Praha - V programu Zelená úsporám chybí bezmála 8 miliard korun, aby mohli být uspokojeni všichni zájemci o zateplení svého domu nebo výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má ovšem plán, který už mu schválila i vláda, jak tyto chybějící peníze získat. I tak se mu ovšem nepodaří získat všechny chybějící prostředky.
Největší balík čtyř miliard korun získá ministerstvo poměrně snadno: Nepošle tyto peníze obcím na zateplení škol, nemocnic a dalších veřejných budov, ačkoli jim je původně slíbilo.
"Velmi mne mrzí, že města a obce nedostanou podporu, nicméně mají na rozdíl od soukromých žadatelů další možnosti, jak žádat o příspěvky. Jedním z nich je například Operační program Životní prostředí. Program Zelená úsporám jsem zdědil, a proto jsou má řešení nutným kompromisem," vysvětlil Chalupa.
Ministr chce získat i část peněz z poplatků za autovraky, které vybírá Státní fond životního prostředí, z administrativy Zelené úsporám nebo prodejem dalších emisních povolenek, z nichž je program financován.
I tak bude v programu chybět asi půl miliardy korun, takže na několik stovek zájemců se peníze nedostanou.
Podívejte se, jak se zateplují panelové domy:
Ministerstvo pozastavilo vyplácení peněz ze Zelená úsporám na podzim, kdy úředníci zjistili, že se na Státním fondu životního prostředí shromáždilo více žádostí, než kolik bylo v programu peněz.
Kdo doplní žádost pozdě, má smůlu
Na státním fondu se sešlo bezmála 80 tisíc žádostí na zateplní od rodin nebo bytových družení. Z nich už zhruba 37,5 tisíce bylo schváleno a postupně se vyplácí příspěvěk. Dalších 24,7 tisíce žádostí se schválí příští týden a lidé mohou čekat na peníze.
Problematické jsou zbruba 16,5 tisíce žádostí, které obsahují méně či více závažné chyby a nedostatky. Ministerstvo dá těmto lidem 60 dní na to, aby chyby odstranili.
Ti, co opravené formuláře dodají jako poslední, budou mít smůlu a peníze ze Zelené úsporám nedostanou, protože už na ně žádné nezbudou. Ministr Chalupa odhaduje, že to mohou být stovky žádostí. Zároveň ovšem tvrdí, že některé chyby a nedostatky jsou prakticky neodstranitelné.
Tisíce dopisů v jeden okamžik
Aby všem chybujícím zájemcům o státní dotaci na zateplování dalo ministerstvo v maximálně možné míře stejné podmínky, rozešle Státní fond životního prostředí 16,5 tisíce dopisů v jeden okamžik ze stejného místa.
Všichni pak budou mít 60 dní na to, aby formuláře doplnili, upravili a doručili zpět na ekologický fond.
"Podle našich výpočtů jsme schopni vyplatit všechny řádně vyplněné žádosti. Žadatelé s neúplnými žádostmi budou vyzváni k opravě. Postupně se budeme snažit prostředky fondu naplňovat a také dodatečně opravené žádosti postupně proplácet. Naším cílem je, aby se dostalo postupně na všech-ny," řekl Chalupa.
Na začátku bylo 10 variant řešení
Ministr Chalupa připomněl, že při řešení nedostatku peněz v programu Zelená úsporám se posuzovalo asi deset variant. Nakonec se vybíralo ze čtyř možností.
Padla například možnost, že by se snížil vyplácený příspěvek, byť si to ministerstvo životního prostředí vyjednalo u japonských investorů, kteří si koupili nejvíce českých emisních povolenek.
"Rozhodli jsme se, že se nevydáme touto cestou," řekl Chalupa, podle něhož by to způsobilo nerovnost mezi žadateli, kteří už peníze od státu dostali a kteří na ně teprve čekají.
Ministerstvo rovněž zavrhlo i možnost, že by vyškrtlo ze seznamu žadatelů všechny domácnosti, které měly v dokumetech chyby a nedostatky.