Stovky squatterů obsadily dům v centru Prahy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 10. 2013 14:39
Akci uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Asi 200 squatterů obsadilo ve čtvrtek večer čtyřpatrový dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím. Na dům pověsili transparenty.

Policie v noci 33 z nich zadržela. Asi polovina squatterů dům po výzvě dobrovolně opustila, poslední z nich odešli kolem 03:00.

Zadržené policie předvedla na služebnu ke zjištění totožnosti, informovala mluvčí policie Hana Jeřábková. Dopustili se podle ní přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

Přestupky by nyní s nimi měly být řešeny ve správním řízení. Všichni již policejní služebny opustili. Policie nadále střěží budovu.

Za sociální centrum!

Akci uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost, která chtěla v budově otevřít sociální centrum, řekl člen iniciativy František Sauer.

V domě plánovali zůstat více dní, tomu odpovídal i naplánovaný program. Nepočítali, že policie během sněmovních voleb zasáhne.

Hlášení o obsazení domu přijali strážníci ve čtvrtek před 20:00, a protože dům je majetkem ministerstva, nemohli zasáhnout, takže případ předali státní policii. Na místě zasahovaly desítky policistů včetně vyjednavačů. Podle Sauera těžkooděnci do budovy vnikli před půlnocí přes sousední hotel a obsadili horní patra.

Zásahu se účastnili také zástupci orgánu sociálně právní ochrany dětí. Policisté měli totiž informace, že se v objektu nacházejí ženy s velmi malými dětmi, dodala mluvčí.

Policisté squattery několikrát upozorňovali na to, že se dopouštějí protiprávního jednání. Opětovně je vyzývali, aby objekt opustili. "Nebyly použity donucovací prostředky. Vše se obešlo v klidu," uvedla Jeřábková. Je podezření, že se všichni zajištění dopustili protiprávního jednání, zřejmě přestupkového charakteru, dodala.

Vyklizení domu se uskutečnilo bez násilí i podle Sauera. "Squatteři nekladli odpor a policie postupovala korektně," řekl. "Žádné vyjednávání se ale nekonalo," poznamenal. Akce se podle něj konala záměrně před sněmovními volbami.

Záměrně před volbami

V prázdném domě se sítěmi na oknech squatteři zaplnili několik pater, ve většině oken se svítilo. Na domě, který se nachází zhruba 200 metrů od Václavského náměstí a také blízko Hlavního nádraží, pověsili balonky a transparenty s nápisy například "Squatting není zločin" nebo "Obsaď mě a žij!".

Podle Sauera ze squatterské iniciativy se akce konala záměrně před sněmovními volbami. "Chceme upozornit na nebezpečnou iluzi, že skutečná demokracie leží ve volebních urnách a že je to akt, který se provádí individuálně, za plentou, jednou za čtyři roky," uvedl. "Svobodu je třeba neustále vykonávat a vyjednávat spolu s ostatními," doplnil.

"Vniknutí do objektu považujeme za neoprávněné. Byly poškozeny tři zámky dveří, kterými byly zajištěny vstupy do budovy. Objekt je v tuto chvíli znovu zabezpečen proti vniknutí," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Dům vlastní ministerstvo spravedlnosti, do budoucna však jeho využití neplánuje. Nabídlo jej proto k dalšímu využití jiným úřadům, zájem o něj projevilo ministerstvo kultury. Podle Čechové je dům připraven k převodu. Dodala, že dům je v havarijním stavu a potřebuje rozsáhlou opravu.

Mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková ale sdělila, že od nápadu, aby byla budova převedena pod ministerstvo kultury a sloužila Národnímu filmovému archivu, bylo upuštěno. Budova je prý pro archiv nevhodná.

Squatteři hodlají pokračovat

"Například není možné v ní vybudovat kino s dostatečnou kapacitou," dodala Ješátková s tím, že o budoucnosti tohoto domu tedy bude i nadále rozhodovat Ministerstvo spravedlnosti.

Sociální centrum, které by chtěli squatteři v domě vytvořit, by podle nich sloužilo pro každodenní kulturní, sociální a politickou činnost.

Iniciativa Vzpomínky na budoucnost uvedla, že obsazení domu v centru Prahy navázalo na srpnové obsazení chátrajícího domu na pražském Pohořelci, které bylo podle squatterů protestem "proti nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi". Na místě tehdy zasáhli policejní těžkooděnci a zadrželi 27 lidí.

Squatteři chtějí v podobných aktivitách pokračovat. "Máme pocit, že akce na Pohořelci nastolila ve společnosti určitá témata. Takové akce mají cenu, i když trvají jen několik hodin," dodal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy