Stíhaní zastupitelé k soudu nechtějí. Podali stížnost

Martina Machová Martina Machová
4. 12. 2008 22:07
Zastupitelé Liberce jsou podezřelí, že prodávali pod cenou
Většina libereckých zastupitelů čelí obvinění kvůli pozemkům
Většina libereckých zastupitelů čelí obvinění kvůli pozemkům | Foto: Martina Machová

Liberec - Každý sám, tak se budou hájit liberečtí zastupitelé, kteří čelí obvinění kvůli kontroverznímu prodeji pozemků.

Policie je viní, že prodávali pod cenou a tím se dopustili trestného činu porušování práv při správě cizího majetku, což měli dělat loni v dubnu.

Spor se týká 3344 metrů čtverečních za 1,5 milionu korun, které získali manželé Volavkovi bez výběrového řízení. Kritici přitom vypočítali, že město mohlo získat až 4,5 milionů korun.

Již všichni policejní obsílku o obvinění převzali, nyní dochází na okresní státní zastupitelství v Liberci proti šetření policie stížnosti. Až na pár výjimek ji podali všichni. Stěžovat si mohou jak na procesní chyby předcházející obvinění, tak i na hmotněprávní nedostatky, tedy že čin nemohli spáchat.

Nyní stížnosti shromažďuje liberecká policie a dá se předpokládat, že již ke konci příštího týdne, popřípadě začátkem následujícího, by celý spis měl dorazit na okresní státní zastupitelství. To bude rozhodovat, zda připomínky jsou oprávněné či nikoli.

Kauza Liberec

  • duben 2007 - liberečtí hlasují o prodeji pozemku manželům Volavkovým
  • květen 2007 - vychází článek Jiřího Šolce s názvem Jak levně nakoupit stavební parcelu, kde prodej pozemku kritizuje
  • červen 2007 - Krajské státní zastupitelství podává podnět k prošetření prodeje a policie začíná případ prošetřovat
  • listopad 2008 - policie obvinila 23 libereckých zastupitelů z porušování práv při správě cizího majetku

Primátor: Co je komu do toho?

"Proti tomuto rozhodnutí není žádný opravný prostředek. Je to jakási druhá instance. Poté začne běžné vyšetřování," informovala liberecká státní zástupkyně Martina Bobková, která případ dozoruje a která bude stížnosti obviněných zastupitelů zvažovat. Kdy by mohla padnout první obžaloby, nechce zatím předjímat.

Pokud budou stížnosti odmítnuty, začne zřejmě několikaměsíční kolotoč, kdy bude muset být každý zastupitel vyslechnut, bude moci doplňovat spis o vlastní důkazy, přičemž pokračovat v shromažďování důkazního materiálu budou i kriminalisté. 

A co zastupitelům na jejich obvinění vadí? Nikdo z třiadvaceti obviněných nechce své výtky konkretizovat.

Mezi prvními, kdo spis napadl, byl primátor Liberce Jiří Kittner z ODS. "Jsem obviněn jako Jiří Kittner, a tudíž co je komu do toho," reagoval na otázku na důvody jeho stížnosti.

Celou kauzu považuje za součást politického boje a podle toho si i představuje další průběh.

"Je to koncipované tak, aby kauza ovlivnila následující komunální volby. Nechci být špatným prorokem, ale předpokládám, že teď se nic dlouho nebude dít nic, tak v květnu 2010 začne soud, který vyvrcholí tak v říjnu 2010," komentoval své obvinění Kittner.

Primátor Liberce Jiří Kittner z ODS považuje kauzu za součást politického boje
Primátor Liberce Jiří Kittner z ODS považuje kauzu za součást politického boje | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Také opozice protestuje

Stížnost podali již například oba sociálnědemokratičtí náměstci nebo radní a náměstci za občanskou demokracii. Otázky na to, co si o svém obvinění myslí, odbývají slovy: "Bez komentáře". 

Protestují ale i opoziční zastupitelé, kteří také zvedli ruce pro prodej. Kromě vládní koalice totiž čelí obvinění i dvě zelené a jeden komunista.

"Věc řeší můj právník. Můžu jen říci, že stížnost je vedena v několika rovinách," uvedla zastupitelka za zelené Kateřina Absolonová.

Naopak mezi ty, kteří naopak opravný prostředek nevyužili, patří bývalá lyžařka Zuzana Kocumová.

"Jsem laik, dopis s obviněním jsem si vyzvedla těsně před víkendem a lhůtu jsem nestihla. Myslím, že na tom podobně jsou ještě jeden nebo dva zastupitelé, většina stížnost podala. Uvidíme, jak dopadnou, bude to klíčové i pro mne," sdělila zastupitelka za regionální Unii pro sport a zdraví Zuzana Kocumová.

Kauzu spustili z vlastní iniciativy krajští státní zástupci. Reagovali tak na článek opozičního zastupitele Jiřího Šolce (nezávislý), publikovaný v občasníku Liberecký zastupitel. Šolc upozorňoval nejen na diskutabilní výši ceny, ale také na způsob, jaký byl pro prodej pozemku zvolen.

Na rozdíl od obdobných případů, kdy se zájemce žádá o koupi parcely pro stavbu rodiného domu, prodej pro Volavkovy zpracovával odbor, který se běžně zabývá pouze transakcemi kolem pozemků pro průmyslové zóny nebo obchodní centra.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy