reklama
 
 

Střelec na Klause míří k soudu, viní ho z výtržnictví

5. 3. 2013 16:48
Pavel Vondrouš vystřelil loni na Klause z airsoftové pistole

Praha - Václava Klause v Chrastavě na Liberecku.

Za přečin výtržnictví hrozí šestadvacetiletému muži až dvouleté vězení. Informovala o tom policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Vyjádření Vondrouše se nepodařilo zatím získat, telefon má vypnutý.

Obviněný vystřelil na prezidenta loni 28. září. Incident se stal v pátek 28. září po slavnostním otevření nového mostu v Chrastavě na Liberecku, když krátce před 15:00 prezident procházel davem lidí.

Mezi nimi byl i Vondrouš oblečený v maskáčích a zblízka na něj několikrát vypálil. Z místa pak odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla, a dokonce poskytl rozhovor novinářům.

Teprve pak byl zatčen. O den později ho policie obvinila z výtržnictví. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Prezidentova ochranka na útok nereagovala.

Kvůli incidentu pak rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby.

Klaus ale jejich stíhání zastavil. Milost, kterou spolupodepsal premiér Petr Nečas, zdůvodnil tím, že oba muži předtím bezchybně zastávali svou práci.

Vondrouš chtěl upozornit na nevšímavost politiků

Mladík se na svůj čin zhruba dva týdny připravoval. "Moc času jsem neměl a ani nejsem cvičený na takové věci. Jsem obyčejný dělník, a tak jsem si jen nějakým způsobem natrénoval v lese střelbu," popsal přípravu útoku.

Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem České republiky. "Nebylo to namířeno jen proti němu, ale proti celému systému," vysvětlil.

S tím, že může prezidentovi ublížit, Vondrouš nepočítal. "Docela mě překvapilo, když jsem viděl fotky, zbraň jsem zkoušel i sám na sobě," řekl.

Prezidenta zranil lehce, svého činu ale nelituje. "Jsem připraven přijmout trest," řekl novinářům pár dní po incidentu. Počítal s tím, že pokud přežije, skončí ve vězení na delší dobu, třeba z politických důvodů.

Policie ho ale pustila už následující den na svobodu. Jak dříve uvedl, chtěl Vondrouš svým útokem upozornit na jednání vlády, která podle něj zdaleka překračuje hranice, jež mohou občané tolerovat.

"Tento systém zcela selhává a na to je nutno důrazně upozornit," řekl.  Daně podle něj platí hlavně pracující a jako protislužbu dostávají stále horší veřejnou správu a omezenější sociální služby. "Nečinnost je v této situaci zločinem, a ne to, co jsem udělal já," zdůraznil střelec.

Tak se střelbou bavil internet, podívejte se:

 

autor: Domácí | 5. 3. 2013 16:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama