Štěpánková končí jako zmocněnkyně pro lidská práva, přesouvá se na ministerstvo práce

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 21. 2. 2019 16:10
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková opustí na konci března funkci. Odejde i z postu náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadu vlády. Uvedl to dnes Český rozhlas. Štěpánková informaci potvrdila s tím, že šlo o její rozhodnutí. "Od 1. 4. budu působit na ministerstvu práce a sociálních věcí v pozici náměstkyně pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce," napsala Štěpánková Aktuálně.cz.
Martina Štěpánková.
Martina Štěpánková. | Foto: Economia

"Paní Štěpánková je uznávanou odbornicí ve svém oboru a přispěje k tomu, aby nové programové období a finanční prostředky byly ještě lépe zacíleny na klíčové problémy naší země," doufá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhlasu sdělil, že na místo zmocněnce pro lidská práva bylo vyhlášeno výběrové řízení, které bude v prvním kole interní. Pozici zmocněnce obnovila v minulém roce druhá Babišova vláda. Právničku Štěpánkovou do funkce jmenovala v červnu.

V minulém volebním období měla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ministra pro lidská práva. V prvních letech jím byl Jiří Dienstbier (ČSSD), který si Štěpánkovou vybral jako svou náměstkyni pro lidská práva. Ve službě zůstala Štěpánková i za Dienstbierova nástupce na ministerském postu Jana Chvojky (ČSSD) a po zrušení ministerské pozice v Babišových vládách. Před nástupem do Úřadu vlády pracovala v poradně pro občanství a lidská práva.

Zmocněnkyně se zabývá agendou lidských práv a problematikou romské menšiny, národnostních minorit, neziskových organizací, rovných šancí či postižených. Spadá pod ni vládní agentura pro sociální začleňování. Je místopředsedkyní příslušných vládních rad, jimž předsedá premiér.

Rada, která se neschází

Některé rady v poslední době sklízejí kritiku kvůli své nečinnosti. Rozhlas citoval ombudsmanku Annu Šabatovou. Podle ní se rada vlády pro lidská práva, jejíž je členkou, nesešla rok a půl. Babiš rozhlasu sdělil, že rada zůstane pod jeho vedením a zasedne 12. března.

První kolo výběrového řízení na pozici náměstka pro lidská práva státní tajemník Úřadu vlády vyhlásil 18. února. Hlásit se je možné do konce měsíce. Podmínkou je magisterské vzdělání, občanství ČR či zemí EU, znalost angličtiny, bezpečnostní prověrka pro práci s důvěrnými informacemi. O pozici se mohou ucházet akademici či lidé, kteří několik let pracovali v domácích nebo evropských úřadech a institucích.

Organizace spojených národů (OSN) v listopadu 2017 dala Česku doporučení týkající se lidských práv. Doporučila zejména zlepšit integraci Romů do společnosti, bojovat s rasismem, xenofobií a islamofobií a pokračovat ve snaze o dosažení rovnosti žen a mužů.

Řada zemí OSN zároveň ocenila pokrok, kterého Česko dosáhlo v integraci dětí se znevýhodněním do vzdělávacího systému, i dosažení dohody o výkupu vepřína v Letech u Písku na místě bývalého romského koncentračního tábora.

Post zmocněnce měly už dřívější vlády. Poprvé vznikl v roce 1998. Před Štěpánkovou pak na pozici za minulých kabinetů bylo pět mužů a jedna žena.

 

Právě se děje

Další zprávy