Strach z orkánu se nenaplnil, v noci převládal klid

Domácí Domácí
24. 11. 2009 15:40
Druhého orkánu v jednom měsíci jsme se nedočkali
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZSÚK

Praha - Obavy meteorologů z příchodu orkánu do Česka se naštěstí nepotvrdily. Vítr na většině území nedosáhl hodnot, jichž se předpovědi počasí obávaly.

Pouze na hřebenech severně položených hor dosahoval výjimečně rychlosti 110 km/h, tedy intenzity vichřice.

Žádné vážné škody ale nebyly dosud nahlášeny. Hasiči z krajů si tak mohli oddychnout.

"Noc proběhla v klidu v Jihočeském kraji. Hasiči vyjížděli jen k pěti případům, kdy popadalo na komunikace a na železniční trať celkem devět stromů nebo větví," řekl Rádiu Impuls operační důstojník Radek Bukovjan.

Hasiči Karlovarského kraje museli podle mluvčí Aleny Ryvolové vyrazit pouze ke dvěma událostem.

Na Moravskoslezsku hlásil mluvčí hasičů Petr Kůdela taktéž poklidnou noční směnu.

Krušné hory a Šumava bez škod

I přes silné poryvy větru v nočních hodinách nedošlo v okolí Měděnce v Krušných horách k žádným viditelným škodám nebo problémům.

Vítr na Měděnci dosáhl včera večer před 22. hodinou v nárazu maximální rychlosti 13,4m/s (48 km/h). Dnes ráno v 6:15 bylo skoro jasno, teplota +5,4°C.

"Vítr dosahoval v nárazech ještě rychlosti okolo 10m/s (36 km/h), v průměru však již jen 6 až 7 m/s," informoval Aktuálně.cz amatérský meteorolog Libor Šindelář (www.zhor.info) z Krušných hor.

"V oblasti okresu Teplice se vítr vyskytoval zejména ve vyšších polohách, ma Cínovci v Krušných horách dosahoval vítr v maximech 25 m/s na Milešovce až 30 m/s. V nižších polohách vál v maximech mezi 10 až 15 m/s, takže se nejednalo o nějaký extrém, během lokálních bouřek bývají nárazy podstatně vyšší. Škody se nevyskytly žádné a pokud ano tak minimálních rozsahů," popsal situaci amatérský meteorolog Jan Pícha.

Jeho kolega Václav Šesták (www.novapec.cz) ze Šumavy potvrdil klidnou noc v Nové Peci. "V naší obci nedošlo k žádným škodám způsobeným větrem, ač nárazy byly včera do 18,3m/s a dnes do 17,4m/s. Nyní vítr v průměru dosahuje okolo 8m/s."

Podle jeho informací ale došlo k vyplnění předpovědi nejintenzivnějších srážek na Šumavě. Během včerejšího dne spadlo 9mm srážek na m2 a od půlnoci do této chvíle spadlo již 20,6mm na m2.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy