Strana se dočkala vítězství, stát ostudy

Tomáš Fránek
25. 1. 2006 12:17
Brno - Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti Evropských demokratů na ministerstvo financí při vyplácení státního příspěvku za úspěch ve volbách.
Ministr financí Bohuslav Sobotka
Ministr financí Bohuslav Sobotka | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Evropští demokraté se domáhají vyplacení státního příspěvku za patnáct pražských zastupitelů, pro něž strana získala křesla na magistrátu v krajských volbách v roce 2002.

Kandidáti strany šli do voleb pod názvem "Demokraté Jana Kasla - Sdružení politické strany Evropští demokraté a nezávislých kandidátů".

A v tom je právě problém. Ministerstvo financí už téměř tři roky odmítá straně vyplatit státní příspěvek s poukazem na ustanovení zákona, který hovoří jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím.

Foto: Aktuálně.cz

Nikoli tedy sdružením.

Soudní rozhodnutí - no a?

Kauzou se již zabýval městský soud. Resortu Bohuslava Sobotky již loni v květnu nařídil vydat Evropským demokratům nové rozhodnutí. To se však nestalo.

Straně exprimátora Jana Kasla tak dodnes chybí za zastupitele dvanáct milionů korun plus úroky, což je pro partaj - vzhledem k blížícím se volbám - důležitá suma.

Ústavní soudci dnes ministerstvo financí tvrdě kritizovali s tím, že od června, kdy rozhodnutí městského soudu nabylo právní moci, nepodnikl úřad vůbec nic a celou záležitost neoprávněně protahoval.

Podle ústavního soudu ministerstvo více jak šest měsíců vůbec nerespektovalo soudní rozhodnutí a navíc svým počínáním narušilo rovnou soutěž politických stran.

Šéf ED Jan Kasl
Šéf ED Jan Kasl | Foto: Aktuálně.cz

"Přestože existoval pravomocný rozsudek, ministerstvo rozhodnutí nevydalo. Lze přitom říci, že činnost vyžadovaná po ministerstvu není časově náročná, neboť není potřeba provádět žádné dokazování," uvedl ústavní soudce Jiří Nykodým.

Sobotkovo odstrašující ministerstvo

Ministr financí Bohuslav Sobotka se přitom ve svém vyjádření před Ústavním soudem dovolával ústní dohody s Evropskými demokraty, že společně vyčkají na rozhodnutí Ústavního soudu.

"Existence takové dohody však ministerstvo povinnosti věc vyřešit nezbavuje," uvedli soudci.

Ústavní soudce Nykodým tvrdí, že ministerstvo svým počínáním vyslalo negativní signál i pro jiné úřady: "Když tak liknavě koná ministerstvo financí, dává tím negativní příklad i ostatním státním úřadům."

Předseda Evropských demokratů Jan Kasl uvedl, že Ústavní soud potvrdil diskriminaci ze strany státu.

"Čekáme, že ministerstvo rychle rozhodne a příspěvek vyplatí,"  prohlásil Kasl.

Ústavní soud ale o tom, zda musí být příspěvek skutečně vyplacen, nerozhodoval. To bude na novém rozhodnutí ministerstva financí. Které ošem musí zaplatit právnímu zástupci Evropských demokratů přes sedm tisíc korun na soudních nákladech. Ministerstvo podle mluvčí úřadu Petry Krainové rozhodnutí soudu respektuje a zahájí správní řízení. Trvá však na tom, že Evropští demokraté podmínky pro získání příspěvku nesplnili. #reklama

 

Právě se děje

před 22 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy