Mladík podezřelý ze střelby v Brně bude převezen do Česka

ČTK ČTK
2. 7. 2015 17:13
Policie jej zadržela ve slovenském Martině na základě evropského zatykače vydaného v ČR.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Jedenadvacetiletý mladík, jenž je podezřelý z červnové střelby na osobní auto v Brně-Žebětíně, bude převezen ze Slovenska do Česka. Zadržen byl 18. června v Martině na základě evropského zatykače vydaného v ČR.

Od té doby je tam ve vazbě. Ve čtvrtek souhlasil s vydáním ze Slovenska, sdělil České televizi (ČT) žilinský prokurátor Stanislav Jakubčík.

Muži hrozí až 20 let vězení za pokus o vraždu, loupež a také nedovolené ozbrojování.

Kriminalista Antonín Hrdlička, který se kauzou zabývá, řekl, že pokud bude mladík souhlasit s vydáním do Česka, bude vydávací řízení trvat do deseti dnů. Pokud by byl proti, mohlo by se soudní řízení podstatně protáhnout, a to na několik týdnů.

"Hned jak bude rozhodnuto o jeho vydání, budeme se slovenskými kolegy domlouvat podrobnosti k předání obviněného," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Kulka těsně minula seniora

Mladík podle kriminalistů skočil v Brně-Žebětíně těsně před přijíždějící osobní auto. Když řidič spatřil v jeho ruce zbraň, z místa ihned ujel. Krátce poté se stal druhý útok. Další auto mladíkovi zastavilo. Podle policie útočník vystřelil na hlavu jednasedmdesátiletého řidiče.

Senior ale v tu chvíli, patrně podvědomě, cuknul hlavou. Výstřel mu proto nezpůsobil těžké poranění. Řidič odjel o kus dál, kde mu kolemjdoucí přivolali zdravotnickou záchrannou pomoc. Je už v domácím léčení.

Později mladík odjel do Brna-Bystrce, kde přepadl prodejnu s potravinami - večerku. Odnesl si z ní cigarety a hotovost. Do pátrání po něm se zapojily stovky policistů v terénu. Vše bylo marné. Mladík byl vypátrán až v Martině. Motiv útoku v Žebětíně není známý.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy