Stranické účty: Nejvíc dluží ČSSD, štědré dárce má ODS

Partaje zveřejnily vyúčtování za loňský rok. Do první trojky největších dlužníků se dostaly dvě vládní strany - ČSSD i hnutí ANO.

Praha - České politické strany odevzdaly zprávu o hospodaření za minulý rok. Tradičně nejvyšší čísla se dají najít ve vyúčtování sociálních demokratů - nejvíc ze všech vydělají na státních příspěvcích, nejvíc utratí za volby a také nejvíc dluží.

Jen jedno prvenství jim "ukradla" ODS, která má stále nejštědřejší sponzory ze všech parlamentních stran, ač už je dlouho v útlumu. I občanským demokratům však sponzoři ubývají. Ve srovnání s rokem 2013 dostali o 30 milionů korun méně.

Jak si vedly parlamentní strany minulý rok? Kdo se topí v dluzích a kdo na cestě do Sněmovny vydělal? Projděte si přehlednou grafiku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy