Krvavé "černé operace". Experti o nejschopnější rozvědce a zradě, která zlomila Čechy

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
2. 11. 2021 7:00
Pravomoce zpravodajských služeb se v jednotlivých zemích po světě liší. Kupříkladu izraelští agenti mohou vykonávat takzvané černé operace, při kterých mají za cíl i zabití agenta znepřáteleného státu. Jaké pole působnosti ale mají čeští špioni? Jsou české zpravodajské služby něčím výjimečné? A kolik jich v tuzemsku vůbec funguje? Sledujte druhý díl série o českých tajných službách Stíny.
Proč je dobré sledovat i své spojence? A čím se liší české tajné služby od těch izraelských? | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

V druhém dílu účinkuje bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity v Brně Josef Kraus, bývalý náměstek ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jan Paďourek a bezpečnostní expertka z vysoké školy Ambis Kateřina Hušková.

Ve videu byly použity záběry ze zpravodajských agentur ČTK a Reuters, z YouTube kanálů Armády ČR a Policie ČR a dále z filmu Dny zrady v režii Otakara Vávry.

Podívejte se i na další díly z pořadu Stíny kliknutím na tento odkaz. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy