Střízlivění z koksu: Rekultivace, mrtvá krajina, nebo nový byznys?

Střízlivění z koksu: Rekultivace, mrtvá krajina, nebo nový byznys?
Rok před ruskou invazí se tady ještě kouřilo z komínů.
Koksovna Lazy byla spuštěna už roku 1899. Ve 20. letech byl vybudován nový chemický provoz a výroba se zastavila až koncem let šedesátých ( historická reprodukce ).
Koksárenské baterie stávaly na tomto místě, mezi Ostravou a Orlovou (na obzoru dodnes stále funkční důl). Krajina po nich je ale územím ničeho. A ještě nějaký čas bude. ( Reakce mluvčího OKD Vladislava Sobola: "Rekultivace v okolí Lazů patří mezi nejvíce ceněné a podle odborníků nejpodařenější. Jen opět fotka a popisek se snaží naznačit, že OKD je největší nepřítel lidstva." )
V roce 1967 byly objekty koksovny zdemolovány, plácek se zalil betonem a bylo uklizeno. Dnes je z místa jeden z kostlivců ve skříni, který pod betonovým příkrovem čeká na očistec. ( Reakce mluvčího OKD Vladislava Sobola: "Fotky 5-9 ukazují zřejmě pozemek bývalé koksovny, který teprve na rekultivaci čeká. Nikde ani slovíčko o desítkách lokalit v okolí, které už rekultivací prošly." )
Foto: Jan Langer
Jan Langer
23. 11. 2011 10:50

Ostrava - Odstranění následků těžby uhlí a zpracování koksu v Moravskoslezském kraji je během na dlouhou trať. V rozpočtu na odstranění starých ekozátěží tvoří třetinu rozpočtu.

Podívejte se, jak skončily kontaminované lokality po několika bývalých koksovnách a dolech.

Některé byly zality betonem a ponechány osudu, na jiných se staví chrámy nového byznysu, ale i byty nebo golfová hřiště.

Fotoreportáž Aktuálně.cz svým vyzněním vzbudila nevoli firmy OKD, podle které je tón některých příspěvků zavádějící a v konečném důsledku manipulativní. Protože jde u většiny snímků o spor o interpretaci, uvádíme v popiscích i reakce společnosti, tak, jak je naše redakce po zveřejnění reportáže obdržela.

 

Právě se děje

Další zprávy