Kauza vyznamenaného strážníka se zasekla kvůli zmizení bezdomovců, které měl týrat

Jan Horák Jan Horák
31. 7. 2020 21:15
Strážník z Mladé Boleslavi Jaroslav Bělský se před lety ocitl ve zvláštní situaci. Nejprve dostal cenu za věrnou službu, za tři dny pak předstoupil jako obžalovaný před soud. Spolu s kolegou Martinem Roučkou podle státního zástupce týrali bezdomovce. Soud prvního stupně je potrestal podmínkami, odvolací instance ale verdikt zrušila. Kauza nyní více než rok a čtvrt stojí kvůli zmizení obětí.
Strážník Jaroslav Bělský přebírá cenu za věrnost od mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho.
Strážník Jaroslav Bělský přebírá cenu za věrnost od mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho. | Foto: www.mb-net.cz

Pro strážníka Jaroslava Bělského byl 6. listopad 2017 vrchol kariéry. Spolu s dalšími dvanácti kolegy zamířil do budovy magistrátu Mladé Boleslavi, kde od primátora Raduana Nwelatiho převzali vyznamenání za oddanou službu. Ocenění náleželo městským policistům sloužícím deset, patnáct, dvacet a pětadvacet let. Bělský tehdy působil v městské policii deset let.

Za tři dny ale vkročil v úplně jiné roli do soudní síně. Doprovodil ho tam jeho kolega Martin Roučka, státní zástupce oba obžaloval z mučení a jiného nelidského zacházení, zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. Podle obžaloby v průběhu předchozích tří let opakovaně ubližovali pěti bezdomovcům. Měli je vozit za město a tam je ponižovat, tlouct nebo jim sebrat boty.

Okresní soud v Mladé Boleslavi za to Bělskému vyměřil tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou 3,5 roku. Roučka dostal tři roky podmíněně se zkušební lhůtou čtyř let. Soud jim také zakázal na tři, respektive tři a půl roku pracovat u městské policie. V srpnu 2018 však verdikt zrušil Krajský soud v Praze. Nižší instanci nařídil podrobněji vyslechnout napadené a vypracovat posudek na původ zranění údajně nejvíce týraného z nich.

Jako když v 70. letech honili disidenty

Posudek obdržel soud loni v květnu, od té doby však kauza stojí na místě. Hlavním problémem je, že soud nemá o pobytu dotčených bezdomovců a dalších svědků informace. "S ohledem na to, že se jedná o osoby bez domova a ve velké části slovenské národnosti, bylo ohledně jejich pobytu pátráno i prostřednictvím časově náročné mezinárodní právní pomoci," vysvětlil Aktuálně.cz místopředseda soudu Martin Moc.

Další komplikace vyvstala s odchodem do penze soudce Rudolfa Havelky, který případ vyřizoval a měl ho po zásahu odvolací instance znovu projednat. Po dovršení 70 let své působení v justici s posledním dnem loňského roku ukončil. Kauzu převzala soudkyně Dominika Fremrová, která musela celý spis nastudovat. "Současně pokračuje v pátrání po pobytu poškozených," podotkl místopředseda Moc.

Na snímku z předání vyznamenání je i strážník Martin Jaroslav Bělský obžalovaný z týrání bezdomovců (první zleva v dolní řadě, v černém triku).
Na snímku z předání vyznamenání je i strážník Martin Jaroslav Bělský obžalovaný z týrání bezdomovců (první zleva v dolní řadě, v černém triku). | Foto: Statutární město Mladá Boleslav

Kde se údajně týraní lidé nacházejí, není jasné. Ústřední aktér, který měl od strážníků snášet nejhorší zacházení - Juraj Jánošík -, zmizel z města ještě před začátkem hlavního líčení. Přečetly se tak jen jeho výpovědi z vyšetřování. Policistům popsal, jak ho Bělský s Roučkou šestkrát napadli. Podle jeho svědectví mu stříkali do očí sprej, kopali ho a bili, když byl spoutaný. Byl to on, jehož strážníci údajně zavezli za město a sebrali mu boty.

"Připadá mi to, jako když v 70. letech policajti vytáhli disidenty za Prahu na pole, tam je vyhodili z auta a svlékli do naha," komentoval to soudce Havelka. Přímo u soudu vypovídal Ladislav Pančo, také měl zažít odvoz za město. Strážníci ho sebrali, protože neměl doklady. "Naložili mě do auta a odvezli za město do lesa. Tam mě zbili a zkopali jako psa," řekl Pančo.

Strážníci u soudu vinu odmítli. Obžalobu popsali jako důsledek komplotu bezdomovců, kteří je prý neměli rádi.

Ze strachu o život plánoval opustit město

U nově nařízeného projednání však zmíněné výpovědi nemá u soudu kdo zopakovat. Není vyloučené, že se zachovali jako už dříve Jánošík. Podle výpovědi ředitelky organizace Luma pomáhající lidem v nouzi Martiny Brzobohaté mohl Jánošík zvolit odchod z města ze strachu o život. Zda se tak rozhodli i další, není jasné. "I kdybych to věděla, nemohu vám to říct. Jsem jako sociální pracovnice vázaná mlčenlivostí," řekla Aktuálně.cz.

Kolega Brzobohaté z oboru, vedoucí mladoboleslavské pobočky organizace Naděje Tadeáš Hrabovský už dříve řekl, že rozhodnutí Jánošíka odejít bylo reakcí, o kterou Roučka s Bělským usilovali. "Policisté se jich snažili zbavit, aby město úplně opustili, aby se jimi nemuseli zabývat," prohlásil Hrabovský.

Strážníci však u soudu své jednání vylíčili opačně. "Naopak jsem se jim snažil pomoci, někdy bezdomovce ve špatném stavu převáží sanitka do nemocnice, v noci zase na záchytku. Jindy je požádáme, aby uklidili znečištěné místo a odešli," řekl Roučka. Strážníky kvůli jejich kauze stáhl jejich velitel městské policie Tomáš Kypta z přímého výkonu služby.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hokejisté Litvínova se po karanténě dnes vrátili do tréninku

Hokejisté Litvínova se po čtrnáctidenní karanténě kvůli koronavirové nákaze dnes odpoledne vrátili do přípravy na nový ročník extraligy. Přerušit ji museli ve čtvrtek 23. července po předchozím jediném dni tréninku na ledě poté, co byl na covid-19 pozitivně testován hráč A-týmu.

"Nákaza koronavirem samozřejmě ovlivnila naši přípravu, protože jsme ztratili dva týdny. Je to věc, se kterou se musíme vypořádat a jít dále. Hráči se v rámci svých možností připravovali v domácím prostředí i během karantény podle plánů od kondičního trenéra," řekl klubovému webu Vervy trenér Vladimír Országh.

Hráči, realizační tým i část zaměstnanců klubu podstoupili během karantény dva testy. Ty kontrolní v úterý podle klubového serveru u všech potvrdily negativní výsledky. Do přípravy se vrací i nejmenovaný hráč, který byl 23. července pozitivně testován.

Dvanáctý tým uplynulého ročníku extraligy se může začít opět naplno chystat na nový ročník. "Každý den jsme navíc měli on-line porady, kde jsme měli prostor řešit i taktiku. Nyní se vracíme zpátky na led a v příštím týdnu nás už čekají zápasy, takže všechno musí proběhnout ve zrychlené formě, abychom byli na zápasy nachystaní," prohlásil Országh, který po minulé sezoně nahradil na lavičce Severočechů Vladimíra Kýhose.

První přípravný duel sehraje Litvínov v rámci Poháru Generali České pojišťovny v úterý v Karlových Varech. Zápasy z tohoto týdne - z úterka v Liberci a ze čtvrtka proti Mladé Boleslavi - byly odloženy na pozdější termín.

Zdroj: ČTK
Další zprávy