Středočeský kraj získal 100 milionů na škody záplav z 2013

ČTK ČTK
20. 5. 2015 18:35
Peníze z evropského Fondu solidarity zpětně proplatí likvidaci prvotních škod.
Povodně 2013 v Česku.
Povodně 2013 v Česku. | Foto: Czech press photo

Praha - Středočeský kraj získal 100 milionů korun na povodňové škody z roku 2013. Peníze z evropského Fondu solidarity zpětně proplatí likvidaci prvotních škod, tedy například odstranění bahna nebo obnovení provozu na silnicích.

Vedle kraje dostalo z fondu 35 středočeských měst a obcí zhruba 20 milionů korun. informovala Helena Frintová z tiskového oddělení Středočeského kraje.

Ze získaných peněz se zaplatí především již provedené opravy silnic, inženýrských sítí, mostů, mobiliáře a dalšího obecního majetku. Obcím tak kraj na tyto škody rozdělil více než 350 milionů korun, které vedle Fondu solidarity obdržel od ministerstev financí a dopravy.

Středočeský kraj patří spolu s Prahou mezi kraje s nejvyšší přiznanou dotací z fondu. "Na úspěšné získání dotací měla vliv i úzká spolupráce Krajského úřadu Středočeského kraje, ministerstva financí, Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje i obcí a měst v regionu," uvedl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Škody za více jak čtyři miliardy

Povodně, které region postihly v červnu 2013, napáchaly na veřejném majetku škody za více než čtyři miliardy korun. Na krajském majetku byla škoda vyčíslena na 1,6 miliardy, nejvíce se velká voda podepsala právě na silnicích a mostech.

V kraji bylo zaplaveno na 480 obcí. Evakuováno muselo být 12.200 obyvatel, sedm lidí při záplavách zemřelo. Povodně postihly více než 1200 obcí v devíti krajích.

Fond solidarity EU byl zřízen, aby finančně podpořil členské a přistupující země po závažných přírodních katastrofách. Zřízení fondu bylo odezvou na rozsáhlé povodně ve střední Evropě v létě 2002.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy