Strašíte pacienty, obvinil kraj lékařskou komoru

Petra Sasínová
2. 10. 2008 18:37
Nemocnice v Havířově ohrožuje zdraví, uvedl šéf komory

Havířov - V nemocnici v Havířově je takový nedostatek erudovaných lékařů, že to může ohrozit péči o pacienty, prohlásil veřejně šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Zdravotnické zařízení totiž uzavřelo od prvního října část interního oddělení. Důvodem je právě nedostatek kvalifikovaných lékařů.

Zřizovatel nemocnice, moravskoslezské hejtmanství, ale odmítá, že by situace byla tak dramatická. "Vyjádření komory hraničí s šířením poplašné zprávy. Nemám pochyb, že je to součást předvolebního boje," reagoval náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka z ODS. "Pan Kubek tím plivnul na dobrou práci mnoha lidí," řekl.

Kubek ale tvrdí, že vedení nemocnice i náměstek Veverka personální problémy v nemocnici dlouhodobě zametali pod koberec a teď, když je před volbami, křičí, že je to politika. "Pokud v nemocnici, na které závisí nejméně devadesát tisíc obyvatel Havířova, je na interním oddělení s devadesáti lůžky jediný plně kvalifikovaný lékař a dalších šest je neatestovaných, je to personální katastrofa."

Lékaři interny sepsali dopis

Na špatnou situaci v nemocnici, která už delší dobu nemá nejlepší pověst, upozornili minulý týden sami lékaři z interního oddělení.

Napsali dopis, v němž si stěžují na neúnosný nedostatek personálu na oddělení. Poslali ho primátorovi Havířova, hejtmanovi a jeho náměstkovi i vedení České lékařské komory. Všichni začali reagovat.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Náměstek Veverka informoval, že se dohodl s ředitelkou nemocnice i lékaři interny na tom, jak zajistit omezené fungování oddělení do doby, než se podaří zajistit personální posily. "Do konce roku nebude fungovat jedna stanice interního oddělení, ubude jedna třetina lůžek. Do té doby se budeme s paní ředitelkou snažit zajistit další lékaře," uvedl.

Problémy se podle něho netýkají celé nemocnice, ale především interny a souvisí i s tím, že právě k 1. říjnu odchází jeden z erudovaných lékařů.

Prezident lékařské komory kritizoval Veverku i nemocnici, že nechala dojít problémy tak daleko. Veverka oponuje, že i komora mohla do problémů nemocnice vstoupit daleko dříve.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy