reklama
 
 

Středočeská část D3 z Prahy do Budějovic by se měla začít stavět za čtyři roky, slibuje Ťok

30. 8. 2016 20:32
Po dokončení posouzení vlivu na životní prostředí se nyní zpracovává dokumentace, územní rozhodnutí by podle ministra dopravy mohlo být v ideálním případě do roka. Poté bude následovat výběrové řízení na zhotovitele a stavební povolení. Podle Dana Ťoka je ostudou, že dálnice, o níž se mluví více než 30 let, stále nebyla postavena.

Benešov – Středočeská část dálnice D3 spojující Prahu s jihem by se podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) mohla začít stavět zhruba za čtyři roky. Bylo dokončeno řízení EIA, tedy posouzení vlivu staveb na životní prostředí, a zpracovává se dokumentace pro územní rozhodnutí. Podle ministra se má rychle pokračovat ve všech krocích a pracovat paralelně, ne úsek po úseku. Ťok to uvedl na schůzce se starosty v Benešově.

"Musí stát co nejdřív, pokračujeme v ní, bohužel dostala se do priorit víc ta jihočeská část, ale je potřeba se vrátit velmi rychle k té středočeské," zhodnotil Ťok dosavadní přípravy D3. Jestli se povede vše, co se povést má, mohlo by se podle ministra "kopnout" zhruba za čtyři roky, což podle něj není v nedohlednu, jak se obávají lidé žijící podél dopravně přetížené silnice I/3. Tato silnice z Prahy na Tábor nyní neexistující dálnici nahrazuje.

Ředitelství silnic a dálnic ještě letos v květnu odhadovalo, že středočeská část D3 se začne stavět nejdříve v roce 2024. Ťok novinářům po skončení debaty řekl, že by to mohlo být dříve, už v roce 2020 nebo 2021. Záležet bude na možných odvoláních. Územní rozhodnutí by podle něj mohlo být v ideálním případě do roka.

"Pokud bude územní rozhodnutí, tak na základě toho začneme vykupovat pozemky a připravovat stavební povolení a soutěž," uvedl Ťok. Výběrové řízení na zhotovitele by navíc mělo být vyhlášeno ještě před vydáním stavebního povolení. "Z toho pramení ten optimismus, že by se to dalo stihnout za ty čtyři roky," shrnul ministr. Délka samotné výstavby vyplyne ze soutěže, podle Ťoka by se mělo pracovat na všech úsecích najednou.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. O potřebě této komunikace se mluví tři desítky let. Zatím je v provozu pouze 40 kilometrů mezi Veselím nad Lužnicí a Meznem na Benešovsku. Chybějící dálnice a přetížená silnice první třídy velmi vadí například starostovi Miličína Jiřímu Zíkovi. "Mně je 63 let, žiju u té silnice těch 63 let. Ta jedničková silnice mi jezdí kolem chalupy," postěžoval si na dnešním setkání s Ťokem a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Po silnici podle něj přejede v jednom směru tisíc aut za hodinu, což je neúnosné.

Podle Ťoka je ostuda, že dálnice ještě nebyla postavena. Stát si podle něj vytvořil tak komplikovaný systém, že si neumí prosadit veřejný zájem. Politická scéna by podle ministra měla mít šanci veřejný zájem prosadit i proti vůli těch, kteří tím budou dočasně trpět. Podle Ťoka jsou nutné i změny v zákonech, aby se zjednodušila stavební činnost.

autor: ČTK | 30. 8. 2016 20:32

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama