Tady se učí umělecké řemeslo. Střední škola v Praze vychovává vlásenkáře i kováře

Tady se učí umělecké řemeslo. Střední škola v Praze vychovává vlásenkáře i kováře
Studenti se zde mohou vyučit jako umělecký kovář a pasíř, truhlář a řezbář, zlatník a klenotník, keramik, štukatér, pozlacovač, sklenář, rytec nebo vlásenkář a maskér.
Radek Coufal je ředitelem školy osm let.
V nedávných přijímacích zkouškách byl zájem o školu vyšší než v minulých letech. Dříve se do prvního kola hlásilo okolo 80 zájemců, teď jich bylo 120.
Momentálně na škole studuje přes 300 žáků, z toho 250 prezenčně a zhruba 50 dálkově.
Foto: Lukáš Bíba
Veronika Košťálová Veronika Košťálová, Lukáš Bíba
8. 5. 2023 18:23
Opravovat vitráže v kostele, být maskérem ve Státní opeře nebo zdobit fasády zámků. Střední škola uměleckořemeslná v Praze se pyšní obory, které nikde jinde v Česku nevyučují. Podle ředitele Radka Coufala je profese štukatéra či pozlacovače stále v kurzu. "Dokud tu budou historické památky, řemeslné obory mají smysl, i když se na ně přihlásí dva studenti ročně," říká Coufal.

Hned při vstupu do budovy je jasné, že tady vzniká umění. Nejen chodby, ale i nejtemnější zákoutí školy zdobí výrobky žáků. Na výuku dohlíží ze skříní bysty slavných osobností, masky filmových postav nebo do detailu vykovaný chameleon sedící na větvi. Nechybí ani zmenšená podobizna Michelangelovy sochy Davida. Na malířských stojanech stojí kresby historických budov či lidského těla.

Ani kancelář ředitele nezůstala strohá. "Studenti dělají především historické věci. Tady jeden z nich vyráběl starodávnou žehličku," říká Coufal a sahá do skříně ve své pracovně. Vyndává z ní černou žehličku s vysokým obloukovým držadlem a bohatým zdobením. Takovou, jaké se používaly v 19. století. "Kováři zase tíhnou k nožířství, což je ovšem komplikované, protože ve škole se zbraně vyrábět nesmí, pouze v rámci soutěží či mimoškolních aktivit," ukazuje ředitel sadu ocelových nožů. 

Škola nabízí tříleté umělecké obory s výučním listem. Zájemci se zde mohou učit řemeslům, jako je umělecký kovář, truhlář, zlatník, sklenář, klenotník či vlásenkář a maskér. Raritou je obor štukatéra, který provádí především omítkářské práce, a obor pozlacovače. Ty nikde jinde ve střední Evropě studovat nelze. Jediným čtyřletým programem na uměleckořemeslné škole zakončeným maturitou je starožitník, jehož absolventi mohou dále studovat například dějiny umění nebo být aktivní v památkové péči.

Foto: Lukáš Bíba

Žáci řemeslo musí ovládat jak po praktické, tak teoretické stránce. Jeden týden probírají látku ve školních lavicích a následující týden tráví přímo v dílnách. "V hodině se například dozví, jak se materiál chová, jakou má strukturu, a poté si to ověří v dílně," říká jeden z mistrů Zbyněk Zatloukal. 

Skupinka asi dvaceti třeťáků už má celé studium takřka za sebou, s kantorem Štěpánem Jarkou během poslední hodiny hodnotí své kresby. Pak už je čeká jen měsíc příprav na závěrečnou praktickou zkoušku. "Zaměřujete se hodně na karikaturu, ve které vynikáte, ale musíte se chtít zdokonalovat i v jiných stylech," hodnotí Jarka jednoho z žáků. "Co plánujete po škole?" vyzvídá.

Ve vedlejší třídě probíhá výuka dějin umění. Na lavici v první řadě sedí kantorka Karolína Bauerová, která se ptá na hlavní budovy románského slohu. Studenti správně jmenují baziliku a rotundu. I zde se připravují na praktickou zkoušku, ta totiž nestojí pouze na řemeslu. Žák má za úkol vymyslet projekt, sestavit výtvarné i technické výkresy, připravit dokumenty, ve kterých se rozebírá i historie objektu. Nezbytnou součástí je i připravit cenový rozpočet či fotodokumentaci. 

Umělecké řemeslo má budoucnost, tvrdí ředitel

Zájem o školu byl v letošních přijímacích zkouškách vyšší než v minulých letech. Dříve se do prvního kola hlásilo okolo 80 studentů, teď jich bylo 120. "Stalo se nám, že jsme měli i lidi pod čarou, které už jsme zkrátka přijmout nemohli," popisuje ředitel školy, kterou momentálně studuje přes 300 žáků.

Ačkoliv některé řemeslné obory, jako jsou například košíkáři či divadelní krejčí, už zanikly, ty zbývající mají podle ředitele stále budoucnost. "Máme štěstí, že v Česku nejsou rozbombardované památky jako například v Německu a je neustále potřeba o ně pečovat. Navíc vrcholí granty, které tyto činnosti podporují," říká Coufal. "Dokud tu historické památky budou, bude zapotřebí i odborníků. I když se budou hlásit třeba dva studenti do ročníku," dodává. 

V druhé budově přes dvůr se nachází dílny, ze kterých se ozývá bouchání kladivem a řezání pilou. U vchodu vystavují díla studenta Ondřeje Svobody, který momentálně dokončuje obor uměleckého pasíře. "Nejradši mám vytepávání plechu do požadovaných tvarů. Pasíři na rozdíl od kovářů nepracují s rozžhaveným železem, ale zpracovávají kov za studena," vysvětluje.

Ředitel školy Svobodu požádal, aby od příštího roku začal řemeslo na škole vyučovat. "Jeden mistr odchází, takže ho Ondřej nahradí. Mým cílem je zaměstnávat lidi z našeho prostředí, kteří vědí, jak to u nás chodí. Předejdeme tak nespokojenosti a neshodám," říká Coufal.

V kovářské dílně pod vedením mistra Petra Voříška někteří studenti z druhého ročníku trénují výrobu štítu na blížící se soutěž. Student Honza zase pracuje na gotické lucerně, která se používala před 600 lety. Kovářská výheň, která je v tomto řemeslu základem, žene teplo celou místností. Stojí u ní drobná dívka v brýlích a se zamazanýma rukama. "Vždy mě bavily silové činnosti, a tak jsem zkusila kovářství. I když je to náročné řemeslo, určitě se mu mohou věnovat i holky," přiznává žačka. 

Foto: Lukáš Bíba

Kolem ní jsou v dílně nejrůznější nástroje a pomůcky, jako jsou svěráky, kleště, rýhováky na tvarování materiálu, sekáče, kovadliny či pásová pila. Umělecký kovář se nejprve učí kovat hřebíky, později třeba zvonky. Ve druhém ročníku už zvládá vykovat růži nebo hada.

Ze školy k vlastní dílně vede ještě dlouhá cesta

I když studenti školu úspěšně dokončí, většina z nich nezačne hned se samostatnou živností. "Řekl bych, že student si může otevřít dílnu nejdříve za pět nebo šest let od ukončení školy. Důležité je mít odhad na lidi, udělat dobrou cenovou nabídku a spočítat si, jak dlouho bude výroba trvat, a to vyžaduje zkušenosti," říká Voříšek, který se v patnácti letech podílel na restaurování Pražského orloje. 

O patro výš nad kovářskou dílnou už není potřeba tolik síly, o to více preciznosti. V místnosti, která připomíná opravdovou maskérnu, se zde učí vlásenkáři a maskéři. Jedna skupina žáků sedí před osvětleným zrcadlem, zatímco druhá skupina si na nich trénuje účes podle předlohy, kterou zadala mistrová Ilona Nováková. "Učíme se vyrábět i odlitky, masky nebo paruky. Šest absolventek působí v Národním divadle a tři máme v televizi, kde pracují na filmech a seriálech," zmiňuje Nováková.

Foto: Lukáš Bíba

Podle ředitele školy je vyučování řemesel velmi nákladné, a proto je nutné, aby studenti platili školné. "Snažíme se ho udržet na přijatelné úrovni, aby se každý, kdo má zájem o řemeslo, mohl vzdělávat bez ohledu na finanční situaci," tvrdí Coufal. Na maturitním oboru starožitníka činí roční školné 18 tisíc korun, nejnákladnější je obor klenotníka a zlatníka, a to v rozmezí od 35 do 50 tisíc korun.

Studenti však mají možnost získat stipendium od nadace The Kellner Family Foundation, které je určené převážně žákům v těžké životní situací. Od roku 2020 mohlo díky nadaci na Střední škole uměleckořemeslné v Praze studovat 65 žáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy