Stížnost exporadce ministrů soud odmítl, trest platí

ČTK ČTK
9. 3. 2011 12:23
Poradce Rusnoka, Tlustého a Kalouska dostal trest za krácení daně
Radek Šnábl
Radek Šnábl | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost poradce ministra financí Radka Šnábla potrestaného podmínkou za krácení daně. Pravomocný dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky tak platí.

Šnábl vinu od počátku popírá, nyní se snaží dosáhnout obnovy řízení. Otázkou obnovy se v úterý zabýval ústecký soud, verdikt ještě nepadl.

Ústavní soud stížnost odmítl v únoru bez veřejného jednání, rozhodnutí v anonymizované podobě zveřejnil v internetové databázi.

Podle ústavních soudců se justice Šnáblovým případem řádně zabývala a na základě provedených důkazů dospěla k jednoznačnému závěru o naplnění skutkové podstaty krácení daně.

"Soudy přitom v řízení postupovaly plně v souladu s trestními procesními předpisy a svá rozhodnutí řádně a úplně odůvodnily," stojí v rozhodnutí senátu se zpravodajkou Vlastou Formánkovou.

Šnábl ve stížnosti mimo jiné poukazoval na to, že byl odsouzen jen na základě nepřímých důkazů, odůvodnění je prý "spekulativní, nepřezkoumatelné a nesrozumitelné".

Zpochybnil také výpověď svědka, jehož vyslýchali v Arménii podle tamních předpisů. Obhajoba se tak nemohla výslechu zúčastnit. Také tvrdil, že české trestní a správní soudy pohlížely na údajné Šnáblovo provinění odlišným způsobem.

Vrácení daně za 5,5 milionu

Šnábl byl podle rozsudku v roce 1999 jako podnikatel členem skupiny, jež si nechala neoprávněně vrátit daň z přidané hodnoty. Tři podnikatelé vykázali fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus, kdy chtěli přes sedm milionů korun, jim už nevyšel.

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který si ho vybral jako poradce. Ve stejné roli ho poté vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu. Na ministerstvo financí se pak Šnábl vrátil nejprve jako poradce Vlastimila Tlustého a pak Miroslava Kalouska.

Od května 2007 řídil mezinárodněprávní odbor. Měl tak na starosti například arbitrážní spory Česka, v nichž jde o desítky miliard korun. Poté, co se rozsudek stal pravomocným, Šnábl na funkci šéfa odboru rezignoval. Kalousek mu dal znovu příležitost jako svému poradci. Ministr již dříve řekl, že Šnábl se ve službách státu osvědčil při arbitrážích.

 

Právě se děje

Další zprávy