Lidé mi ubližují, vyřídím to sám, volal střelec do televize

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2015 20:20
Třiašedesátiletý muž měl bydlet přímo v Uherském Brodě, do restaurace si přinesl dvě palné zbraně.
Zásahová jednotka na místě střelby.
Zásahová jednotka na místě střelby. | Foto: Facebook / Michal Švestka

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - V restauraci v Uherském Brodě nestřílel terorista, ale duševně narušený muž přímo z Brodu.

Shodují se na tom alespoň starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Zřejmě těsně po útoku navíc volal do televize Prima a tvrdil, že mu všichni ubližují.

Podle státního zástupce Romana Kafky se jednalo o třiašedesátiletého muže, který nemá kriminální minulost. O duševních problémech ale nechtěl spekulovat. Motivy se vyšetřují, údajně šlo o kombinaci osobních důvodů.

Muž měl zbrojní průkaz, není ale zatím jasné, zda střílel právě těmito zbraněmi.

Do restaurace Družba krátce po poledni a vypálil desítky ran, ještě předtím si ale přišel místo obhlédnout. Podle starosty bydlel nedaleko.

Střílel v době oběda

Chovanec Aktuálně.cz řekl, že podle všeho nejde o teroristický čin, ale akt "vyšinutého jedince".

A za pravdu mu dává i starosta Uherského Brodu. "Mám pouze zprostředkované informace, že se mělo jednat přibližně o šedesátiletého místního občana, který vpadl do restaurace se dvěma palnými zbraněmi a začal kolem sebe bezhlavě střílet," řekl Kunčar.

Zatím podle něj není jasné, proč muž střílel. "Spekuluje se o tom, že tento člověk nebyl duševně zcela v pořádku, což by nasvědčovalo těm katastrofálním následkům a také tomu, že do restaurace vpadl v době oběda," dodal.

V televizi se představil příjmením

Těsně před střelbou volal muž do redakce televize Prima. "Zavolal na naši krimilinku s tím, abychom poslali štáb do Uherského Brodu. Uvedl, že mu spousta lidí ubližuje, že je šikanovaný a úřady to neřeší. Z toho důvodu si vzal zbraň, má rukojmí a vyřídí si to po svém,“ řekl serveru Novinky.cz Pavel Lebduška.

Novinář se snažil hovor prodlužovat kvůli identifikaci, souběžně kontaktoval policii. Než se ho stihl zeptat, kde k útoku dojde, zavěsil. "Podle hlasu bylo slyšet, že ten člověk byl úplně na dně," doplnil Lebduška.

"Představil se nám příjmením, zatím informace nezveřejňujeme, protože je nemáme od policie potvrzené," řekl Lebduška. "Muž byl podle mě pevně rozhodnutý, že to udělá," dodal novinář.

O tom, že jde o střelce, nepochybuje vzhledem k časové následnosti střelby, která se podle policie odehrála krátce po 13:00. Muž telefonoval ve 12:56.

Plánovaný čin

Podle psychopatologa Andreje Drbohlava je nejčastějším motivem masových střelců msta. Celý útok je zřejmě důsledkem dlouhodobého stresového období a nemusí se jednat přímo o střelce s psychickou poruchou.

"Psychickým onemocněním začínají většinou všechny spekulace o střelbě. Je pravdou, že 85 procent masových střelců mívá dlouhodobé obtíže psychologického nebo pychiatrického rázu, ale zdaleka ne všichni mají skutečně duševní onemocnění, schizofrenii nebo paranoidní schizofrenii. Tam se bavíme v řádu procent," vysvětlil České televizi.

Podle psychologa Jiřího Jelena byl muž zřejmě asociální člověk, ve kterém podobný nápad uzrával již déle. V takovém člověku prý agrese časem zeslabuje a zesiluje, nemusí být ale poznat.

Pomsta na společnosti

"Většiná má před činem tzv. prečin, to znamená, že se před ním nějak antisociálně vyjádří, třeba někoho napadne, svěří se na internetu nebo na sociálních sítích. Většinou touží po velké pozornosti," vysvětlil Drbohlav.

Muž tak podle Jelena chtěl šokovat, mohl chtít také napodobit chování například filmové postavy. "Může si představovat, jak se o něm bude psát," dodává psycholog.

Typická je pro takové činy také následná sebevražda. "Zřejmě se nejednalo o zkratkovité jednání, ale dlouhodobě naplánovaný čin, včetně prostoru, kde se to udělá," dodává Jelen.

Fakt, že se jednalo o plán, naznačuje i to, že muž restauraci navštívil již dopoledne. V restauraci tak mohla být konkrétní oběť, se kteoru měl problém a šel se přesvědčit, že tam je. "Výrazně častěji ale masoví vrazi útočí na nekonkrétní oběti, které jsou zástupcem celého příkoří. Mstí se vlastně společnosti za netečnost a nezájem," vysvětlil psychopatolog.

Vrah je tak v takových situacích podle něj přesvědčen, že svým činem společnost ohromí a donutí ji zamyslet se nad tím, jaká je.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap
 

Právě se děje

Další zprávy