Strany mají poslední šanci odevzdat kandidátky

Kateřina Eliášová
12. 8. 2008 10:46
Dnes se uzavírají krajské a senátní kandidátky
Foto: Ondře j Besperát

Praha - Politické strany a hnutí mají poslední možnost odevzdat krajům a obcím seznamy kandidátů, kteří budou letos v říjnu bojovat o místa senátorů a krajských zastupitelů.

Krajské a obecní úřady budou seznamy se jmény přijímat do čtyř hodin odpoledne.

"Šestnáctá hodina je nejzazší termín pro odevzdání kandidátek. Poté již nebude možné kandidátky přijmout," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Prezident Václav Klaus stanovil pro krajské a senátní volby termín 17. a 18. říjen.

Až do příštího pondělí, tedy do 18. srpna, budou státní úředníci kandidátní listiny přezkoumávat a hledat případné chyby.

Během této doby také mohou politické strany a hnutí, popřípadě koalice, měnit pořadí kandidátů či doplnit další jména.

"Na případné chyby či vady upozorní obecní úřady v sídle volebního obvodu (senátní) a krajské úřady (krajské volby) do 28. srpna 2008," doplnil Řepka.

Pozor na chybějící údaje

Přesnou podobu kandidátek jak pro senátní, tak i krajské volby jasně vymezuje zákon. Vedle názvu kraje a politické strany, hnutí či koalice, za které uchazeč kandiduje, musí být na listině uvedeno jméno kandidáta, jeho věk, povolání a obec, kde má trvalé bydliště.

První volič nedůchodového věku v Chodounech
První volič nedůchodového věku v Chodounech | Foto: Ludvík Hradilek
V souvislostech:
Do Senátu chtějí hlavně muži. ODS nemá žádnou ženu
Lidé musí znovu k volbám. Senátní obvody se změní
Volby: Jen tři ženy mají šanci dostat se do čela krajů

Chybět nesmí název politické strany či hnutí, jehož je kandidát členem a případně poznámka, že je nestraník.

"Ke kandidátní listině musí být přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti, popřípadě tyto překážky pominou ke dni voleb do zastupitelstva kraje, a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do zastupitelstva kraje," píše se v zákoně.

V případě senátních voleb je to obdobné, jen místo názvu kraje musí kandidátka obsahovat název volebního obvodu, za který bude uchazeč o senátorské křeslo kandidovat.

Úřady na chyby upozorní

Pokud kandidátka nebude úplná nebo bude obsahovat chyby, musí na ně úředníci jednotlivé strany či hnutí upozornit. Termín stanovený zákonem je 20. srpen.

Strany pak mají osm dní na to údaje opravit. "K vyškrtnutí kandidáta ze seznamu by mohlo dojít ze zákonných důvodů, v případě nesouhlasu se může kandidát/strana obrátit na soud," vysvětlil Řepka.

 

Právě se děje

Další zprávy