Stropnický: Chceme zrušit výběr ředitele územního rozvoje

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2015 17:23
Jmenovaný architekt Kábrt podle Matěje Stropnického sice o ničem sám fakticky nerozhodoval, avšak připravoval dokumentaci ke sporným projektům.
Magistrát hlavního města Prahy
Magistrát hlavního města Prahy | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský zastupitelský klub Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) chce zrušit jmenování architekta Jana Kábrta ředitelem magistrátního odboru územního rozvoje. Následně chce nové výběrové řízení.

Řekl to po jednání klubu náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ). Kábrta jmenovali ředitelem v úterý pražští radní. Trojkoalici vadí, že spolupracoval na sporných projektech v Praze 11 za vlády bývalého starosty Dalibora Mlejnského (tehdy ODS).

Připravoval dokumentaci ke sporným projektům

Kábrt podle Stropnického sice o ničem sám fakticky nerozhodoval, avšak připravoval dokumentaci ke sporným projektům.

"Připravoval takové podklady, které šly na ruku developerům, a ještě je připravil tak, že jejich odsouhlasení vedlo k trestnímu stíhání politiků," řekl Stropnický. Všichni tři radní za Trojkoalici hlasovali v úterý proti jmenování Kábrta ředitelem, dodal.

Mezi problematickými kauzami jmenoval například revitalizaci Litochlebského parku, kvůli které je obviněno 28 zastupitelů Prahy 11, stavbu bytových domů ve Stříbrského ulici a Na Výhledu, kvůli nimž bylo obviněno 39 zastupitelů, nebo projekt Bytového parku Roztyly, kde městský soud vydal předběžné opatření.

Kábrt je prý navíc ve střetu zájmu, když jeho bratr pracuje v architektonické kanceláři architekta Romana Koutského, který vede práce na metropolitním plánu na Institutu plánování a rozvoje (IPR). Odbor, který má Kábrt vést, v podstatě dohlíží na to, jak IPR plán připravuje.

Výsledek jednání klubu nyní Trojkoalice předloží koaličním partnerům, tedy ANO a ČSSD.

Kritika i ze strany TOP 09

Výběr ředitele kritizuje i opoziční klub zastupitelů TOP 09. Podle nich se Praha vrací ke "kmotrovským praktikám".

"Pan architekt Kábrt, který donedávna působil v obdobném postavení na Praze 11 a byl pravou rukou starosty Mlejnského, nese spoluodpovědnost za ta nejskandálnější rozhodnutí Prahy 11. Řada z nich je dnes předmětem policejního vyšetřování," napsal ve vyjádření klub TOP 09.

Architekta Kábrta doporučila ve výběrovém řízení komise. "Já i kolegyně Jana Plamínková (STAN) jsme již v komisi hlasovali proti," řekl Stropnický. Právě radní jsou ti, kteří jmenování ředitele na návrh komise a následně ředitelky magistrátu schvalují. Rada města má 11 členů a kromě Trojkoalice je v ní pět členů ANO a tři z ČSSD.

Magistrátní odbor územního rozvoje má ve své gesci například změny územního plánu nebo přípravu územně plánovacích dokumentací.

"Kábrt je navíc víceméně zetěm ředitelky magistrátu a jeho bratr pracuje v architektonickém ateliéru Romana Kouckého, hlavního architekta metropolitního plánu, na který má Kábrt ze své magistrátní funkce dohlížet," dodává k problému na Facebooku Matěj Stropnický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy