Babišův střet zájmů by se měl řešit v Praze, navrhli STAN. Úsměvné, odmítla Jermanová

ČTK ČTK
18. 2. 2019 13:55
Kauzou možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by se podle hnutí STAN mohli místo středočeského krajského úřadu zabývat úředníci některého ze sousedních regionů, například Prahy. Podle předsedy středočeské organizace STAN Věslava Michalika by se tak předešlo případné systémové podjatosti. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) návrh STAN na pondělním jednání krajského zastupitelstva označila za úsměvný. Poukázala na to, že ve vedení Prahy jsou piráti, kteří krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou napadli.
Vít Rakušan.
Vít Rakušan. | Foto: Jakub Plíhal

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod svůj holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.

Podle Michalika by stálo za úvahu, zda by kraj neměl požádat ministerstvo vnitra, aby si případ převzal některý ze sousedních úřadů. "Praha se nabízí, protože tam žádná politická provázanost těch případů není," dodal s poukazem na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO.

Pokorná Jermanová uvedla, že by Michalik neměl úřadům podsouvat, jak se mají chovat, a nápad svěřit kauzu Praze označila za úsměvný. "Za kauzou, která se tady rozjela a kvůli které se úřad dostal pod tlak, stojí Pirátská strana, která vede úřad v Praze," namítla.

Piráti upozorňovali na nedávnou reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Dosavadní odbor správních agend, který měl případ řešit, byl začleněn do odboru legislativně právního.

Ředitel krajského úřadu Jiří Holub jakoukoliv účelovost odmítl. Reorganizace se podle něj začala chystat už loni a s kauzou nesouvisí. V pondělí zopakoval, že příslušní úředníci nebyli přesunuti jinam ani propuštěni a jejich kompetence zůstaly stejné.

Video: Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Střet zájmů Andreje Babiše je věc, která se neměla přenést na půdu Evropského parlamentu. ANO hájí zájmy občanů, s premiérem se radíme | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 12 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy