Strany "tlačí" zralé kandidáty. Jen nesmí být moc staří

Jakub Novák
12. 10. 2012 13:02
Nejmladší a nejstarší kandidáty by do zastupitelstev mohlo dostat snad jedině kroužkování
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mládí vpřed, říká se, ale pokud se člověk vrhne do politiky, musí si počkat. A ani staří přednost nemají.

Alespoň tak to vypadá při pohledu na kandidátky stran pro letošní krajské volby.

Mládí není příliš přáno a ve většině případů tvoří druhou polovinu či přímo chvosty krajských kandidátek politických stran a hnutí.

Nejvíce je to znát na kandidátkách TOP 09 a Starostů, jejichž nejmladším kandidátům je třiadvacet a okupují "čestná" místa (v tomto případě 41., 57. a 21. pozici).

O něco lépe jsou na tom mladí občanští demokraté, kteří se na čestná místa dostávají již kolem jednadvaceti let. Levicové strany nabízejí voličům i devatenáctileté kandidáty, ovšem jejich volitelnost je podobná jako u mladých na pravé straně spektra.

Nejmladší - osmnáctileté - kandidáty má poslední z parlamentních stran, Věci veřejné, přičemž její devatenáctiletý kandidát v Jihomoravském kraji Martin Jančálek drží jako jediný z mladých "jednocifernou pozici" - je šestý z celkem 65 kandidátů.

Vzhledem ke stavu volebních preferencí strany se však zřejmě - podobně jako další jeho vrstevníci z ostatních stran - do zastupitelstva po letošních volbách nepodívá.

O moc lépe si, jak již bylo v úvodu zmíněno, nevedou ani nejstarší z kandidátů - z dvacítky nejstarších občanských demokratů se mezi prvních deset jmen na kandidátkách dostali pouze dva - devětašedesátiletý Jaroslav Zvěřina v Jihočeském a sedmašedesátiletý Pavel Čáslava v Karlovarském kraji.

Jen o málo lépe jsou na tom sociální demokraté, kteří mají mezi dvacítkou nejstarších osob tři kandidáty v první desítce - devětašedesátiletého Edmunda Janische v Karlovarském kraji a osmašedesátníky Miroslava Králíka v Libereckém kraji a Antonína Daňka na Vysočině.

Stejně jsou na tom i staří komunisté - v první desítce kandidátů, a tedy s velmi reálnou šancí v zastupitelstvu zasednout, je třiasedmdesátiletý Miroslav Beran v Libereckém kraji, o rok mladší Václav Živný v Karlovarském kraji a na jižní Moravě potom sedmdesátiletý Pavel Březa.

O něco lépe jsou na tom kandidáti TOP 09 a Starostů - jeden z jejich šedesátníků, Ladislav Jirků, je dokonce lídrem kandidátky na Vysočině. V Moravskoslezském kraji je o rok starší, sedmašedesátiletý Pavel Merta na šesté pozici a v Jihočeském kraji potom strana sází na dva čtyřiašedesátileté doktory - Vladimíra Pavelku a Miroslava Vlasáka.

Nejvíce však na stáří sází Věci veřejné, které mají z dvacítky nejstarších kandidátů hned šest jmen v prvních desítkách. V Královéhradeckém kraji je to jedenasedmdesátiletý Jiří Štětina, ve Středočeském potom osmašedesátiletý Libor Holík a o tři roky mladší Zdeněk Renc. Hned tři kandidáti jsou z Jihočeského kraje - kromě lídra tamější kandidátky Karla Pražáka jsou to Josef Hanus a Jan Vaňáč.

Do voleb v devadesáti letech

Zatímco nejmladších osmnáctiletých kandidátů je v letošních volbách vícero, nejstarší je jen jeden - v úctyhodných devadesáti letech kandiduje bývalý jihočeský lékař, dnes důchodce z Borku Vladimír Vaňata.

Zatímco ještě o prázdninách byl jedním z kandidátů Dělnické strany sociální spravedlnosti, nastoupí nakonec na čtvrté pozici kandidátky Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy