Středoškoláci budou stávkovat za klima. Reakce politiků neodpovídá situaci, říkají

ČTK ČTK
22. 2. 2019 10:44
Skupina středoškoláků vyzvala své vrstevníky ke stávce za klima, kterou plánují na 15. března. Studenti z několika českých měst ten den nepůjdou do školy. Výzvu zveřejnili na webové stránce iniciativy Friday for future. V rámci globální akce protestují studenti po celém světě každý pátek od loňského září, kdy patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová tímto způsobem protestovala proti neřešení změn klimatu.
Protesty podnítila patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová, která spílala politikům na klimatické konferenci.
Protesty podnítila patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová, která spílala politikům na klimatické konferenci. | Foto: Reuters

"Reakce politiků na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie," uvedli studenti v prohlášení.

Odkazují se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN z loňského podzimu, podle které do dvanácti let hrozí planetě ekologický kolaps. Vyzývají proto politiky, aby ihned provedli potřebné kroky ke snížení emisí.

"Iniciativu začala trojice středoškoláků z Prahy a z Brna. Pak se začali přidávat studenti z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst," uvedl mluvčí skupiny Petr Doubravský. Iniciativa se přidala ke globálnímu hnutí Friday for future.

Stávka v několika městech nemusí mít jednotnou podobu. "Závisí na lokálních skupinách, jakou formu stávky zvolí. Někde se bude konat shromáždění, někde pochod," řekl Doubravský.

Celosvětové stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

Nejste dostatečně vyzrálí na to, abyste řekli, jak to je, kritizuje politiky švédská patnáctiletá aktivistka na konferenci OSN. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicich s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy