Studénka má nový most. Rok po vlakovém neštěstí

ČTK ČTK
24. 7. 2009 18:14
Auta začnou po mostě projíždět ještě dnes večer
Foto: Dopravní stavby Ostrava

Praha- Most ve Studénce na Novojičínsku, který se loni v srpnu zřítil před projíždějící vlak, je opravený.

První automobily přes něj projedou večer. "V současné době rušíme objízdné trasy. Most by měl být otevřen mezi 19:00 a 20:00," řekl mluvčí společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava Jindřich Vaněk.

Stejná společnost původně most rekonstruovala. Stavba se ale loni 8. srpna zřítila a do trosek narazil projíždějící mezinárodní rychlík. Nehoda si vyžádala osm mrtvých.

Vaněk dodal, že ve čtvrtek byla na staveništi kolaudace. "Byla úspěšná, a otevření mostu tak nic nebrání," uvedl mluvčí. Nový most firma postavila za 26 milionů korun. "Jeho hodnota je vyšší. Podle dohody ale budeme kraji účtovat částku, za jakou jsme získali zakázku na rekonstrukci," řekl. Dodal, že stavbu měla firma předat kraji do konce července.

Po tragické nehodě vedení kraje zvažovalo vyhlášení nového výběrového řízení. Nakonec se rozhodlo z časových důvodů zakázku ponechat původní firmě. ODS - Dopravní stavby Ostrava měla dílo podle tehdejší smlouvy dokončit do loňského 26. září. Od té doby jí běží penále 65 tisíc korun za každý den prodlení. Nyní by kraji měla zaplatit asi 20 milionů korun.

Most se zřítil 8. srpna. Do jeho trosek ve vysoké rychlosti narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zemřelo šest lidí. Další dva podlehli zranění v nemocnici. Zranění utrpěly desítky dalších.

V souvislosti s tragédií policie obvinila dva inženýry společnosti Bögl & Krýsl, která se na opravě podílela. Podle kriminalistů oba věděli o narušené statice mostu a nepřijali dostatečná opatření. Obvinění to odmítají. Podle policie se dá po prázdninách očekávat obvinění i dalších lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy