Stovky squatterů obsadily dům v centru Prahy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 10. 2013 14:39
Akci uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Asi 200 squatterů obsadilo ve čtvrtek večer čtyřpatrový dům v centru Prahy mezi Hlavním nádražím a Václavským náměstím. Na dům pověsili transparenty.

Policie v noci 33 z nich zadržela. Asi polovina squatterů dům po výzvě dobrovolně opustila, poslední z nich odešli kolem 03:00.

Zadržené policie předvedla na služebnu ke zjištění totožnosti, informovala mluvčí policie Hana Jeřábková. Dopustili se podle ní přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

Přestupky by nyní s nimi měly být řešeny ve správním řízení. Všichni již policejní služebny opustili. Policie nadále střěží budovu.

Za sociální centrum!

Akci uspořádala squatterská iniciativa Vzpomínky na budoucnost, která chtěla v budově otevřít sociální centrum, řekl člen iniciativy František Sauer.

V domě plánovali zůstat více dní, tomu odpovídal i naplánovaný program. Nepočítali, že policie během sněmovních voleb zasáhne.

Hlášení o obsazení domu přijali strážníci ve čtvrtek před 20:00, a protože dům je majetkem ministerstva, nemohli zasáhnout, takže případ předali státní policii. Na místě zasahovaly desítky policistů včetně vyjednavačů. Podle Sauera těžkooděnci do budovy vnikli před půlnocí přes sousední hotel a obsadili horní patra.

Zásahu se účastnili také zástupci orgánu sociálně právní ochrany dětí. Policisté měli totiž informace, že se v objektu nacházejí ženy s velmi malými dětmi, dodala mluvčí.

Policisté squattery několikrát upozorňovali na to, že se dopouštějí protiprávního jednání. Opětovně je vyzývali, aby objekt opustili. "Nebyly použity donucovací prostředky. Vše se obešlo v klidu," uvedla Jeřábková. Je podezření, že se všichni zajištění dopustili protiprávního jednání, zřejmě přestupkového charakteru, dodala.

Vyklizení domu se uskutečnilo bez násilí i podle Sauera. "Squatteři nekladli odpor a policie postupovala korektně," řekl. "Žádné vyjednávání se ale nekonalo," poznamenal. Akce se podle něj konala záměrně před sněmovními volbami.

Záměrně před volbami

V prázdném domě se sítěmi na oknech squatteři zaplnili několik pater, ve většině oken se svítilo. Na domě, který se nachází zhruba 200 metrů od Václavského náměstí a také blízko Hlavního nádraží, pověsili balonky a transparenty s nápisy například "Squatting není zločin" nebo "Obsaď mě a žij!".

Podle Sauera ze squatterské iniciativy se akce konala záměrně před sněmovními volbami. "Chceme upozornit na nebezpečnou iluzi, že skutečná demokracie leží ve volebních urnách a že je to akt, který se provádí individuálně, za plentou, jednou za čtyři roky," uvedl. "Svobodu je třeba neustále vykonávat a vyjednávat spolu s ostatními," doplnil.

"Vniknutí do objektu považujeme za neoprávněné. Byly poškozeny tři zámky dveří, kterými byly zajištěny vstupy do budovy. Objekt je v tuto chvíli znovu zabezpečen proti vniknutí," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Dům vlastní ministerstvo spravedlnosti, do budoucna však jeho využití neplánuje. Nabídlo jej proto k dalšímu využití jiným úřadům, zájem o něj projevilo ministerstvo kultury. Podle Čechové je dům připraven k převodu. Dodala, že dům je v havarijním stavu a potřebuje rozsáhlou opravu.

Mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková ale sdělila, že od nápadu, aby byla budova převedena pod ministerstvo kultury a sloužila Národnímu filmovému archivu, bylo upuštěno. Budova je prý pro archiv nevhodná.

Squatteři hodlají pokračovat

"Například není možné v ní vybudovat kino s dostatečnou kapacitou," dodala Ješátková s tím, že o budoucnosti tohoto domu tedy bude i nadále rozhodovat Ministerstvo spravedlnosti.

Sociální centrum, které by chtěli squatteři v domě vytvořit, by podle nich sloužilo pro každodenní kulturní, sociální a politickou činnost.

Iniciativa Vzpomínky na budoucnost uvedla, že obsazení domu v centru Prahy navázalo na srpnové obsazení chátrajícího domu na pražském Pohořelci, které bylo podle squatterů protestem "proti nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi". Na místě tehdy zasáhli policejní těžkooděnci a zadrželi 27 lidí.

Squatteři chtějí v podobných aktivitách pokračovat. "Máme pocit, že akce na Pohořelci nastolila ve společnosti určitá témata. Takové akce mají cenu, i když trvají jen několik hodin," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy