Začal soud se Švachulou, kauza Stoka nekončí. Policie stále prověřuje i roli Faltýnků

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Denis Chripák Lukáš Valášek, Adéla Jelínková, Denis Chripák
22. 9. 2020 5:30
Kauza Stoka odstartovala, když policisté nahráli místostarostu Brno-střed za ANO Jiřího Švachulu, jak rozebírá rozdělování úplatků. Postupně ale zasáhla antimonopolní úřad, miliardové veřejné firmy, syna Jaroslava Faltýnka Jiřího i Prahu. Aktuálně.cz a HN přinášejí pavučinu vazeb kauzy, jejíž první část v pondělí dospěla k soudu. "Není to u konce," říká žalobce Radek Mezlík.
  • kauzy / společnosti
  • obžalovaní
  • kauza Brno-střed SNMč Richard Mrázek Jaroslav Faltýnek Ivan Trunečka kauza KROV Daňová kauza Pavel Ovčarčin Lubomír Smolka Praha 4 Moravské zemské muzeum SŽDC Fakultní nemocnice Brno Centrum sociálních služeb Petr Kosmák Petr Liškutin David Rusňák DRFG Saman El-Talabani Jiří Faltýnek kauza Teplárny Brno Sako Petr Rafaj kauza MÝTO Tech. sítě kauza antimo- nopolní úřad Dopravní podnik Brno Petr Vokřál Táňa Malá Pavel Dvořák Jiří Švachula 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 16 17 17 18 19 20 21 22 22 23 24 25 26 27 28 29 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

    Mezi lety 2014 a 2018 byl Jiří Švachula z hnutí ANO vlivným místostarostou městské části Brno-střed, později zastával funkci radního. Podle soudu byl ústřední postavou větve korupční kauzy Stoka, která se týká manipulací zakázek městské části Brno-střed. Je rovněž „pojítkem“ s dalšími větvemi případu – podle detektivů byl součástí korupčního systému jak na radnici Brno-střed, tak v brněnských městských firmách nebo například na antimonopolním úřadu. Celá skupina dle obžaloby získala na úplatcích minimálně 48 milionů jen z Brna-střed. Peníze mezi členy měl podle policie přerozdělovat právě Švachula.

    Švachula ovládal brněnský podnik Garage Wine a Galerii Aspekt. V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem „George“. Toto jméno používal i v šifrované komunikaci. V Brně má přezdívku Básník. Nepravomocně dostal u brněnského krajského soudu 9,5 roku vězení.

    Úplatky 47 milionů. Státní zástupce obžaloval expolitika za ANO Jiřího Švachulu

    Švachula podle obžaloby výměnou za úplatky manipuloval stamilionové zakázky nejbohatší městské části Brno-střed. Tam byl Švachula od roku 2014 místostarostou a v gesci měl odbor investic a správu nemovitostí. Součástí systému byli úředníci a technici, kteří vybírali úplatky od podnikatelů a živnostníků, a politici, kteří „kasírovali“ a úkolovali úředníky. Radnice Brno-střed se na základě obžaloby hlásí k soudu se škodou 49 milionů korun.

    Brno se nehlásí o miliony, o něž město podle žalobce obral Švachula. Může o ně přijít

    Vedoucím odboru investic radnice Brno-střed byl až do policejní razie v březnu 2019 Petr Liškutin, další obviněný v kauze Stoka. Bývalý člen ANO, který působil v buňce hnutí Brno-Ivanovice. Tu vedl další podezřelý v kauze – Jiří Faltýnek, syn dvojky hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Liškutin dle obžaloby vybíral úplatky od podnikatelů, které následně předával Jiřímu Švachulovi.

    Úplatky od podnikatelů a živnostníků Jiřímu Švachulovi předával i bývalý vedoucí Správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák. Ten se přiznal, když usiloval o status spolupracujícího obviněného. Policistům sám v igelitce přinesl část úplatků, které za manipulace na radnici získal. Částku 1,9 milionu korun měl schovanou pod linkou, další svazky pětitisícových bankovek schovával ve sklepě. Dostal podmínku a trest propadnutí 3,7 milionu korun.

    Na Správě nemovitostí Brna-střed, jejíž pracovníci mají za úkol udržovat a opravovat městské domy, dle detektivů uplácelo 90 procent všech firem a živnostníků, kteří zakázky dostávali.

    Uplácelo 90 procent firem. Politik ANO podle policie ovládl přidělování zakázek nejbohatší brněnské části

    Odbor investic i Správu nemovitostí měl na starosti místostarosta za ANO a později radní Jiří Švachula.

    Jedním z podnikatelů, kteří za úplatu dostávali zakázky od Brna-střed a který byl rovněž součástí systémů na vytipovávání dalších „platících“ firem, byl Lubomír Smolka a jeho stavební firma KROS - stav. Smolka se přiznal a s policií spolupracuje. Dostal podmínku, peněžitý trest tři miliony korun a zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.

    Na základě výpovědí obžalovaného podnikatele Lubomíra Smolky policie prověřuje i možnou korupci ve Fakultní nemocnici v Brně, která spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Policisté to ale dovozují i z odposlechů.

    Smolka například vypověděl, že pracovníci investičního oddělení nemocnice po něm chtěli za získání zakázky příspěvek 20 tisíc na vánoční večírek. Tendr se konal jen naoko. Všechny soutěžní nabídky dodal ve skutečnosti on. "Bylo nám řečeno, že máme dodat ještě dvě firmy, respektive dva rozpočty, aby nám tuto zakázku pokryly," uvedl Smolka. V dalším případě dle své výpovědi zase za zisk zakázky prý koupil skříňku do kanceláře za 17 tisíc.

    Manipulace s tendry zachytili policisté i v odposleších. "Je důležité, aby ten projekt byl do padesáti tisíc. Protože do padesáti tisíc to nemusí zveřejňovat. To je pro ně důležité," zachytili policisté rozhovor jednoho ze zaměstnanců nemocnice se Smolkou. Jindy další pracovník Smolkovi sděluje, že v soutěži o tendr osloví pět firem. Na to mu Smolka sděluje: "No tak my musíme dát těch pět, no, dáme známých."

    Kauza, která začala sledováním Švachuly, se dostala za hranice Brna. Policisté prověřují i korupci v Praze 4

    Policisté se rovněž zabývají i údajně zmanipulovanými veřejnými tendry na brněnské pobočce Správě železnic (dříve SŽDC). Smolka policistům vypověděl, že uplácel bývalé vrcholné manažery dané instituce.

    Podle něj zakázky přímo řešil s dvěma bývalými přednosty správy budov a bytového hospodářství zmíněné organizace Pavlem Hvozdenským a Miloslavem Benešem. Ti mu každý rok měli přidělit čtyři až pět zakázek do 200 tisíc. Za to, jak Smolka vypověděl, dostávali "desátky". "Byl jsem v kontaktu s předsedou Hvozdenským, který po dokončení kalendářního roku obdržel z té celkové škály zakázek tři procenta. Toto bylo první roky. A poslední rok, než Hvozdenský odešel do důchodu, to byla čtyři procenta," popisoval kriminalistům Smolka.

    Hvozdenský odešel do penze v roce 2017, po něm jeho místo obsadil Beneš. "Naše další spolupráce probíhala úplně stejně. I způsob, jakým se panu Benešovi odváděly peníze," pokračoval Smolka, jehož výpověď nezávisle na něm potvrdil i projektant a rozpočtář firmy KROS - stav David Žalio. Jejich výpovědi dokládají i pořízené odposlechy, na nichž je zachyceno, jak Smolka s bývalými přednosty řeší jednotlivé zakázky.

    "Beneš se chtěl ještě domluvit, aby upravil ty dvě položky − tak, jak to říkal na to vykrytí, myslí si, že pro toho jejich rozpočtáře to problém nebude, je to o tom, že to v podstatě kryje to, co v tom rozpočtu oficiálně je, a bylo by lepší, kdyby to trochu upravili," zaznamenali si policisté například u hovoru Smolky s Benešem. Ten na Správě železnic skončil minulý rok v říjnu.

    Podle něj jeho odchod nesouvisel s kauzou Brno-střed, v níž figuruje jako podezřelý. Podezření u své osoby Beneš označil za "nesmysl". "Pan Smolka byl normálně náš dodavatel. Je to tvrzení proti tvrzení. Řešili jsme spolu pouze pracovní záležitosti, nic víc," argumentoval Beneš.

    Na otázku, co to znamená "rozpočet na vykrytí", odpověděl, že "to teď nebude říkat". Podobně reagoval i jeho předchůdce Hvozdenský, který se Smolkou jezdil na dovolené do rakouských Alp. Společnost jim dělal i nyní rovněž obviněný bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-střed a vyloučený člen ANO Petr Liškutin. "Není to pravda, normálně u nás soutěžil. Znám ho, je to kamarád. Cestu do Rakouska jsem měl zadarmo, ale ubytování jsem si platil sám," dušoval se Hvozdenský, jenž si dle zjištění policistů od Smolky půjčoval rovněž permanentku na zápasy brněnské hokejové Komety.

    Kauza, která začala sledováním Švachuly, se dostala za hranice Brna. Policisté prověřují i korupci v Praze 4

    Výslech obviněného Lubomíra Smolky detektivy zavedl i na radnici Prahy 4. Smolka tvrdí, že z úřadu dopředu dostával rozpočty, podle kterých stanovoval cenu tak, aby zbylo 15 procent na úplatky. Brněnský podnikatel policistům vypověděl, že do Prahy ho "přivedl" Luboš Krejčí − další obviněný podnikatel v kauze Brno-střed. "Krejčí se Smolkou říkali, že těch 15 procent jde 'pro někoho'," vypověděl projektant Žalio s tím, že si nepamatuje, pro koho měl být úplatek určený. Nekonkrétní byl i samotný Smolka.

    Krejčí svou vinu popírá. Nejedná se o první policejní šetření, které se investičního odboru v Praze 4 týká. Jak upozornil deník Právo, tamními tendry se zabývá i hospodářská kriminálka. Při razii v souvislosti s brněnskou kauzou policisté třem pracovníkům radnice zabavili telefony. Radnice za nimi přesto stále pevně stojí a apeluje na presumpci neviny.

    Kauza, která začala sledováním Švachuly, se dostala za hranice Brna. Policisté prověřují i korupci v Praze 4

    Smolka na odposleších rovněž zmiňuje pracovníky Moravského zemského muzea s tím, že jim nosil úplatky. "S přítelem nemají peníze, rádi cestují, a tu dvacku jim každý rok dám. A je šťastná," hovoří například o jedné ze zaměstnankyň muzea Smolka. I ta jakoukoli vinu odmítá.

    Kauza, která začala sledováním Švachuly, se dostala za hranice Brna. Policisté prověřují i korupci v Praze 4

    Z výpovědi Lubomíra Smolky vyplynulo, že k manipulacím zakázek docházelo i v brněnském Centru sociálních služeb, které provozuje například azylové domy nebo domovy pro handicapované. V souvislosti s případem je podezřelý bývalý ředitel centra Ivo Sedláček, který na svém postu skončil v září loňského roku. "Samotného by mě to zajímalo, já si nejsem ničeho vědom. Jsem z toho velice překvapený. Když jsem byl ještě v zaměstnání, tak mě policisté dvakrát navštívili a já jim odevzdal materiály," řekl HN už dříve Sedláček.

    Kauza, která začala sledováním Švachuly, se dostala za hranice Brna. Policisté prověřují i korupci v Praze 4

    Lubomír Smolka dle policistů přímo kooperoval s šéfem odboru investic na Brně-střed Petrem Liškutinem i šéfem Správy nemovitostí Petrem Kosmákem.

    Podnikatelé Pavel Ovčarčin a šéf Správy nemovitostí radnice Lubomír Kosmák „vytipovávali“ firmy a živnostníky, kteří by mohli být ochotní platit úplatky.

    Podnikatel Pavel Ovčarčin byl blízkým spolupracovníkem klíčového spolupracujícího obviněného případu, podnikatele Samana El-Talabaniho. Oba obžalovaní v kauze Stoka byli navíc v roce 2020 odsouzeni za rozsáhlé daňové úniky, kterých se v Brně dopouštěli. Nyní Ovčarčinovi přibyl i trest za manipulace zakázek v kauze Stoka. Podle rozsudku vybíral podnikatel ze zmanipulovaných zakázek deset procent. Část si nechal, část dal Talabanimu a zbytek Švachulovi. Dostal šest let souhrnný trest i za předchozí trestnou činnost a musí zaplatit půl milionu.

    Podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani je pro policisty zásadním spolupracujícím obviněným. Se státním zástupcem Radkem Mezlíkem začal spolupracovat poté, co ho policie obvinila z daňových podvodů a z objednávání si ochrany od policistů v kauze Krov. Nyní dostal souhrnný trest šest let vězení. Ve skupině obžalovaných kauzy Stoka „zajišťoval“ lidi na vybírání úplatků od podnikatelů a z městských firem. Sám inkasoval miliony, o které se pak se Švachulou hádal - a Švachula ho podle policistů ze systému odstřihl. Pro brněnskou organizaci hnutí ANO dříve Talabani sháněl členy. Měl také lihovar s bývalým ředitelem brněnského finančního úřadu.

    Brněnská chobotnice: šéf finančáku obchodoval s klíčovým mužem kauzy Stoka, který okrádal stát o stamiliony na daních

    Stamilionových daňových podvodů se dopouštěli obžalovaní v kauze Stoka Saman El-Talabani s Pavlem Ovčarčinem a dalšími osobami. Dva případy rozsáhlých podvodů s DPH již soud v roce 2020 uzavřel. Vyšetřování afér dlouhou dobu bránily úniky z policejních spisů (kauza Krov) − podezřelí od uplacených policistů dopředu věděli, že jsou v hledáčku detektivů. Talabani začal vypovídat o Stoce právě při vyšetřování podvodů s DPH, když usiloval o status spolupracujícího obviněného.

    Talabani na krácení daní spolupracoval s trojicí mužů původem z Iráku, kteří před českou justicí prchli do zahraničí. Do roku 2010 ale podle detektivů od Česka ne­oprávněně dostávali vratky DPH. „Za tímto účelem vytvářeli řetězce společností obchodujících se záměrně výrazně nadhodnoceným zbožím, přičemž cílem tohoto sledu obchodních transakcí nebylo dosažení zisku z podnikatelské činnosti,“ zdůrazňuje v obžalobě státní zástupce Radek Mezlík.

    Podle něj řetězce firem sloužily pouze k tomu, aby koncové společnosti dosáhly nadměrného a neoprávněného odpočtu DPH. Sám Talabani podle něj předstíral, že se zbožím v Česku obchoduje. Jen v letech 2008 až 2010, které policie rozkryla, skupina okolo Talabaniho předstírala, že prodala do arabských zemí textil za 1,8 miliardy. Po státu chtěli vrátit daň 334 milionů. Celková škoda je podle žalobce zhruba půl miliardy korun. Obžaloba ale naznačuje, že muži si přišli na mnohem víc.

    Brněnská chobotnice: šéf finančáku obchodoval s klíčovým mužem kauzy Stoka, který okrádal stát o stamiliony na daních

    Podnikatel Saman El-Talabani měl ale širší záběr. Policisté ho dnes stíhají i za to, že si objednával úniky informací z přísně tajných policejních spisů a policejní ochranu, která mu umožnila krátit daně bez postihu. Je tak jedním z obviněných v další kauze nazvané Krov. Mezi hlavními stíhanými jsou bývalí brněnští elitní vyšetřovatelé, kteří dle žalobců minimálně od roku 2009 poskytovali informace z živých vyšetřování přímo osobám, kterých se případy týkaly. Tím často miliardové kauzy torpédovali. Po původu úniků se začala pídit Národní protidrogová centrála, která jako jediná nebyla státními zástupci považována za kompromitovanou.

    Detektivové rozkryli, že ústřední postavou systému je někdejší elitní detektiv a nynější majitel bezpečnostní agentury Michal Ratajský. Ten je od zásahu v roce 2017 stíhán i se svými spolupracovníky, několika aktivními policisty a přítelkyní, která jako soudní zapisovatelka krajského soudu měla přístup do dalších spisů.

    Kauza úniků ze spisů Krov stála na začátku kauzy manipulace veřejných zakázek Stoka. Při sledování Talabaniho, kterého policisté podezřívali z toho, že si informace z přísně utajených policejních spisů kupoval a zároveň si od detektivů objednával svou ochranu, nahráli policisté schůzku mezi ním a tehdejším vlivným místostarostou Brno-střed za ANO Jiřím Švachulou. Zachytili jejich hádku o rozdělování úplatků o manipulaci brněnských veřejných zakázek. Tím kauza Stoka začala. Talabani, který se později pod tíhou obvinění rozhodl s policisty spolupracovat, jim postupně popsal celý systém manipulace zakázek. Na tomto případu pracuje NCOZ.

    Jiří Švachula je jedním z obviněných i v kauze Krov. Při domovní prohlídce u něj policisté nalezli lustrace na jméno jeho přítele a bývalého spolustraníka z hnutí ANO Richarda Mrázka. Ten měl v gesci na magistrátu jako náměstek primátora Petra Vokřála (ANO) investice a tím i veřejné zakázky.

    "Patnáctka pro Faltýnka?" Poslechněte si odposlechy obžalovaného expolitika ANO

    Mezi zákazníka expolicisty a majitele detektivní agentury Michala Ratajského, patří zakladatel miliardové investiční skupiny DRFG David Rusňák, zeť ministryně financí Aleny Schillerové a někdejší člen a sponzor ANO. S Ratajským nejen legálně podnikal, ale zároveň si objednával lustrace sebe i své firmy v utajených policejních databázích. Rusňák se k činnosti přiznal a vyvázl. Jeho stíhání soud podmínečně zastavil.

    Aktuálně.cz upozornilo, že DRFG si nechala v tajných databázích lustrovat i potenciální obchodní partnery. Stejný gang navíc kryl muže podezřelé z rozsáhlých daňových úniků.

    Brněnské podsvětí chránily úniky z databází policie. Žádala o ně i firma sponzora ANO Gang, s nímž podnikal zeť Schillerové, rozložil i vyšetřování obřích daňových úniků

    Švachulova skupina se při manipulacích zakázek podle obžaloby soustředila nejen na radnici Brno-střed, ale i na brněnské městské firmy. Ty mají roční obrat 10 miliard korun. V nich podle státního zástupce Radka Mezlíka, který kauzu Stoka dozoruje, docházelo k nejrozsáhlejší korupci. I v této větvi vypovídal spolupracující obviněný Saman El-Talabani. Podle něj mu úplatky z městských firem nosil další obžalovaný podnikatel Petr Kalášek – a ten je, podle Talabaniho, zase přebíral od dalšího stíhaného podnikatele Ivana Trunečky.

    O obžalovaném podnikateli Ivanu Trunečkovi v odposleších hovoří Jiří Švachula se Samanem El-Talabanim. Na nahrávce z předmětné schůzky, kterou Aktuálně.cz zveřejnilo v roce 2020, muži ve vzrušené debatě rozebírají i odvádění provizí ze zakázek "Faltýnkům". A v této souvislosti mluví i o Trunečkovi. "Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládá Trunečka o tobě, aby se ochránil," vyčítá Talabani na záznamu Švachulovi, že se s Trunečkou spojil a jeho obchází. Švachula se ale brání, že s činností skončil.

    „U tohoto sdělení vzniká podezření, že se jedná o podíl z ceny ovlivněných veřejných zakázek - tedy o vyvádění peněžních prostředků směrem k dalším členům stejné politické strany. Starým pánem, který je v rozhovoru zmíněn, pak je pravděpodobně myšlen Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO,“ přeložili později vzrušenou debatu Talabaniho se Švachulou policisté a poznamenali to do spisu, s jehož obsahem se redakce Aktuálně.cz a HN seznámily.

    Trunečka je obžalovaný z manipulace zakázek na radnici Brno-střed i v městských firmách – konkrétně v Teplárnách Brno, v nichž je významným dodavatelem. Podezřelým je zde stále i Jiří Faltýnek, který seděl ve vedení podniku v době, kdy tam Trunečkovy firmy získávaly obří zakázky. Faltýnkovi ale policisté stále nic nedokázali. Trunečku nyní soud viny zprostil. Jeho část obžaloby vrátil žalobcům k došetření.

    "Patnáctka pro Faltýnka?" Poslechněte si odposlechy obžalovaného expolitika ANO"Třicet procent pro Efka." Detektivové podezřívají Faltýnkova syna z braní úplatků

    Podnikatel Ivan Trunečka, jenž ve velkém vyhrával zakázky v Teplárnách Brno, patří mezi blízké známé Jiřího Faltýnka, syna dvojky hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Faltýnek mladší seděl ve vedení městské firmy Teplárny Brno v době, kdy tam Trunečkovy firmy získávaly obří zakázky. A zároveň od Trunečky koupil vilu. Jiří Faltýnek jej označuje za „kamaráda“.

    "Třicet procent pro Efka." Detektivové podezřívají Faltýnkova syna z braní úplatkůSyn Faltýnka koupil vilu od stíhaného. A Brno mu dalo stamilionové zakázky

    V podezření elitních detektivů je v kauze Stoka Jiří Faltýnek, syn šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Ten za Babišovo hnutí, které slibovalo, že v Brně bude bojovat proti korupci, seděl mimo jiné ve vedení městské firmy Teplárny Brno. "Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," zapsali policisté do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.

    Spolu s Faltýnkem juniorem se policisté zajímají i o jeho otce. Talabani si na odposleších stěžuje Švachulovi, že jej "Faltýnkovi nejspíš utli". Neboli dle detektivů - že ho odstavili od nějaké veřejné zakázky. "Z čehož vyplývá, že Faltýnkovi mají přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách. Případně na to, se kterými lidmi bude při ovlivňování veřejných zakázek spolupracováno," odvozují z odposlechů policisté.

    "Třicet procent pro Efka." Detektivové podezřívají Faltýnkova syna z braní úplatků

    Jiří Faltýnek je dlouholetý kamarád ústřední postavy kauzy - stíhaného Jiřího Švachuly. A úzké kontakty s ním má dle detektivů i jeho otec. "Jiří Švachula je v kontaktu s Jaroslavem Faltýnkem, o kterém se účastníci zločinecké organizované skupiny rovněž zmiňují ve vztahu k páchané trestné činnosti, přičemž právě Jiří Švachula zde má plnit roli určité spojky," uvádějí policisté.

    Druhý nejmocnější muž ANO se k němu ale nezná: "Se Švachulou nemám žádný vztah," tvrdí. Jeho verzi ale vyvrací přímo jeho syn. "To si nemyslím," reagoval Jiří na distanc svého otce od stíhaného expolitika. "S otcem byli kamarádi takových deset dvanáct let," řekl v minulosti redakci s tím, že on sám Švachulu považuje rovněž za kamaráda. Oba dva byli navíc Švachulovými hosty na oslavě jeho padesátin, kde byl i klíčový svědek kauzy − majitel bezpečnostní agentury Saman El-Talabani.

    "Třicet procent pro Efka." Detektivové podezřívají Faltýnkova syna z braní úplatků

    Jaroslav Faltýnek nechal před komunálními volbami v roce 2014 přijmout Švachulu do hnutí ANO. Spolu s ním přijal i další na Švachulu napojené lidi, kteří přehlasovali původní členy ANO v Brně-střed. Následkem toho se stal Švachula po volbách v této městské části místostarostou a dle policistů obratem začal manipulovat zakázky.

    Nevím, jak se Švachula dostal do ANO, tvrdí Babiš. Nechal ho přijmout Faltýnek

    Skupina kolem Švachuly je obžalovaná i za údajné manipulace zakázek v brněnské odpadové společnosti SAKO. Tam měli muži podle obžaloby obdržet a následně si rozdělit minimálně milionový úplatek. Policie prověřuje i Faltýnkovy. Podnikatel Talabani a expolitik Švachula se na jedné ze schůzek zmiňují o tom, že „ten z toho SAKA nikomu nic nedal, a proto se Faltýnci nasrali“. Brněnský krajský soud ale důkazy za dostatečné nepovažoval a tresty za to nepravomocně obžalovaným neudělil.

    "Třicet procent pro Efka." Detektivové podezřívají Faltýnkova syna z braní úplatků

    Jedna ovlivněná zakázka, kterou státní zástupce Radek Mezlík v obžalobě popsal, se podle něj týká i městské společnosti Technické sítě Brno. Podle vyšetřovatelů tam skupina zmanipulovala tendr na odvlhčení kolektorů. Úplatky měly dosáhnout 1,5 milionu.

    Brno se nehlásí o miliony, o něž město podle žalobce obral Švachula. Může o ně přijít

    Při vyšetřování kauzy Stoka policisté narazili i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Mimořádně vlivnou instituci, která svými rozhodnutími ovlivňuje směřování miliard korun. Detektivové podezírali druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a tehdejšího předsedu úřadu Petra Rafaje ze snah ovlivnit tendr na provozovatele mýtného systému. Schůzku mezi podezřelými sjednával Jiří Švachula, jenž měl na antimonopolní úřad podle vyšetřovatelů obrovský vliv.

    Na úřad se detektivové začali soustřeďovat až při vyšetřování Stoky, kdy monitorovali Švachulovy schůzky. Jaroslav Faltýnek, podle svého syna dlouholetý Švachulův přítel, využíval podle detektivů Švachulu jako „spojku“ právě na šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Policisté ale nenashromáždili dostatek důkazů, že jednání mužů bylo trestné. Loni v březnu tuto větev Stoky odložili. Rafaj ovšem po dalších odhaleních Aktuálně.cz a HN ve funkci předčasně skončil.

    Politik ANO stíhaný za manipulaci zakázek dle policie ovládal antimonopolní úřad NCOZ odložila prověřování mýtného tendru. Na stíhání Faltýnka a Rafaje nemá důkazy Tajné schůzky, lobbisté, podivné smlouvy na byty. Šéf ÚOHS Petr Rafaj rezignoval

    Detektivové ale stále prověřují, že na antimonopolní úřad měl zásadní vliv i Jiří Švachula. Aktuálně.cz a HN v minulosti popsaly, že šéf úřadu Petr Rafaj je spolu s téměř celým vedením podezřelý z korupce v souvislosti se Švachulou a jeho působením v instituci. Právě Švachulu jmenoval Rafaj do jedné z rozkladových komisí úřadu. Podle detektivů expolitik ANO antimonopolní úřad ovládl.

    Politik ANO stíhaný za manipulaci zakázek dle policie ovládal antimonopolní úřad

    Policisté Jiřího Švachulu a vedení úřadu podezírají z toho, že ovlivňovali, jak ÚOHS posoudí tendr na nákup deseti trolejbusů pro brněnský dopravní podnik z roku 2017 za více než 150 milionů korun. Spolu se zmíněnými vyšetřovatelé podezírají z korupce i dosavadního šéfa brněnského dopravního podniku Miloše Havránka.

    Politik ANO stíhaný za manipulaci zakázek dle policie ovládal antimonopolní úřad

    Podle policistů Švachula posloužil Jaroslavu Faltýnkovi jako „spojka“ na antimonopolním úřadu nejen v kauze mýto. Jak Aktuálně.cz a HN v roce 2021 popsaly, Švachula dojednával schůzky „pro osoby od Jaroslava Faltýnka k materiálům týkajícím se Ředitelství silnic a dálnic a zadávání veřejných zakázek na výstavbu silnic, zda jsou průchozí“. Podle detektivů se kvůli tomu Rafaj s Faltýnkem setkali dvakrát. „První schůzky se kromě Faltýnka účastnil i Švachula. Faltýnek hodnotí, že ta jednání na ÚOHS nedopadla úplně dobře, jedno ano, druhé ne. Potřeboval by prý ještě jednu schůzku,“ interpretovali odposlechy policisté. Faltýnek reportérům odmítl sdělit, o jakém konkrétním tendru na úřadu jednal.

    Politik ANO stíhaný za manipulaci zakázek dle policie ovládal antimonopolní úřad

    Exprimátor Brna Petr Vokřál řešil přes Jiřího Švachulu případy, které se dotýkaly města Brna a měly přesah na antimonopolní úřad. Švachula mu na úřadu dojednával například schůzku týkající se brněnského Antroposu. Cokoliv problematického ale popírá. Dle něj šlo o oficiální jednání.

    "Brněnské ANO zůstává napojeno na podsvětí." Místopředseda Vokřál končí v hnutí ANO

    Podle policistů Jiří Švachula informoval o údajně manipulovaných zakázkách dopravního podniku svého přítele Richarda Mrázka (ANO), bývalého náměstka brněnského primátora Petra Vokřála.

    Politik ANO stíhaný za manipulaci zakázek dle policie ovládal antimonopolní úřad

    Jiří Švachula měl blízko k prvnímu náměstkovi exprimátora Petra Vokřála – Richardu Mrázkovi. S ním dle dokladů, které má redakce k dispozici, kupovali luxusní dovolené. Švachula mu rovněž zprostředkovával, stejně jako Vokřálovi, nákup elektromobilu. Dle vyšetřovatelů spolu Mrázek se Švachulou diskutovali i o zakázce na opravu brněnské tržnice, kterou detektivové považují za zmanipulovanou.

    Další Faltýnkovy lidi policie podezřívá, že se podíleli na manipulaci zakázek v Brně

    Dle výpovědi bývalých členů hnutí ANO Richard Mrázek s Petrem Vokřálem na místo šéfa brněnské buňky hnutí ANO v roce 2015 na poslední chvíli protlačili podnikatele a Švachulova dobrého přítele Pavla Dvořáka (ANO). I toho nyní dle zjištění Aktuálně.cz a HN policisté podezřívají z manipulace veřejných zakázek. Obviněn však dosud nebyl. "Večer před hlasováním volal Mrázek. Vokřál se Švachulou vystrčili Dvořáka. Dřív se to dělalo tak, že předtím rozeslali životopisy, aby si je lidi mohli prostudovat. To se tentokrát nestalo. Ve druhém kole volby zvítězil. Nechápala jsem to. Nikdo ho neznal," popsala redakci v minulosti Marie Škárková, která zakládala organizaci ANO v Brně-střed a stala se její první předsedkyní.

    Petr Vokřál po sérii zjištění Aktuálně.cz a HN opustil hnutí s tím, že brněnské ANO „zůstává napojeno na podsvětí“. Z hnutí odešel i jeho přítel Richard Mrázek. Následně předsednictvo hnutí ANO na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zrušilo celou brněnskou organizaci hnutí. Nyní se brněnské ANO dává znovu dohromady.

    Další Faltýnkovy lidi policie podezřívá, že se podíleli na manipulaci zakázek v Brně"Brněnské ANO zůstává napojeno na podsvětí." Místopředseda Vokřál končí v hnutí ANO

    Zásadní politickou spojenkyní exprimátora Petra Vokřála byla bývalá předsedkyně jihomoravského hnutí ANO Taťána Malá (ANO). HN upozornily před časem na to, že kontakty s lidmi "ze Stoky" měla dle detektivů i ona. Na policejních nahrávkách se pomocí vlivné členky ANO chlubil i podnikatel, kterého policie z manipulace tendrů podezřívá. HN navíc získaly svědka, který tvrdí, že už v roce 2017 o Švachulově korupční pavučině Malá věděla, protože ji varoval. Malá jakákoliv podezření odmítá.

    Korupční kauza spojená s ANO pokračuje. Malá o korupci věděla už v roce 2017, tvrdí podnikatel

    Podnikatel Saman El-Talabani byl ještě v roce 2017 důležitou postavou pro činnost brněnského hnutí ANO. Policisté nahráli například jeho telefonát s Pavlem Dvořákem, někdejším šéfem Babišova hnutí v Brně, který je dnes rovněž podezřelý z korupce ve Švachulově kauze. Muži si volali poté, co centrála zrušila buňku Brno­-sever. "Talabani si s Dvořákem tyká, evidentně zajistil členy pro místní organizaci Brno­-sever. Zřejmě dodává členy do hnutí ANO, aby mohl ovlivňovat rozhodování," vyhodnotili odposlech policisté.

    Brněnská chobotnice: šéf finančáku obchodoval s klíčovým mužem kauzy Stoka, který okrádal stát o stamiliony na daních

    Olomouckým vrchním žalobcům bylo roky jasné, že z brněnských elitních policejních útvarů unikají informace. Příkladem byla například schůzka státního zástupce Pavla Komára s někdejším spolužákem, kterého detektivové v přísně utajeném vyšetřování podezřívali z účasti v insolvenční mafii. Komárovi tehdy sdělil, že se doslechl, že jej policie vyšetřuje. Systém potápění a rozprodávání firem, jehož se podle podezření Bezpečnostní informační služby měli účastnit i někteří soudci, se tak policii nikdy nepodařilo doložit. Podobně zkrachovala i vyšetřování dalších miliardových kauz. To nasvědčovalo tomu, že postavy "brněnského podsvětí" měly policejní ochranu.

    "Sám jsem zažil situaci, kdy v rozsáhlé daňové kauze se stamilionovou škodou bezprostředně po nasazení odposlechu podezřelí na telefonu hráli 'divadlo' a důkazy se nepodařilo získat," konstatoval nyní v rozhovoru pro Hospodářské noviny žalobce Radek Mezlík z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který dozoruje vyšetřování obří brněnské korupční kauzy Stoka, jejíž někteří protagonisté se budou v pondělí zpovídat před soudem. 

    Když detektivové z Národní protidrogové centrály - která jako jediná nebyla považovaná za kompromitovanou - začali v kauze nazvané Krov pátrat, kdo z jejich policejních kolegů přísně tajná vyšetřování takzvaně torpéduje, vzácnou náhodou "zabrousili" i do kauzy Stoka. Při tajné operaci v říjnu 2017 nahráli v kavárně v brněnském obchodním centru IBC schůzku, která je zavedla ještě mnohem dále - odhalila systém, jenž později olomoucké vrchní státní zastupitelství shrnulo jako "nepředstavitelný rozsah úplatkářské činnosti".

    Tehdejší vlivný místostarosta Brno-střed za ANO Jiří Švachula a podnikatel s iráckými kořeny Saman El-Talabani se mezi cinkáním šálků kávy dohadovali, jak se rozdělí milionové úplatky za zmanipulované veřejné zakázky.

    "Ta schůzka byla nahrána ve věci týkající se úniků informací z trestních spisů a skutečně se stala pomyslným startem celé kauzy. Obvinění na ní v podstatě popisují, jakým způsobem systém fungoval. Nejedná se o konkrétní detaily, ale jsou zde jasně potvrzovány skutečnosti, které později podrobně popsali spolupracující obvinění a které jsou vtěleny do obžaloby," popisuje dnes Mezlík.

    Policisté tehdy trefili jackpot. "Zachycení takového rozhovoru byla šťastná náhoda, protože jinak aktéři tohoto korupčního systému jednali velmi konspirativně a bylo skoro nemožné je u trestné činnosti 'chytit'," dodává žalobce.

    Když se o něco později druhý účastník schůzky - podnikatel Saman El-Talabani - dostal do problémů nejenom za to, že si dle detektivů platil ochranu od jejich kolegů, ale navíc ještě krátil daně, rozhodl se výměnou za nižší trest s policisty spolupracovat. A stal se zásadním informátorem, který korupční pavučinu - policií již zmapovanou - pomohl odkrývat.

    Superutajené výslechy s poker face

    Státní zástupce Mezlík jej tehdy v přísném utajení v přítomnosti soudce chodil vyslýchat do vazební věznice, kde Talabani skončil v květnu 2017 po policejním zásahu v kauze Krov. 

    "Obvinění naklonění spolupráci se vždy ptají: 'Co ode mě chcete slyšet?' Na tuto otázku ale nesmějí dostat odpověď. Policie ani státní zástupce by neměli takto vytyčovat obrys výpovědi obviněného. U Samana El-Talabaniho byla navíc nutnost v tom okamžiku zachovat naprostý poker face i z toho důvodu, že jsme ani náznakem nesměli prozradit, že celá věc je již diskrétně prověřována. Sám nakonec řekl '…byly by to zakázky ve městě Brně a pan Švachula…'", vzpomíná Mezlík.

    Dnes je stíháno celkem 40 lidí, kterým detektivové přisuzují úplatky v desítkách milionů. Dle obžaloby muži ovlivnili desítky veřejných tendrů největší a nejbohatší radnice Brno-střed a několika brněnských městských firem. Krom Talabaniho se rozhodla vinu přiznat a s policisty spolupracovat další trojice členů skupiny. A také podnikatelé, kteří jim úplatky výměnou za zakázky dávali.

    Úplatky, které dle státního zástupce získali jednotliví obžalovaní.
    Úplatky, které dle státního zástupce získali jednotliví obžalovaní. | Foto: Aktuálně.cz

    Brněnský korupční systém - který dle obvinění chránili i někteří prominentní policisté a obžaloba ho označuje za "notorietu" (notorieta je v právu skutečnost, kterou není třeba před soudem dokazovat, neboť se pokládá za všeobecně známou) - tím podle Mezlíka začíná dostávat závažné trhliny. "Věci mění k lepšímu a v poslední době se na mě docela často obracejí osoby s oznámeními týkajícími se korupce. Vědí, že informace nikam neuniknou a policie je schopna i závažná tvrzení diskrétně prověřit. Vnímají s nadějí, že se v této kauze podařilo léta zavedený korupční systém rozbít a rozsáhlé trestní řízení zcela utajit," říká Mezlík.  

    Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík, který dozoruje kauzu Stoka.
    Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík, který dozoruje kauzu Stoka. | Foto: Christine Havranova

    Švachula v první den soudu jakoukoliv vinu popřel

    Druhý účastník zlomové schůzky v brněnském obchodním centru - někdejší vlivný politik ANO Jiří Švachula - ale až do soudu nepromluvil. A to přesto, že je ve vazbě už rok a půl a jako údajnému šéfovi organizované skupiny mu hrozí až šestnáct let vězení. V první den líčení jen přečetl připravené prohlášení, v němž cokoliv nelegálního popírá. Na dotazy odpovídat odmítl.

    "Není pravda, že jsem v listopadu 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu a že jsem byl od začátku vedoucím článkem a není ani pravda, že zločinecká skupina fungovala, a to s cílem soustavného ovlivňování veřejných zakázek," řekl Švachula a ukázal na Talabaniho.

    Podnikatel měl podle něj zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách, které mu Švachula předal, podnikatel si je prý ale mohl zjistit i jinde. Výměnou mu podnikatel prý nabízel spolupráci v bezpečnosti a ochraně informací, získávání informací o politicích či lobbing pro hnutí ANO.

    Jiří Švachula u soudu
    Jiří Švachula u soudu | Foto: ČTK

    Švachula uvedl, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani podle něj pak ale začal u firem vystupovat jeho jménem, Švachula jim pak údajně vysvětloval, že s tím nemá nic společného. Talabani mu podle něj následně začal vyhrožovat.

    "Obával jsem se ho. Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný," řekl Švachula. Milion mu pak údajně vrátil, ale Talabani prý na něj dál vyvíjel nátlak, aby mu sehnal informace z městských firem.

    Manipulace v městských firmách, kterými proteče 10 miliard ročně

    Mezlík připouští, že pokud by se Švachula u soudu přiznal a svědčil, i takto na poslední chvíli by si tím mohl zajistit podstatně nižší trest. "Navrhoval bych mu analogicky jako u ostatních spolupracujících trest odnětí svobody v sazbě do pěti let," uvedl státní zástupce. Takový scénář se ale nekoná.

    Švachula by podle vyšetřovatelů mohl být cenným klíčem i k dalším větvím kauzy, které zatím u soudu neskončily. A není ani jisté, zda někdy skončí. V těch už jde o miliardy a jedny z nejmocnějších osob v Česku. Z kauzy komunální korupce by to udělalo jeden z nejzávažnějších kriminálních případů v historii Česka.

    Jedním z klíčových směrů policie je i vyšetřování manipulací se zakázkami v brněnských městských firmách. Těmi ročně proteče na 10 miliard korun. Na nahrávce ze schůzky mezi Švachulou a El-Talabanim, kterou Aktuálně.cz zveřejnilo už v květnu, muži ve vzrušené debatě rozebírají i odvádění provizí ze zakázek "Faltýnkům". A v této souvislosti mluví i o podnikateli Ivanu Trunečkovi. Ten je mezi obviněnými v kauze Brno-střed a zároveň patří mezi blízké známé Jiřího Faltýnka, syna dvojky hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

    Faltýnek mladší seděl ve vedení městské firmy Teplárny Brno v době, kdy tam Trunečkovy firmy získávaly velké zakázky. A zároveň od Trunečky koupil vilu. "Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," zapsali policisté do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.

    Kauza vily Faltýnka mladšího

    • Jiří Faltýnek byl nejprve místopředsedou představenstva městské firmy Teplárny Brno. Andrej Babiš následně v roce 2015 nařídil, aby post placený z veřejných peněz opustil, protože se zároveň nechával vyplácet jako poslanecký asistent Rostislava Vyzuly, kterému jako předseda klubu šéfoval jeho otec Jaroslav.
    • Faltýnek ml. se ovšem přesunul jen na post šéfa dozorčí rady miliardové veřejné společnosti. U té dlouhodobě získávají zakázky otec a syn Trunečkovi. Dnes je Trunečka mladší stíhaný za manipulace veřejných zakázek v městské části Brno-střed.
    • Rok poté, co ve vedení tepláren Faltýnek po volbách zasedl, si od firmy, v níž figuruje Ivan Trunečka starší, pořídil dům ve Vranově u Brna. Nově postavený dům stojí na kraji obce s výhledem na louky a lesy. Upozornila na to MF Dnes.
    • Faltýnek mladší ho dle kupní smlouvy koupil za 1,8 milionu. Za osmisetmetrový pozemek pak dal dalších 3,5 milionu. Dům je nyní zatížený hypotékou v podobné výši. Zda byl nákup výhodný, je i přes nízkou kupní cenu obtížné určit. Faltýnek argumentuje, že stavbu koupil rozestavěnou. Banka hodnotu tehdy rozestavěného stavení vyčíslila obdobně jako Trunečka. 
    • Dům ovšem dostavoval opět Trunečka, který až donedávna bydlel o dva domy dál od Faltýnků. Podle Jiřího si chtěli dům upravit zčásti "podle svého". "Štve mě, že někdo píše luxusní dům, není to nic luxusního, máme výhled do pole," argumentoval dále Faltýnek mladší. Na otázku, proč si takový dům tedy pořizoval, odpověděl, že mu chyběly peníze na jiný. 
    • Není to ale jediná vazba Faltýnka na Trunečku. Firmy, které si syn druhého muže ANO založil, sídlí za výhodných podmínek (sedm tisíc měsíčně) v nájmu v budově, kterou Trunečka spoluvlastní. Podle juniora jde ale o tržní nájemné běžné v dané lokalitě. "Hledal jsem levné prostory, tak jsem Ivana oslovil a on mi nabídl tohle," řekl Faltýnek.
    Zdroj: Lukáš Valášek

    "Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládá Trunečka o tobě, aby se ochránil," vyčítá Talabani na záznamu Švachulovi, že se s Trunečkou spojil a jeho obchází. Švachula se ale brání, že s činností skončil.

    "U tohoto sdělení vzniká podezření, že se jedná o podíl z ceny ovlivněných veřejných zakázek, tedy o vyvádění peněžních prostředků směrem k dalším členům stejné politické strany. Starým pánem, který je v rozhovoru zmíněn, pak je pravděpodobně myšlen Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO," přeložili později vzrušenou debatu Talabaniho se Švachulou policisté a poznamenali to do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz a HN seznámily.  

    Jaroslav Faltýnek nařčení z podílu na korupci v Brně dlouhodobě odmítá. Reportérům redakcí v minulosti řekl, že "se Švachulou nemá žádný vztah," ačkoliv to jeho syn vyvrací. "To si nemyslím," reagoval Jiří na distanc svého otce od stíhaného expolitika. "S otcem byli kamarádi takových deset dvanáct let," řekl Jiří s tím, že on sám Švachulu považuje rovněž za kamaráda. Oba dva byli i Švachulovými hosty na oslavě jeho padesátin, kde se setkali i s klíčovým svědkem kauzy - majitelem bezpečnostní agentury Samanem El-Talabanim. I Jiří Faltýnek podezření kriminalistů označuje za nesmyslné. 

    Žalobce Radek Mezlík konkrétní podezřelé komentovat odmítá. Nicméně zdůrazňuje, že policii se povedlo dokázat jen zlomek operací skupiny. 

    "K dispozici například máme jeden čtvrtletní přehled faktur jedné městské společnosti, který spolupracující obviněný identifikoval. Podle něj mělo jen na základě této "sjetiny", neboli soupisu fakturace, být poskytnuto okolo 10 milionů na úplatcích - a to pouze jednou společností. Když si představíte další období a další společnosti, kterých se měl podle jeho výpovědi systém týkat, může se jednomu z toho rozsahu motat hlava. Proto korupci v městských firmách považuji za nejzávažnější," popisuje státní zástupce.

    Městskou společností, o níž obecně mluví, jsou podle zjištění redakce myšleny Teplárny Brno. Spolupracujícím obviněným pak Talabani.

    O mnohých městských firmách toho navíc Talabani tolik neví. "Do toho, kdo zakázky přímo ve firmách manipuloval, 'neviděl'. Podle jeho výpovědi úplatky i v tomto případě předával Jiřímu Švachulovi a o jejich dalším osudu mu nebylo nic známo," uvedl Mezlík.

    Zásadní výpověď muže, kterému hrozí 16 let

    Klíčová by tak byla právě výpověď mlčícího Švachuly. "Pokud měly být úplatky poskytovány za zakázky městských firem, logicky musel někdo v těchto firmách zmanipulovat jejich vysoutěžení. Někdo s významným vlivem," vykládá Mezlík. V podezření jsou politici, kteří ve vedení firem sedí a na jejich chod dohlížejí. Policisté se při pátrání zaměřují na již zmíněné Teplárny, odpadovou společnost SAKO i Technické sítě Brno.

    V rozkrývání korupce v jiných městských firmách a organizacích detektivům pomohl další obžalovaný, podnikatel Lubomír Smolka. Při výsleších se k uplácení přiznal a rovněž popsal pletichy v brněnské Fakultní nemocnici Brno, na brněnské pobočce Správy železnic, v Centru sociálních služeb i na Praze 4. I tyto kauzy jsou vyčleněny do samostatných případů.

    Jak už HN a Aktuálně.cz také popsaly, Švachula navíc dle podezření policistů měl zásadní vliv i na jednu z nejmocnějších institucí v zemi - antimonopolní úřad. Jeho předseda Petr Rafaj posvěcuje fúze obřích soukromých firem a dohlíží na legálnost veřejných tendrů. Rafaj Švachulu jmenoval do rozkladové komise úřadu. Detektivové ze zachycené komunikace mezi Švachulou a vedoucími pracovníky úřadu vyčetli, že dle nich do rozhodování nelegálně zasahoval.

    Z komunikace mezi zmíněnými osobami navíc vyplývá, že se mu vysoce postavení úředníci snažili vetřít do přízně, což svědčilo o Švachulově mimořádném a nadstandardním postavení.

    Právě on navíc podle policistů posloužil jako prostředník, který propojil Jaroslava Faltýnka s Rafajem. Policie natočila schůzky v brněnských hotelích, na nichž - opět dle jejich interpretace - domlouvali manipulaci miliardového tendru na operátora silničního mýta. I pro objasnění tohoto podezření může být výpověď Švachuly klíčová. Ovšem o zakázkách Brno-střed, i o případné roli Faltýnků v Brně už rok a půl mlčí. 

    "Příčiny mohou být různé. Problémem je samotný zákon, který neumožňuje dohodu s obviněným sepsat písemně, a vše je tedy na vzájemné důvěře. Horší případ by byl, když by obhájce současně byl v kontaktu s dalšími podezřelými a namísto zájmů klienta hájil nějaké širší zájmy, například aby se věc v plném rozsahu nerozkryla," říká obecně žalobce.

    Zda je to i případ Švachuly, žalobce nechce komentovat. Jen přiznává, že na jeho rozhovory se Švachulou byli advokáti mimořádně choulostiví. "U kauzy Stoka nás někdy opravdu překvapila až nervózní reakce obhájců poté, co jsem se s obviněným bavil ve vazbě. Zákon ale říká, že obviněnému se musí v každé fázi řízení dostat poučení o jeho právech - takže rozhovor byl v souladu se zákonem," doplňuje Mezlík.

    Někteří obvinění kauzu Stoka propojují s policejním prověřováním možné manipulace s brněnskými městskými byty za éry ODS a ČSSD, která město ovládala před ANO a na magistrátu i v městské části Brno-střed nyní vládne opět. Stíhaný expolitik Pavel Hubálek jako členy skupiny, která manipulovala privatizace veřejného majetku, vyjmenovává i některé obžalované z radnice Brno-střed v kauze Stoka. 

    Jiří Švachula alias Básník

    • Podnikatel a expolitik ANO Jiří Švachula (53) ovládal brněnskou vinotéku Garage Wine a Galerii Aspekt.
    • Právě tam detektivové nalezli za rámem jednoho z obrazů schovaný jeden milion korun. Další peníze Švachula dle kriminalistů ukrýval v Turecku či na účtu své matky. Tam před třemi roky přistála částka 20 milionů, kterou Švachula získal za prodej energetické firmy Rouchovanská sluneční.
    • Jak upozornila MF Dnes, na účet matky chodily rovněž platby od podnikatelů blízkých prezidentovi Miloši Zemanovi. 
    • Kromě peněz policisté Švachulovi zabavili i dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion) nebo veterána Mercedes-Benz.
    • Policisté Švachulu kromě korupce v Brně-střed dle předchozího zjištění Aktuálně.cz a HN podezřívají, že do značné míry ovládal antimonopolní úřad a měl blízké vazby s jeho šéfem Petrem Rafajem.
    • Dle detektivů posloužil i jako prostředník, jenž domluvil schůzky mezi Rafajem a šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Oba jsou podezřelí z pokusu manipulovat miliardový tendr na mýto.
    • Blízko ale měl třeba ke generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi. Komunikace ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či se domlouvala na schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".
    • Právě nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později expolitikově nadaci poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) českého miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlí druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky.
    • Na odposleších je Švachula zmiňován jako "básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem "George". Toto jméno používal i v šifrované komunikaci.
    • V souvislosti s korupční kauzou Brno-střed sedí od března minulého roku ve vazbě, přičemž stále odmítá vypovídat.
    Petr Vokřál byl primátorem v době, kdy korupční pavučina bujela, politickou odpovědnost za to má, popisuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Emma Smetana
     

    Právě se děje

    Další zprávy