Mladík podezřelý ze střelby v Brně bude převezen do Česka

ČTK ČTK
2. 7. 2015 17:13
Policie jej zadržela ve slovenském Martině na základě evropského zatykače vydaného v ČR.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Jedenadvacetiletý mladík, jenž je podezřelý z červnové střelby na osobní auto v Brně-Žebětíně, bude převezen ze Slovenska do Česka. Zadržen byl 18. června v Martině na základě evropského zatykače vydaného v ČR.

Od té doby je tam ve vazbě. Ve čtvrtek souhlasil s vydáním ze Slovenska, sdělil České televizi (ČT) žilinský prokurátor Stanislav Jakubčík.

Muži hrozí až 20 let vězení za pokus o vraždu, loupež a také nedovolené ozbrojování.

Kriminalista Antonín Hrdlička, který se kauzou zabývá, řekl, že pokud bude mladík souhlasit s vydáním do Česka, bude vydávací řízení trvat do deseti dnů. Pokud by byl proti, mohlo by se soudní řízení podstatně protáhnout, a to na několik týdnů.

"Hned jak bude rozhodnuto o jeho vydání, budeme se slovenskými kolegy domlouvat podrobnosti k předání obviněného," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Kulka těsně minula seniora

Mladík podle kriminalistů skočil v Brně-Žebětíně těsně před přijíždějící osobní auto. Když řidič spatřil v jeho ruce zbraň, z místa ihned ujel. Krátce poté se stal druhý útok. Další auto mladíkovi zastavilo. Podle policie útočník vystřelil na hlavu jednasedmdesátiletého řidiče.

Senior ale v tu chvíli, patrně podvědomě, cuknul hlavou. Výstřel mu proto nezpůsobil těžké poranění. Řidič odjel o kus dál, kde mu kolemjdoucí přivolali zdravotnickou záchrannou pomoc. Je už v domácím léčení.

Později mladík odjel do Brna-Bystrce, kde přepadl prodejnu s potravinami - večerku. Odnesl si z ní cigarety a hotovost. Do pátrání po něm se zapojily stovky policistů v terénu. Vše bylo marné. Mladík byl vypátrán až v Martině. Motiv útoku v Žebětíně není známý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy