Stromem roku je jihočeská lípa. Hlasovali i Němci

Pavel Baroch
20. 10. 2008 11:33
Čtenáři Aktuálně.cz vybrali Josefovskou oskeruši
Seznamte se: Strom roku 2008
Seznamte se: Strom roku 2008 | Foto: Nadace Partnerství

Brno - Stromem roku 2008 se stala Lípa Jana Gurreho z jihočeského Římova.

V anketě, kterou pořádá Nadace Partnerství, dostala rekordní počet hlasů - 33 976. S velkým odstupem skončila na druhém místě jihomoravská Josefovská oskeruše, která nasbírala 18 091 hlasů. Třetí Dub z Branického Mezivrší v Praze dostal takřka o dva tisíce hlasů méně.

Obyvatelé nevelkého Římova sháněli pro svou památnou lípu, která roste u tamního kostela Svatého Ducha, příznivce i z okolních obcí a škol, na hlasovací archy se podepsali rovněž obyvatelé partnetských měst - německého Albrechtsbergu či chorvatské Rijeky.

"Do kampaně se podařilo zapojit také místní firmy. Takřka povinností byl podpis pro každého ze stovek návštěvníků, které do obce během léta zavítají," uvedla Pavlína Binková z Nadace Partnesrtví.

Strom roku 2008

 • 1. Lípa Jana Gurreho, Jihočeský kraj
 • 2. Josefovská oskeruše, Jihomoravský kraj
 • 3. Dub z Branického Mezivrší, Praha
 • 4. Schillerův dub, Liberecký kraj
 • 5. Krčmaňský borek, Olomoucký kraj
 • 6. Klokočovská lípa, kraj Vysočina
 • 7. Žižkův buk v Malčíně, kraj Vysočina
 • 8. Lípa pod Ticholovcem, Plzeňský kraj
 • 9. Prakšická hrušeň polnička, Zlínský kraj
 • 10. Lidická hrušeň, Středočeský kraj
 • 11. Lípa svobody v Náchodě, Královéhradecký kraj
 • 12. Jabloň skalická hrabůvka, Moravskoslezský kraj

Vysazena za Karla IV.

Římovská lípa roste v zahradě tamního kostela už 670 let, byla vysazena na počest návratu Karla IV. z Francie.

Nejhorší období prožívala lípa na konci komunistického režimu, kdy byla v žalostném stavu. Po zásahu blesku ji odemřely některé větve, strom zevnitř hnil. Zachránit se jí podařilo až po roce 1990, kdy musela být tlející drť zevnitř stromu odstraněna.

Strom pomáhalo vyčistit 51 dobrovolníků včetně římovského starosty. Na závěr očistné práce se všichni vměstnali do dvanáct metrů vysoké duté lípy, díky čemuž se dostali do Guinnesovy knihy rekordů.

Peníze na 620 alejových lip

Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno, výtěžek putuje do veřejné sbírky na nové stromy.

"Letošní ročník je pro nás mimořádně úspěšný. Podařilo se vybrat plných 620 tisíc korun. Tyto peníze budou rozděleny mezi žadatele o grant na výsadbu stromů," řekla Pavlína Binková.

"Za uvedenou částku lze vysadit například 620 alejových lip o výšce tři metry, jejichž stromořadí by dosáhlo délky čtyř  kilometrů, nebo 2 500 ovocných stromů starých či krajových odrůd, které by pokryly sad o rozloze pěti hektarů," dodala Binková.

Čtenáři vybrali Josefovskou oskeruši na jižní Moravě

Nezávisle na oficiálním hlasování vybírali nejkrásnější strom letošního roku také čtenáři Aktuálně.cz. Na prvním místě se nakonec umístila Josefovská oskeruše z jižní Moravě, která získala 2647 hlasů. Její osud je také zajímavý. Strom se podařilo zachránit před komunisty při zcelování pozemků a rozorávání mezí.

Naopak jihočeská Lípa Jana Gurreho se na první příčky nedostala. Skončila až sedmá, když jí hlas dalo jen 424 čtenářů Aktuálně.cz

Strom roku podle ankety mezi čtenáři Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz

 

Všichni finalisté letošního ročníku Stromu roku:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy