Stovky Pražanů podpořily Ukrajinu mší a koncertem

ČTK ČTK
23. 2. 2014 18:05
Na náměstí Republiky v neděli zdarma vystoupila řada účinkujících.
Foto: Ivo Dokoupil

Praha - Stovky lidí v Praze přišly podpořit Ukrajinu zmítanou politickými nepokoji, na náměstí Republiky se konal charitativní koncert s řadou vystupujících.

Ukrajinci pak kvůli situaci ve své vlasti demonstrovali na Václavském náměstí, za oběti pouličních bojů se sloužila mše. Ukrajinci už v Praze protestovali několikrát.

Na odpoledním koncertě Praha pro Kyjev vystoupila třeba kapela Dva, Sunflower Caravan, Circus Ponorka, Zrní nebo písničkářka Karolina Kamberská.

Koncert byl zdarma, lidé ale mohli posílat dárcovské SMS na konto pro Ukrajinu společnosti Člověk v tísni. Spolu s touto organizací pořádalo koncert také sdružení Opona, organizátoři festivalu United Islands a pražský magistrát.

Za oběti konfliktu se už ráno konala mše ve svatovítské katedrále. Více než stovka lidí se modlila také za poklidné vyřešení bouřlivé situace. Odpoledne se několik stovek lidí sešlo u sochy svatého Václava na Václavském náměstí, kde se řečníci ostře vyslovili proti stávajícím poměrům v zemi a odsoudili dosavadní politickou reprezentaci.

Na znamení nesouhlasu s prezidentem měli demonstrující transparenty jako Stop Janukovich, mnoho jich také mávalo modrožlutými ukrajinskými vlajkami. Součástí akce byla také modlitba.

Ukrajinci zároveň poděkovali Čechům za podporu, jen na sbírkovém kontě Ukrajinské iniciativy v ČR (UICR) se během tří dnů sešlo na 400 tisíc korun. Další peníze pro zbídačené Ukrajince bojující hlavně na kyjevském náměstí Majdan vybírá také Charita ČR.

Na Ukrajině za poslední týden zemřely při pouličních bojích desítky lidí. Demonstranti v Kyjevě, ale i dalších městech, požadují odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče. Ten utekl z Kyjeva a přebývá na neznámém místě, moc v zemi převzal ukrajinský parlament.

V rychlém tempu obměňuje státní správu a dnes jedná s delegací 12 poslanců Evropského parlamentu. Její členové se mají v pondělí setkat i s propuštěnou expremiérkou Juliji Tymošenkovou, jež patří mezi favority na uvolněné křeslo předsedy vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy