Babišův střet zájmů by se měl řešit v Praze, navrhli STAN. Úsměvné, odmítla Jermanová

ČTK ČTK
18. 2. 2019 13:55
Kauzou možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by se podle hnutí STAN mohli místo středočeského krajského úřadu zabývat úředníci některého ze sousedních regionů, například Prahy. Podle předsedy středočeské organizace STAN Věslava Michalika by se tak předešlo případné systémové podjatosti. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) návrh STAN na pondělním jednání krajského zastupitelstva označila za úsměvný. Poukázala na to, že ve vedení Prahy jsou piráti, kteří krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou napadli.
Vít Rakušan.
Vít Rakušan. | Foto: Jakub Plíhal

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod svůj holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.

Podle Michalika by stálo za úvahu, zda by kraj neměl požádat ministerstvo vnitra, aby si případ převzal některý ze sousedních úřadů. "Praha se nabízí, protože tam žádná politická provázanost těch případů není," dodal s poukazem na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO.

Pokorná Jermanová uvedla, že by Michalik neměl úřadům podsouvat, jak se mají chovat, a nápad svěřit kauzu Praze označila za úsměvný. "Za kauzou, která se tady rozjela a kvůli které se úřad dostal pod tlak, stojí Pirátská strana, která vede úřad v Praze," namítla.

Piráti upozorňovali na nedávnou reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Dosavadní odbor správních agend, který měl případ řešit, byl začleněn do odboru legislativně právního.

Ředitel krajského úřadu Jiří Holub jakoukoliv účelovost odmítl. Reorganizace se podle něj začala chystat už loni a s kauzou nesouvisí. V pondělí zopakoval, že příslušní úředníci nebyli přesunuti jinam ani propuštěni a jejich kompetence zůstaly stejné.

Video: Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Střet zájmů Andreje Babiše je věc, která se neměla přenést na půdu Evropského parlamentu. ANO hájí zájmy občanů, s premiérem se radíme | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy