Stráský kouří v sídle Šumavy, míří na něj stížnost

Pavel Baroch
5. 7. 2011 11:30
Podle bývalého zaměstnance parku ředitel Stráský porušuje zákony chránící nekuřáky
Jan Stráský s cigaretou na fotografii z 90. let, kdy byl ministrem Klausovy vlády.
Jan Stráský s cigaretou na fotografii z 90. let, kdy byl ministrem Klausovy vlády. | Foto: ČTK

Vimperk - Ve stejnou dobu, kdy si na ředitele Šumavského národního parku Jana Stráského stěžují u ekologické inspekce ochránci přírody kvůli jeho plánům na radikální zásah proti kůrovci, se na něj chystá další výtka.

Tentokrát se ovšem netýká vzácné šumavské přírody, ale Stráského dlouholetého zlozvyku - kouření.

Podle informací Aktuálně.cz chystá právník a do června zaměstnanec správy národního parku Michal Pálka na Stráského podnět k Inspektorátu práce.

Domnívá se, že ředitel Stráský porušuje zákon, když kouří v sídle parku ve Vimperku, kde pracují i nekuřáci.

Pálka informaci potvrdil, ale o důvodech svého podnětu odmítl blíže hovořit. Uvedl pouze, že stížnost chce předat inspektorátu v nejbližších dnech. Právník Tomáš Kindl, odborník na protikuřácké paragrafy uvedl, že stačí, aby se na pracovišti vyskytl jeden nekuřák - zaměstnanec nebo návštěvník - a zákon kouření zakazuje.

Zapálím si, když jsem sám

Ředitel šumavského parku Jan Stráský nepopřel, že si ve své kanceláři zapálí. Tvrdí ovšem, že rozhodně nekouří, když se u něho koná porada vedení nebo jiné jednání. "Občas tady kouřím, ale jen když jsem tady sám," řekl Aktuálně.cz Stráský.

Redakce Aktuálně.cz hovořilo s jedním zaměstnancem parku, podle něhož začal ředitel Stráský v sídle parku kouřit hned poté, co byl v polovině února jmenován do funkce ministrem Tomášem Chalupou.

První "ředitelskou" cigaretu si podle tohoto pracovníka vykouřil Stráský ještě před budovou správy. "Už odpoledne ale kouřil ve své kanceláři. Je to tam už cítit jako v hospodě," řekl Aktuálně.cz zaměstnanec parku, který si nepřál být jmenován, aby kvůli tomu neměl v práci potíže.

Ředitel parku Stráský a prezident Klaus po letech na Šumavě.
Ředitel parku Stráský a prezident Klaus po letech na Šumavě. | Foto: Tomáš Jiřička

Pračky vzduchu? Nikde je nevidím

Již citovaný zaměstnanec parku uvedl, že se kouř ze Stráského cigaret kromě sousedních kanceláří táhnul dokonce až o několika pater nad ředitelskou pracovnu. Správa parku pak podle tohoto pracovníka koupila za několik tisíc korun dvě pračky vzduchu.

Stráský to zlehčuje. "Rozhlížím se tady okolo v kanceláři, ale žádné pračky vzduchu nevidím," řekl v telefonickém rozhovoru s Aktuálně.cz.

Jenže pračky vzduchu jsou podle pracovníka parku, s nímž Aktuálně.cz mluvilo, v kancelářích, které sousedí se Stráského pracovnou.

Dříve se na správě nekouřilo

Ještě před příchodem Stráského do čela Šumavského národního parku bylo sídlo správy nekuřáckým pracovištěm, což potvrdil exředitel František Krejčí.

"Celý dům byl nekuřácký," řekl Aktuálně.cz Krejčí. Dodal, že změnu poznal na vlastní nos i on.

"Když jsem byl na správě krátce po tom, co se stal ředitelem pan Stráský, už to tam bylo cítit," řekl Aktuálně.cz Krejčí. Podle jeho názoru ale nebude Stráský jediným, kdo si na správě zapálí.

Když bylo Stráskému sedmdesát, dostal od Klause medaili.
Když bylo Stráskému sedmdesát, dostal od Klause medaili. | Foto: klaus.cz

"Kuřáků tam je více," podotknul Krejčí. Pracovník parku, s nímž Aktuálně.cz hovořilo, to nevyloučil. "Je to samozřejmě možné, i když většina kuřáků si chodí zapálit ven."

Evropa kuřáky vytlačuje

Stráský je svým kouřením pověstný už z počátku 90. let, kdy byl ministrem Klausovy vlády. Zapálená startka mezi jeho zažloutlými prsty mu dokonce svého času zvyšovala popularitu.

Stráského současná cigaretová kauza ukazuje, jak je Česko ke kuřákům benevolentní. Zatímco takřka celá Evropa vytlačuje kuřáky z veřejných prostor, český vysoký státní úředník si z původně nekuřáckého prostředí udělá kuřácké pracoviště.

Stráského chování kritizuje doktorka Eva Králíková, která pracuje v Ústavu hygieny a epidemiologie a zároveň v Centru pro závislé na tabáku. "Je to přinejmenším špatný příklad pro ostatní," řekla Aktuálně.cz Králíková.

Zemanova vláda si vyžádala popelníky

Miloš Zeman s cigaretou.
Miloš Zeman s cigaretou. | Foto: Jan Langer

Není ovšem jediným vysokým státním úředníkem, respektive politikem, který se bez cigarety neobejde a obtěžuje tím okolí.

Když měly v únoru 2002 vláda Miloše Zemana výjezdní zasedání na Krajském úřadu v Karlových Varech, vyžádali si ministři do předsálí popelníky. V budově je jinak zákaz kouření.

Ze současných členů vlády je silným kuřákem ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který si ve svém úřadě také běžně zapálí. Sekretářky mu dokonce do kanceláře pořídily osvěžovač vzduchu.

Prezidentův muž obhajuje kouření

Vyhlášeným kuřákem je rovněž blízký Klausův spolupracovník Petr Hájek, který závislost na nikotinu obhajoval například ve své knize esejů Smrt ve středu.

"Nikdo dosud neprokázal, jak významný vliv má kouření na úmrtnost. Prokázat to současnými metodami ani nejde. Boj proti kouření je boj proti svobodě," tvrdí v publikaci Hájek.

Podle doktorky Evy Králíkové, která se účinky nikotinu a dalších látek zabývá dlouhodobě, jsou negativní účinky kouření na zdraví jednoznačně prokázány u aktivních i pasivních kuřáků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy