Středoškoláci volili nanečisto. Výsledky budou večer

ČTK ČTK
6. 9. 2012 10:26
Na středních školách se konají studentské volby do krajů. Akci pořádá Člověk v tísni
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středoškoláci si dnes vyzkoušeli volby nanečisto, studentské hlasování má u mladých lidí vzbudit zájem o politiku a veřejné dění.

Do projektu společnosti Člověk v tísni se přihlásilo přes 180 středních škol z celé ČR, účast studentů je dobrovolná. Volby simulují blížící se volby do krajských zastupitelstev, výsledky mají být známy ještě dnes.

V prvním ročníku studentských voleb v roce 2010 u žáků drtivě zvítězila pravice.

"Zajímám se o politickou situaci, co se děje kolem nás," vysvětlil  student třetího ročníku Akademického gymnázia v Praze Tomáš důvody, proč se zapojil do příprav voleb na své škole, kde zasedne ve volební komisi.

O hojnou účast svých spolužáků se ale trochu obává. Někteří mladí podle něj nemají o tyto věci zájem a navíc bylo od začátku školního roku málo času akci dostatečně propagovat.

Studenti Akademického gymnázia mohou jít kdykoliv během dne volit do sborovny, kde jsou připraveny volební lístky se všemi stranami kandidujícími v opravdových krajských volbách 12. a 13. října, ale také volební urna a česká vlajka. Komise také v seznamu ověřuje identitu voliče, aby si studenti co nejopravdověji vyzkoušeli, jak to u voleb chodí.

"Hlavně na ně apelujeme, aby svoje právo (volit) využili i v reálu," upozornila učitelka Tereza Hornová, která volby na gymnáziu organizuje.

V roce 2010 u středoškoláků bodovala TOP 09

Pražské školy obdržely volební lístky pro Středočeský kraj, protože Praha ve volbách do zastupitelstev krajů nefiguruje a své zastupitele bude volit až za dva roky ve volbách komunálních. Ve studentském hlasování také nejsou preferenční hlasy.

Hlasy za svou školu kantoři odpoledne zadají do elektronického systému, celkové výsledky budou známy do večera.

Když se akce v roce 2010 před volbami do Poslanecké sněmovny konala poprvé, studenti tehdy dali nejvíce hlasů straně TOP 09. Následovala ODS, na pomyslném třetím místě skončily Věci veřejné (VV). ČSSD figurovala na sedmém místě, když ji přeskočila ještě Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana zelených.

První ročník projektu vyvolal bouřlivé reakce zejména hejtmanů ČSSD. Obávali se, že výsledek studentského hlasování ovlivní předvolební situaci. Letos ale studentské volby podpořila Rada Asociace krajů, v níž sociální demokracie dominuje

 

Právě se děje

před 16 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy