Střelec byl obviněn, šéf Klausovy ochranky odstoupil

ČTK ČTK
29. 9. 2012 20:30
Muž zaútočil na prezidenta airsoftovou pistolí, hrozí mu až dva roky vězení

* Zprávu jsme aktualizovali o rezignaci šéfa ochranky Jiřího Sklenky

Praha/Liberec - Z výtržnictví byl obviněn šestadvacetiletý muž,  který v pátek v Chrastavě na Liberecku z plastové airsoftové pistole několikrát vystřelil na prezidenta Václava Klause. ČTK to řekla mluvčí policejního prezídia Štěpánka Zatloukalová.

Muž, který se televizi Nova představil jako Pavel Vondrouš, strávil noc v cele předběžného zadržení. V sobotu odpoledne byl opět u výslechu, doplnila mluvčí.

V sobotu kvůli incidentu odstoupil šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka. Cítí prý osobní odpovědnost za své podřízené, kteří v kritickou chvíli selhali.

Sklenka novinářům řekl, že se "rozhodl zachovat jako chlap" a neumí si prý představit, že by postupoval jinak.

"Ačkoliv jsem na místě nebyl a opatřením v Chrastavě jsem osobně nevelel, po zhlédnutí incidentu, nad kterým se mohu nyní už jenom mračit, cítím osobní odpovědnost za jednání mých podřízených, bez ohledu na to, zda mohli nebo nemohli uvedenému incidentu zabránit," prohlásil Sklenka.

Chování svých podřízených nechtěl nyní komentovat, protože celá věc se vyšetřuje. "Myslím, že situace pro mé chlapce byla velmi složitá. Znovu opakuji, že vstup chráněné osoby do davu, který není předem kontrolován, je vždy velmi složitou záležitostí," poznamenal pouze.

Útok, který vyvolal diskusi o špatné práci ochranné služby hlavy státu, byl podle názoru vyšetřovatelů přečinem a pachatel tak pravděpodobně bude dál vyšetřován na svobodě. Podle trestního zákona mu hrozí až dva roky odnětí svobody.

Vyšetřuje se i práce ochranky, která podle televizních záběrů o útočníka v davu nejevila žádný zvláštní zájem. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) případ šetří jako možné porušení povinností strážní služby.

K prezidentovi Klausovi se v pátek při otevírání mostu v Chrastavě přiblížil muž a z davu lidí na něj několikrát vystřelil z plastové pistole používané při hře airsoft. Prezident byl lehce zraněn, v podvečer vyhledal lékařské ošetření.

Ochranka hlavy státu reagovala pomalu, střelec z místa odešel a před zatčením ještě stihl pohovořit s novináři.

Vysvětlil jim, že střílel protože politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

"Od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby jako profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo," vzkázal v sobotu ČTK policejní prezident Martin Červíček.

 

Právě se děje

Další zprávy