Dění ve Vodičkově svazu je alarmující, příště jim nemusíme poslat příspěvek, řekl Stropnický

ČTK ČTK
2. 11. 2016 15:28
Některé výroky představitelů Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) už byly za hranou a resort obrany nevylučuje, že svaz přestane podporovat. Řekl to ve středu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Nyní nechává zjišťovat, co přesně se ve svazu děje. ČSBS je v poslední době zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří kritizovali jeho vedení za nedemokratické praktiky.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připustil, že jeho ministerstvo přestane podporovat Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Kolem jeho činnosti a výroků jeho představitelů se v poslední době vede živá debata. Podle ministra některá vyjádření již byla za hranou. Stropnický to ve středu řekl při jednání výboru pro obranu.

Ministr podle svých slov požádal své podřízené o důkladnou informaci, co se ve svazu děje. "Protože ty informace, které se dostávají na veřejnost, jsou docela alarmující, když odtamtud odchází lidé s lidickou minulostí nebo když odtamtud odchází jeden z našich nejstarších a nejúctyhodnějších veteránů, tak to nemůžu a nechci přehlížet," řekl novinářům.

Během jednání výboru řekl, že ze strany svazu dochází "k překračování morálního kodexu, který pak vrhá na podobné organizace špatné světlo". Zároveň se podivil nad tím, že měl Svaz bojovníků za svobodu pro oslavu 28. října k dispozici velký sál v památníku na Vítkově. Při jejich oslavě měl projev bývalý prezident Václav Klaus.

Ministerstvo v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s podporou spolku ve výši 200 tisíc korun. Stropnický připustil, že peníze svaz dostat nemusí. "Já to vůbec nevylučuji," řekl s tím, že se na celou záležitost podívá.

ČSBS je v poslední době zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučováním členů, kteří kritizovali jeho vedení za nedemokratické praktiky. Patřili k nim válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová. Vranský také v březnu rezignoval na funkci místopředsedy. Sdružení jako důvod uvedlo jeho věk, Vranskému bylo 95 let. Proti tomu se ale veterán ostře ohradil. Rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Ten se poté musel omluvit.

Loni opustily lidickou organizaci ČSBS poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. Důvodem bylo zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela lidické organizace.

Předseda hnutí Jaroslav Vodička čelil kritice za svůj projev při terezínské tryzně, proti kterému se ohradily židovské obce. Kvůli jeho výrokům o uprchlících ho označily za xenofobní.

Naposledy ČSBS svolal tiskovou konferenci, aby se vyjádřil k obvinění, že místopředseda Milan Andres před rokem 1989 řídil donašeče Státní bezpečnosti v československé armádě. Andres obvinění odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy