují studenti a jaké má poselství pro občany?

Studentská komora se ke stávce připojuje a podporuje ji. Nejsme tedy organizátoři. Je to několik jednotlivců, kteří ji svolali. A co si od toho slibujeme jako studenti? Chceme zvýšit pozornost a vyburcovat společnost k tomu, aby se zajímala o společenské dění v naší zemi.

Aby si získávala informace z několika zdrojů (nevěřila pouze jednomu) a na základě toho si utvořila vlastní názor. Zda je podle jejího nejlepšího vědomí a svědomí společnost v krizi, nebo není. A podle toho samozřejmě reagovala.

Já to vnímám jako zvonění na varovný zvon, abychom se zamysleli nad tím, kam směřuje naše země, a nebyli k tomu lhostejní. Dejme si hodinu dvě v následujících týdnech a zjišťujme si informace. Aby každý mohl říci: Ano, já jsem za to také zodpovědný a vědomě. Pak jsou tam také požadavky od pořadatelů, to znamená, aby prezident Miloš Zeman nepodporoval vládu, která nemá důvěru a kterou řídí trestně stíhaný premiér. Aby Senát byl v této souvislosti více aktivní a aby tato vláda nepřijímala další důležitá strategická a personální rozhodnutí.

Přestože jsme si vědomi institutu imunity poslanců, tedy instrumentu, který je k tomu, aby předešel účelovým nařknutím a účelovým trestním oznámením na ústavní činitele, která by mohla paralyzovat jejich funkci.

Budete protestovat i nadále, dokud nebudou vyslyšeny vaše výzvy?

Já osobně si myslím, že by protest měl směřovat k tomu, aby vyburcoval společnost, aby se o dění zajímala. Nemyslím si, že nějaké generální stávky jsou v současné chvíli a za této situace nutné. Jedna by měla stačit a posléze iniciovat nějakou diskusi s aktéry této celé situace. Vést dialog o tom, jak to má dále směřovat. Nemyslím si, že tím, že budeme křičet, bychom něčeho dosáhli. Myslím si, že tu má být konstruktivní diskuse, ale to je i věc sněmovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
Další zprávy