Střelba na hranicích bez trestu. Jakeš zemřel, Štrougal a Vajnar by stíhání nechápali

Obrazem: Život a smrt na železné oponě
Jedna z obětí při pokusu o překonání hranice se zátarasem pod vysokým napětím. Železnou oponu "jistilo" podle historika Prokopa Tomka v letech 1951 až 1965. Pak vysoké napětí vystřídal signalizační systém, který už přímo nezabíjel.
Josef Hlavatý v roce 2017 při natáčení pro Paměť národa.
Rogalo Josefa Hlavatého v poli.
Dobový propagandistický text z 25. 7. 1969: "Hovoří se o tom, zda jsou naše hranice s NSR dobře střeženy. Novinářům byla dána možnost, aby se přesvědčili na vlastní oči. U roty pohraniční stráže na Knížecí pláni poznali nejen její ženijně technické zabezpečení a stupeň vycvičenosti jednotlivých hlídek. Všichni se přesvědčili, že stále platí pohraničářské 'Neprojdou'."
Foto: ČTK
ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2020 13:55
Státní zástupce zastavil stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích. Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Jakeš v červenci zemřel. Bývalý předseda vlády Štrougal a exministr vnitra Vajnar pak trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání.

"Usnesení o zastavení trestního stíhání bylo doručeno obhájcům obviněných a nyní je doručováno poškozeným. Rozhodnutí tedy dosud nenabylo právní moci," uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. 

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil stíhání Milouše Jakeše, Lubomíra Štrougala i Vratislava Vajnara v listopadu 2019, třicet let po pádu komunismu v zemi. Kladl jim za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení.

Miloš Jakeš zemřel letos v červenci ve věku 97 let. Lubomíru Štrougalovi bude v říjnu 96 let a Vratislavu Vajnarovi je 90 let. Podle žalobce Lelka trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání.

Stíhání iniciovala svým trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů.

Obvinění se opíralo o nově nalezené archiválie, které podle kriminalistů dokazují, že státníci měli informace o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti.

Jakeš i Štrougal byli členy předsednictva KSČ. Vajnar měl jakožto federální ministr vnitra v kompetenci upravovat nařízeními a rozkazy práva a povinnosti příslušníků Pohraniční stráže, a to včetně oprávnění užít zbraň.

Kdo jsou Miloš Jakeš, Lubomír Štrougal a Vratislav Vajnar

Miloš Jakeš (†97) - generální tajemník ÚV KSČ z let 1987 až 1989. Je jedním ze symbolů konce komunistické diktatury v někdejším Československu. Kariérní politik vystoupal po stranickém žebříčku až na pomyslný vrchol, když byl v prosinci 1987 překvapivě zvolen nástupcem normalizačního šéfa komunistů Gustáva Husáka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ. Při demonstracích po 17. listopadu 1989 pak dav často skandoval heslo "Jakeše do koše".

Lubomír Štrougal (95) - předseda federální vlády z let 1970 až 1988. Patřil ke špičkám diktatury KSČ, byl přes 30 let členem vedení vládnoucí strany a téměř po celou dobu normalizace (skoro 19 let). V pouhých 34 letech se stal členem ÚV KSČ (byl jím až do prosince 1989). Byl mimo jiné čtyři roky (1961-1965) ministrem vnitra, za jeho vedení ministerstva vnitra se údajně zlikvidovala velká část materiálů z 50. let.

Vratislav Vajnar (89) - federální ministr vnitra z let 1983 až 1988. V letech 1958 až 1972 pracoval na ministerstvu zahraničních věcí. Od roku 1972 působil ve stranickém aparátu. V roce 1981 byl zvolen členem vedení strany, tedy ÚV KSČ, a v roce 1983 jmenován ministrem vnitra Štrougalovy vlády. Byl také poslancem Federálního shromáždění.

Video: Jakeš byl věřící komunista, vždy doputoval do funkce, kterou ani nechtěl, říká historik Vaněk

Miloš Jakeš symbolizuje úpadek komunistického systému, do funkce generálního tajemníka se dostal z toho důvodu, že nikomu nevadil, říká historik. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy