Střízlivění z koksu: Rekultivace, mrtvá krajina, nebo nový byznys?

Střízlivění z koksu: Rekultivace, mrtvá krajina, nebo nový byznys?
Rok před ruskou invazí se tady ještě kouřilo z komínů.
Koksovna Lazy byla spuštěna už roku 1899. Ve 20. letech byl vybudován nový chemický provoz a výroba se zastavila až koncem let šedesátých ( historická reprodukce ).
Koksárenské baterie stávaly na tomto místě, mezi Ostravou a Orlovou (na obzoru dodnes stále funkční důl). Krajina po nich je ale územím ničeho. A ještě nějaký čas bude. ( Reakce mluvčího OKD Vladislava Sobola: "Rekultivace v okolí Lazů patří mezi nejvíce ceněné a podle odborníků nejpodařenější. Jen opět fotka a popisek se snaží naznačit, že OKD je největší nepřítel lidstva." )
V roce 1967 byly objekty koksovny zdemolovány, plácek se zalil betonem a bylo uklizeno. Dnes je z místa jeden z kostlivců ve skříni, který pod betonovým příkrovem čeká na očistec. ( Reakce mluvčího OKD Vladislava Sobola: "Fotky 5-9 ukazují zřejmě pozemek bývalé koksovny, který teprve na rekultivaci čeká. Nikde ani slovíčko o desítkách lokalit v okolí, které už rekultivací prošly." )
Foto: Jan Langer
Jan Langer
23. 11. 2011 10:50

Ostrava - Odstranění následků těžby uhlí a zpracování koksu v Moravskoslezském kraji je během na dlouhou trať. V rozpočtu na odstranění starých ekozátěží tvoří třetinu rozpočtu.

Podívejte se, jak skončily kontaminované lokality po několika bývalých koksovnách a dolech.

Některé byly zality betonem a ponechány osudu, na jiných se staví chrámy nového byznysu, ale i byty nebo golfová hřiště.

Fotoreportáž Aktuálně.cz svým vyzněním vzbudila nevoli firmy OKD, podle které je tón některých příspěvků zavádějící a v konečném důsledku manipulativní. Protože jde u většiny snímků o spor o interpretaci, uvádíme v popiscích i reakce společnosti, tak, jak je naše redakce po zveřejnění reportáže obdržela.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy