Stovky lidí se v Jičíně loučily se čtvrtým z padlých vojáků

ČTK ČTK
21. 7. 2014 13:27
Pohřeb, při němž byl Ivo Klusák in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka a dostal vyznamenání Kříž obrany státu, se odehrál za vojenských poct.
Snímek z pátečního pohřbu Jana Šenkýře
Snímek z pátečního pohřbu Jana Šenkýře | Foto: ČTK

Jičín - Stovky lidí se v Jičíně rozloučily se čtyřiatřicetiletým četařem Ivem Klusákem, který 8. července zahynul po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu.

Do smuteční obřadní síně se s ním přišli rozloučit kromě rodiny a přátel také příslušníci české armády, ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Pohřeb, při němž byl Klusák in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka a od ministra obrany dostal vyznamenání Kříž obrany státu in memoriam, se odehrál za vojenskýchpoct.

Na začátku obřadu nad smuteční síní přeletěl v nízké výšce třikrát bojový vrtulník Mi24. Pohřeb zakončily tři salvy vypálené čestnou stráží a státní hymna. Na přání rodiny se pohřeb konal bez účasti médií.

Klusák do armády nastoupil v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Sloužil v šesti zahraničních misích, z toho čtyřikrát v Afghánistánu.

Při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu zemřelo pět českých vojáků. Již minulý týden měli pohřby v Chomutově, Hradci Králové a v Týništi nad Orlicí padlí vojáci David Beneš, Jan Šenkýř a Libor Ligač.

Poslední rozloučení s rotmistrem Jaroslavem Lieskovanem, který zemřel 14. července po převozu do Česka, bude v úterý v Hradci Králové.

 

Právě se děje

Další zprávy