reklama
 
 

STEM: Lednové volby by vyhrálo ANO. TOP 09 a zelení naopak ztrácejí

25. 1. 2016 12:43
Z průzkumu Střediska empirických výzkumů vyplývá, že největší voličské podpoře se aktuálně těší hnutí ANO a ČSSD, jejichž preference se zvýšily. Sympatizantů TOP 09 nebo Strany zelených oproti tomu ubývá. Mírně se zvýšily také preference SPD, na znovuzvolení do Parlamentu by ale zatím nestačily. Ostatní strany si drží víceméně stejný počet podporovatelů.

Praha - Lednové volby do Sněmovny by podle Střediska empirických výzkumů (STEM) vyhrálo hnutí ANO před ČSSD, podpora obou stran se zvýšila na listopadovou úroveň. Podpora TOP 09 se opět snížila, a to na úroveň KDU-ČSL. Pozice ODS a KSČM se od prosince nezměnily. Mírně se zvýšily preference protiimigrantského hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), na udržení se v dolní komoře Parlamentu by to ale nestačilo. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnilo STEM.

ANO by podle volebního modelu agentury vyhrálo se ziskem 26,8 procenta hlasů, druhá ČSSD by získala 21,7 procenta. KSČM by stejně jako v prosinci obdržela 14,1 procenta hlasů a ODS 8,7 procenta. TOP 09 spadla z prosincových 8,9 procenta na aktuálních 6,6 procenta hlasů a lidovci by měli 6,2 procenta.

Při přepočtu na mandáty by ANO mělo 70 poslanců, ČSSD 58 a KDU-ČSL 11. Dohromady by tak strany vládní koalice měly 139 hlasů ve Sněmovně. Komunisté by měli 32 poslanců, ODS 17 a TOP 09 zbylý tucet poslanců.

Z dalších stran by na tom bylo nejlépe hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou, které by dostalo 4,4 procenta hlasů. Podobně zaměřená strana Úsvit - národní koalice by měla 2,3 procenta. Předstihli by ji Piráti s 2,5 procenta hlasů. Naopak zelení, kteří si o víkendu zvolili nové vedení, klesli na 1,4 procenta, což je podle STEM jejich nejhorší výsledek za půldruhého roku.

STEM provedlo průzkum mezi 11. a 19. lednem. Dotázáno bylo 1015 osob starších 18 let. Předpokládaná volební účast by se pohybovala kolem 60 procent.

autor: ČTK | 25. 1. 2016 12:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama