Strana nabízí konečné řešení, ČT spot po nátlaku stáhne

Eva Benešová
20. 5. 2009 19:07
Národní strana poskládala klip z rasistických hesel a fotografií Romů
Národní stranu vede Petra Edelmannová.
Národní stranu vede Petra Edelmannová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Těsně poté, co Česká televize odvysílala premiéru volebních spotů, řeší velký skandál. Národní strana totiž ve svém klipu prezentuje rasistická hesla včetně "konečného řešení cikánské otázky".

V přibližně minutovém klipu se střídají hesla jako stop černému rasismu nebo nechceme mezi sebou ty, kteří parazitují s obrázky Romů či jejich sídel. Klip přitom televize nesmí podle zákona stáhnout ani upravit.

"Toto se opakuje při každých volbách, bohužel se opět nepodařilo přijmout nějakou legislativní změnu," řekl odpoledne mluvčí ČT Ladislav Štícha. Doplnil, že vedení televize podá nejpozději zítra na Národní stranu trestní oznámení za hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

"Je to jediné téměř gesto, které můžeme udělat. Zákon je jednoznačný a nařizuje ČT odvysílat spoty, jak je strany dodají. Právníci v tuto chvíli klip zkoumají a nejpozději zítra podají trestní oznámení," dodal Štícha.

Krátce před 19. hodinou ale ředitel veřejnoprávní stanice Jiří Janeček rozhodl, že klip - zákonu navzdory - stáhne. "Činím toto rozhodnutí na vlastní odpovědnost. Původně jsme hodlali přispět k zastavení vysílání trestním oznámením, ale k tomu by nemuselo dojít s potřebnou rychlostí," vysvětlil. "Národní strana má možnost dodat náhradní spot s nerasistickým obsahem."

Výseč z předvolebního spotu Národní strany
Výseč z předvolebního spotu Národní strany | Foto: Repro Aktuálně.cz

Se stažením by neměl být problém

Podle poslance a člena mediální komise Petra Plevy ovšem televize mohla spot stáhnout ihned. "Listina základních práva a svobod podobné chování zakazuje, a proto může televize klip stáhnout, protože ústava je nadřazená zákonům," tvrdí. Současně dodává, že televize po poslancích žádnou změnu nechtěla. "Nevím koho žádali, ale nás určitě ne."

Poslanecký výklad potvrdil i ústavní právník Vladimír Balaš. "Klip musí stáhnout. Nejen Ústava, ale například i trestní zákon šíření takového klipu zakazuje. Právníci televize nemohou posuzovat jenom jeden zákon, ale musí to brát v kontextu," řekl Balaš. Ten se současně domnívá, že skandál kolem klipu by mohl vést k zákazu Národní strany. "Pokud doposud chyběly důkazy o činnosti strany, tak klip je více než jasný důkaz," doplnil.

Politikům se konání televize nelíbí

Navečer se ke skandálu vyjádřili i politici.

"Jelikož tento spot vyvolává asociace s ´konečným řešením židovské otázky´ za 2. světové války, máme za to, že jeho zveřejněním byla naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," stojí v prohlášení premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Ti zároveň vyzvali ministra vnitra Martina Pecinu, aby se problémem neprodleně zabýval.

"Do tohoto problému se vloží policie na základě trestního oznámení," řekl v Událostech Pecina. "Policie bude přirozeně jednat podle zákona," dodal s tím, že začne řešit případný návrh na zákaz Národní strany. "Zatím je to ale předčasné, budeme tu situaci teprve analyzovat," upozornil.

Kritiku si Česká televize vysloužila i od poslankyně Kateřiny Jacques (SZ). "To je neomluvitelné. Česká televize nemůže vycházet pouze z volebního zákona, ale je vázána celým právním řádem, který musí respektovat," míní.

Redakce Aktuálně.cz se rozhodla klip, v němž strana Petry Edelmannové s vysokou pravděpodobností porušuje zákon, nepublikovat. Nehodlá se podílet na šíření myšlenek, které Národní strana zastává.

 

Právě se děje

Další zprávy