Strážníky i sanitku si může naladit kdokoli. Nové vysílačky a šifrování budou stát miliony

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
11. 12. 2016 11:00
Praha v příštím roce investuje miliony korun do zabezpečení městského rádiového systému. Tím by se mělo zabránit odposlouchávání důležitých informací od strážníků či záchranné služby. Jejich frekvence si doteď kdokoli mohl naladit jen pomocí techniky za pár stovek korun. Mohly tak unikat citlivé informace i osobní údaje.
Foto: Matej Slávik\Economia

Praha  Strážník diktuje osobní údaje z občanky pokutovaného člověka do vysílačky, kromě jeho kolegy však tajně poslouchají i nadšenci, kteří investovali zhruba 300 korun do vybavení v nejbližší prodejně s technikou. 

Odposlouchávání vysílaček v Praze by mělo do konce příštího roku skončit. Město totiž plánuje vydat nemalé peníze do zabezpečení sítě. Investice podle odhadů přesáhne sedm milionů korun. Další peníze padnou za nové vysílačky a software. 

Městský rádiový systém, který dosud podobné zabezpečení postrádá, využívá kromě strážníků, záchranářů a hasičů také dopravní podnik. Slouží i Technické správě komunikací i krizovému štábu.

"Problematikou zabezpečení neveřejné sítě městského rádiového systému proti zneužití se magistrát zabývá již několik let. V rámci druhé etapy rozšíření a modernizace je mimo jiné navržena i instalace bezpečnostních opatření," řekl Aktuálně.cz radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). 

V návrhu se počítá například s instalací autentizačního centra, které má podle plánu zamezit používání cizích radiostanic v pražské síti, a řešení pro šifrování komunikace.

"V případě, že si jednotliví uživatelé provedou upgrade firmware radiostanic, nebude možné jejich hlasovou a datovou komunikaci odposlouchávat," tvrdí Hadrava.

Úprava by podle ceníku výrobce Motorola měl stát 120 dolarů (přibližně 3000 korun) pro ruční radiostanici a 240 dolarů (6000 korun) u mobilní radiostanice. Kvůli objednání většího množství se však na magistrátu počítá se slevou.  

Zakázka na zabezpečení se bude podle radního soutěžit už v první čtvrtině roku 2017. Už teď se ale podnikají kroky, aby se šifrování dalo co nejdřív využít v praxi.

Vůbec poprvé v historii navíc začala městská policie v Praze sama soutěžit nové vysílačky. "Zakázka už je vypsaná. Budeme dostávat zhruba 700 ručních terminálů, 47 základových radiostanic, 50 vozidlových a konzoli za tři miliony, která to bude obhospodařovat," popsal šéf pražských strážníků Eduard Šuster.  

Hodnota zakázky je stanovena na 22 milionů. "Pokud bychom vycházeli z cen, za které se v minulosti tato zařízení nakupovala, tak by to bylo 31 milionů," upozorňuje Šuster. 

Bez problémů, hlásí jiná města

V jiných velkých městech v Česku s odposloucháváním strážníků potíže nemají. "Dosud jsme v rámci Městské policie Plzeň nezaznamenali žádný bezpečnostní incident spočívající v úniku informací prostřednictvím radioprovozu," uvádí například mluvčí Jana Pužmanová. "Tyto problémy nedetekujeme," tvrdí mluvčí brněnských strážníků Michal Maršo. Stejné zkušenosti mají i v Liberci. 

"To, že nevědí o žádném odposlouchávání, neznamená, že se to neděje," oponuje zastupitel Ondřej Profant (Piráti), který zabezpečení rádiového systému v Praze kritizoval.

"V Brně měli před lety ten samý problém. Nějací aktivisté odposlouchávali tramvaje a Brno to využilo tak, že k tomu udělalo aplikaci a vlastně to legalizovalo. V USA je komunikace policistů sice veřejná, ale počítá se s tím," upozornil Profant. 

S otevřeností systému podle něj problém není, jde spíš o to, aby se tam nehlásily citlivé osobní údaje. Snahu Prahy síť zabezpečit však vítá. "Je rozhodně pozitivní, že to řeší," dodal. Špatně chráněný systém začal totiž vznikat už v roce 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy