Stopnout projekty na vědu byla chyba, tvrdí úřad Jourové

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 6. 2014 6:30
Česko může přijít o víc než ohlášených 10 miliard, tvrdí ministerstvo pro místní rozvoj. Chce proto po šéfovi resortu školství Marcelu Chládkovi vysvětlení.
Ministryně Věra Jourová
Ministryně Věra Jourová | Foto: Jan Schejbal

Praha - Čeští vědci nedávno přišli prakticky ze dne na den o deset miliard korun. Šlo o peníze z Evropské unie, které měly podpořit celkem osm vědeckých projektů a přilákat do Česka zahraniční elitu.

Jenomže v polovině května ministr školství Marcel Chládek oznámil, že se slíbená výzva neuskuteční. Část projektů musí skončit. Jaký byl důvod? Čerpání se zpozdilo, a tak Brusel část peněz neproplatí. Balík peněz, který najednou začne chybět, by šel na vrub samotnému Česku.

"Nedočerpá se až deset miliard korun," spočítal přitom šéf resortu. Část financí se prý pokusí ještě zachránit – projekty urychlí. Všechny peníze se ale vydobýt nepodaří. Chládek proto některé projekty zastavil.

Nerušit, ale fázovat

Jenomže podle ministerstva pro místní rozvoj se Chládek unáhlil. Zastavit část projektů je prý sporné. Místo aby tím resort školství ztráty odvrátil, může je paradoxně ještě zvýšit.

Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Aktuálně.cz

"Z pozice národního orgánu pro koordinaci vidíme určitá rizika. Ministryně proto požádala o vysvětlení kroků a budeme s ministerstvem školství jednat o dalším postupu," řekla mluvčí úřadu Radka Burketová. Chládek podle ní měl nechat projekty i přes zpoždění doběhnout. Za každou korunu, kterou Česko nakonec nevyčerpá, se totiž dotace ještě víc pokrátí.

Podobně to vidí i bývalý tajemník kabinetu ministra školství a dnes místopředseda Spolku pro obnovu venkova Radan Večerka. "Je pravda, že když nevyčerpáte určitou část operačního programu do určitého období, většinou o peníze přicházíte. Tečka. Jistá varianta by tady ale byla: rozfázovat alespoň část projektů do dalšího období. To by ale znamenalo o věci jednat," popisuje Večerka.

Smlouvy podepsány, zálohy proplaceny

Ministerstvo školství by se o to podle něj pokusit mělo. Tratit totiž bude v každém případě. "Projekty jsou ve valné většině dávno nasmlouvány, smlouvy podepsány a zálohy vyplaceny. Teď jenom budou muset být nahrazeny z českých zdrojů," vysvětluje Večerka.

S ničím podobným ale prozatím ministerstvo školství nepočítá. Podle náměstkyně pro řízení operačních programů Petry Bartákové je věc jasná: Česko o peníze na zastavené projekty přijde. U ledu zůstane všech osm vědeckých projektů. Jde většinou o výzkum z oblasti genetiky, imunologie či toxikologie.

"Jejich podpora by znamenala zvýšení nároků vůči státnímu rozpočtu," říká náměstkyně Bartáková.

Problémy dělá protikorupční zákon o zakázkách

Brusel měl původně v programu "Výzkum a vývoj pro inovace" poslat Praze 55 miliard korun. Z nich se měla vystavět šestice vědeckých center po celé zemi. Peníze se měly rozdělit během let 2007 až 2013, tedy ještě za bývalého vedení resortu.

Josef Dobeš
Josef Dobeš | Foto: Vojtěch Marek

Čerpání se ale zpozdilo. Podle ministra Chládka za to může několik věcí, například problematický zákon o veřejných zakázkách. Vědecké ústavy totiž často poptávají techniku, kterou vyrábí na světě jen jedna firma. Když ale přijde jen jedna nabídka, musejí se tendry podle zákona zrušit.

Pokud ale Česko nezačne s čerpáním do dvou let od vyhlášení projektu, jak ukládají pravidla Evropské komise, o dotace přijde. O balík peněz, který zůstane viset ve vzduchu, se příspěvek z Bruselu pokrátí. K řešení čerpání velkých center proto chtějí úředníci přistupovat individuálně.

Bývalý ministr školství Josef Dobeš, za něhož se měla velká část projektů zahájit, se odmítl k tématu vyjádřit. "Už nejsem v politice, nebudu k tomu nic říkat," uvedl Dobeš.

 

Právě se děje

Další zprávy