Strážník z Vysokého Mýta jde za vraždu do vězení, vrchní soud změnil podmínku na patnáctiletý trest

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 22. 11. 2016 15:22
Vrchní soud definitivně ukončil téměř dvouletý případ střílejícího opilého strážníka Pavla Koblížka z Vysokého Mýta. Ten v době Vánoc v roce 2014 po vyvolaném incidentu na diskotéce zastřelil jednoho z provozovatelů podniku, druhého další střelbou těžce zranil. Krajský soud v Hradci Králové ho nejprve osvobodil, v odvolacím řízení dostal dnes už bývalý městský policista podmíněný trest. Nakonec ho ale vrchní soud poslal pravomocně na 15 let do vězení.
Pavel Koblížek u soudu.
Pavel Koblížek u soudu. | Foto: ČTK

Praha/Vysoké Mýto – Jeden mrtvý a jeden těžce zraněný zůstal ležet před diskotékou Stodola ve Vysokém Mýtě po incidentu, který vyvolal se svým bratrem a kamarádem opilý příslušník městské policie Pavel Koblížek. Vrchní soud v Praze ho v úterý za vraždu a pokus o vraždu potrestal patnácti lety vězení. Navíc musí bývalý strážník zraněnému muži a pozůstalým zaplatit odškodné dva miliony korun. 

Koblížek se za pomoci služebního průkazu domáhal vstupu na diskotéku zdarma. Když byli obsluhou vykázáni, nastříkali do chodby pepřový sprej. 

Incident následně vyvrcholil před provozovnou, kde také začal strážník střílet. Koblížek se hájil tím, že se strachoval o svůj život. Bratři Svobodové, kteří diskotéku provozovali, ho údajně napadli, proto se podle svých slov bránil střelbou.

Přeživší Radek Svoboda uvedl, že po něm s bratrem pouze chtěli, aby vyčkal příjezdu policie. Právě tyto rozpory ve výpovědích se nejprve soudu nepodařilo nijak rozklíčovat, a tak rozhodl ve prospěch Koblížka. Následný odvolací soud dal Koblížkovi podmíněný trest. Uvěřil mu, že se bál o svůj život, ale podle krajského soudu to nebyla obava oprávněná.

Nakonec mu ale Vrchní soud nic z toho neuvěřil. "Když mu bratři říkali, že má počkat na policii, tak začal střílet. Takovým způsobem si nutnou obranu nepředstavujeme," uvedl ve zdůvodnění rozsudku předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek.  

Vrchní soud vynesl ještě tvrdší trest, než jaký požadoval státní zástupce. Ten navrhoval deset let. Otec bratrů Svobodových Roman Svoboda uvedl, že v takový výsledek po prvních dvou instancích ani nevěřil. "Musím poděkovat svému advokátovi, že nastane taková spravedlnost, už jsem nevěřil," řekl Roman Svoboda. 

Koblížkův obhájce Jiří Teryngel trvá na nevině svého klienta. Podle něj nebyl povinen čekat na policii, pokud nic neprovedl. Slzný sprej do chodby diskotéky nastříkal jeho bratr. Navíc podle Teryngela  způsob, jakým ho bratři chtěli zadržet, opravňoval Koblížka k použití zbraně. I on před soudem opakovaně uváděl, že se pouze snažil odvrátit agresi. "K tomu jsem využil všechny prostředky," řekl obžalovaný při závěrečné řeči. 

Ani to ale senát Vrchního soudu nepřesvědčilo. "Nemáme důvod pochybovat o tom, že poškození obžalovanému říkali, aby počkal na policii, a on začal odcházet," řekl soudce.

Rozsudek je pravomocný, advokát Teryngel hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To však na výkon trestu nemá odkladný účinek.

 

Právě se děje

Další zprávy