Sto let čekání. Plán postavit filharmonii zastavila válka, normalizace i devadesátky

Sto let čekání. Plán postavit filharmonii zastavila válka, normalizace i devadesátky
Sou Fujimoto Architects
Šépka Architekti
Diller Scofidio + Renfro
David Chipperfield Architects + Jakub Cigler architekti
Foto: IPR
Pavel Švec Pavel Švec
18. 5. 2022 14:23
Praha ukázala vítězný návrh moderní budovy Vltavské filharmonie. Přitom hlavní město usiluje o moderní koncertní sál již sto let. Příklady ze zahraničí naznačují, jak se může proměnit část města, kde by měl stát. Exkluzivně na Aktuálně.cz si prohlédněte návrhy všech devatenácti soutěžních týmů architektů, které chtěly v Praze "chrám hudby" postavit.

Německý básník a dramatik Johann Wolfgang Goethe kdysi řekl: Architektura je zkamenělá hudba. Významný švýcarský architekt Mario Botta pak přirovnal kulturní stavby, jako jsou koncertní haly, ke katedrálám dneška. Takřka každé významnější evropské město si za poslední desetiletí takovou "katedrálu", moderní chrám hudby, postavilo.

Praha by se mohla něčeho takového dočkat za deset let. Tvůrce vítězného návrhu mezinárodní architektonické soutěže je znám: dánské studio Bjarke Ingels Group. Zatím si česká metropole musí vystačit s Rudolfinem a Obecním domem, které jsou sice stále dostatečně noblesní, ale soudobým potřebám už nestačí - zázemím pro diváky i muzikanty, vybavením, kapacitou, částečně i akustikou.

Ostatně úvahy o nové koncertní budově, která by splnila náročnější požadavky, se objevily už ve 20. letech minulého století. Čili jen několik let od dokončení zmiňovaného Obecního domu v roce 1912. Nový sál měl stát kousek od něj, místo kasáren na náměstí Republiky. Vše zhatila válka. Ve druhé polovině 20. století se záměr probral k životu. Ještě územní plán z roku 1963 s tímto místem v centru Prahy pro takový projekt počítal. Byl to pouhý ambiciózní nádech. Pak Československo sevřela komunistická normalizace.

Nový impulz přinesly až společenské změny v roce 1989. Praze se dokonce ozvali japonští investoři, záštitu nad projektem převzal prezident Václav Havel a japonský princ Naruhito, nynější císař. Budova měla stát na západním okraji Letenské pláně, zhruba tam, kde se později počítalo s "blobem" Národní knihovny Jana Kaplického. Byly připraveny podmínky pro mezinárodní architektonickou soutěž, která měla být vypsána v říjnu 1991. Nestalo se tak. Změnilo se vedení města, zájem opadl a Japonci ztratili trpělivost.

Idea moderní koncertní haly se pak znovu objevila přibližně před dvanácti lety. Vytipovávaly se lokality. Řešilo financování, provoz. Ale nešlo o příliš intenzivní práci. Proces urychlily až poslední roky. Nakonec byla zvolena lokalita u stanice metra Vltavská. Místo spoutané betonovými rampami magistrály, širokým železničním mostem či opěrnou stěnou brutalistního vzezření. Okolí nevábné, ušpiněné, postižené snad všemi společenskými patogeny, které městské prostředí přitahuje. Vandalismus, drogy, bezdomovectví…

Nejlepší stavby Evropy

Kulturní stavba takového významu, jež umožní umělecké výstupy a koncerty všeho druhu, nejen klasické hudby, však dokáže taková místa, kterým by se člověk raději vyhnul, pozvednout, výrazně obohatit život v sociálně nesourodém prostředí, zcela změnit charakter celé čtvrti. Podobnou strategii při stavbě moderních koncertních sálů v minulých letech zvolili v Římě, Budapešti, Kodani či Lucemburku.

Vítězný návrh Vltavské filharmonie (stejně jako většina méně úspěšných studií) je částečně koncipován jako nonstop otevřený prostor. Když se vhodně zvolí ráz a uspořádání nové okolní zástavby v oblasti nynějšího zpustlého bubenského nádraží, vznikne tu nepochybně nové městské centrum. A to díky blízkosti Vltavy velmi atraktivní.

Ostatně právě na březích řek, jezer nebo moře se takové společensky význačné budovy často stavějí. Svou přitažlivost tím přirozeně ještě zvyšují. Futuristické koncertní "dómy" se v přilehlých vodních hladinách zrcadlí například v Luzernu, Reykjavíku, Amsterdamu, Oslu či Hamburku.

O jedinečnosti těchto staveb, které se okamžitě stávají středem pozornosti, hovoří i fakt, že z posledních pěti udělených Evropských cen za architekturu - Mies van der Rohe Award - získaly tři koncertní haly: Opera v Oslu postavená na místě zchátralých doků, filharmonie v polském Štětíně a Harpa v Reykjavíku. O prestiži evropské ceny nelze pochybovat, od roku 1988 ji získalo pouhých patnáct staveb.

Islandská Harpa, koncertní síň s originálním tvarem i proskleným pláštěm, vzbuzuje představy rozeklané čedičové skály, blyštícího se ledovce či perleťových křídel vážky. Malý stát, s necelými 350 tisíci obyvateli, si ji dokázal postavit i přesto, že v tu dobu procházel bankovní krizí. Zahajovací koncert se konal 4. května 2011. Praha by mohla Reykjavík následovat v roce 2032.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy